plasma_applet_org.kde.plasma.mediaframe - en to fr translation catalogue (30 entries)

[ctx: @title]
en: General
fr: Général

[ctx: @title]
en: Paths
fr: Emplacements

en: Change picture every:
fr: Changer d'image toutes les :

en: Hours
fr: Heures

en: Seconds
fr: Secondes

[ctx: @label:listbox]
en: Image fill mode:
fr: Mode de remplissage de l'image :

[ctx: @item:inlistbox]
en: Stretch
fr: Étirer

[ctx: @info]
en: The image is scaled to fit the frame
fr: L'image est étirée pour s'ajuster au cadre

[ctx: @item:inlistbox]
en: Preserve aspect fit
fr: Ajustement conservant le ratio

[ctx: @info]
en: The image is scaled uniformly to fit without cropping
fr: L'image est étirée uniformément pour s'ajuster sans rognage

[ctx: @item:inlistbox]
en: Preserve aspect crop
fr: Rognage conservant le ratio

[ctx: @info]
en: The image is scaled uniformly to fill, cropping if necessary
fr: L'image est étirée uniformément pour tout remplir, avec rognage si nécessaire

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile
fr: Mosaïque

[ctx: @info]
en: The image is duplicated horizontally and vertically
fr: L'image est répétée horizontalement et verticalement

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile vertically
fr: Mosaïque verticale

[ctx: @info]
en: The image is stretched horizontally and tiled vertically
fr: L'image est étirée horizontalement et répétée verticalement

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile horizontally
fr: Mosaïque horizontale

[ctx: @info]
en: The image is stretched vertically and tiled horizontally
fr: L'image est étirée verticalement et répétée horizontalement

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pad
fr: Remplir

[ctx: @info]
en: The image is not transformed
fr: L'image n'est pas transformée

[ctx: @label:checkbox]
en: General:
fr: Général :

[ctx: @option:check]
en: Randomize order
fr: Ordre aléatoire

[ctx: @option:check]
en: Pause slideshow when cursor is over image
fr: Mettre en pause le diaporama lorsque le curseur survole l'image

[ctx: @option:check]
en: Click on image to open in external application
fr: Cliquer sur l'image pour l'ouvrir dans une application externe

[ctx: @title:window]
en: Choose Files
fr: Choisir des fichiers

[ctx: @title:window]
en: Choose a Folder
fr: Choisir un dossier

en: Remove path
fr: Supprimer l'emplacement

[ctx: @action:button]
en: Add Folder…
fr: Ajouter un dossier...

[ctx: @action:button]
en: Add Files…
fr: Ajouter des fichiers...

[ctx: @action:button]
en: Configure…
fr: Configurer...
