plasma_applet_comic - en to fr translation catalogue (35 entries)

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
fr: O&nglet suivant avec une nouvelle bande dessinée

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
fr: Aller à la &première bande dessinée

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
fr: Aller à la bande dessinée a&ctuelle

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
fr: Aller à la bande dessinée...

[ctx: @action]
en: Visit the Website
fr: Visiter le site Internet

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of a web browser]
en: View in %1
fr: Afficher dans %1

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
fr: Visiter le site &Web du commerçant

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
fr: Enregi&strer la bande dessinée sous...

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
fr: Taille &actuelle

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
fr: Enregistrer la &position actuelle

[ctx: @title]
en: General
fr: Général

[ctx: @title]
en: Appearance
fr: Apparence

[ctx: @title]
en: Advanced
fr: Avancé

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
fr: Aller à la bande dessinée...

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
fr: Visiter le site Internet de la bande dessinée

[ctx: @label:spinbox]
en: Comic cache:
fr: Cache de bandes dessinées :

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: strip per comic | strips per comic
fr[0]: image par bande dessinée
fr[1]: images par bande dessinée

[ctx: @option:check]
en: Display error when downloading comic fails
fr: Afficher une erreur lorsque le téléchargement de la bande dessinée échoue

[ctx: Heading for showing various elements of a comic]
en: Show:
fr: Afficher :

[ctx: @option:check]
en: Comic title
fr: Titre de la bande dessinée

[ctx: @option:check]
en: Comic identifier
fr: Identifiant de la bande dessinée

[ctx: @option:check]
en: Comic author
fr: Auteur de la bande dessinée

[ctx: @option:check]
en: Comic URL
fr: Adresse de la bande dessinée

en: Show navigation buttons:
fr: Afficher les boutons de navigation :

[ctx: @option:check]
en: Always
fr: Toujours

[ctx: @option:check]
en: Only on hover
fr: Seulement au-dessus

[ctx: @title:group]
en: Comics:
fr: Bandes dessinées :

[ctx: @action:button]
en: Get New Comics…
fr: Obtenir de nouvelles bandes dessinées...

[ctx: @option:check]
en: Middle-click on comic to display at original size
fr: Cliquez avec le bouton central de la souris sur une bande dessinée pour l'afficher à sa taille initiale

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new plugins every:
fr: Vérifier les nouveaux modules externes tous les :

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: day | days
fr[0]: jour
fr[1]: jours

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
fr: Vérifier les nouvelles bandes dessinées tous les :

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
fr: Aller à la bande dessinée

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
fr: Numéro de la &bande dessinée :

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
fr: Identifiant de la bande dessinée :
