plasma_applet_comic - en to fr translation catalogue (46 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
fr: Aller à la bande dessinée...

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
fr: Visiter le site Internet de la bande dessinée

[ctx: @title]
en: Comics
fr: Bandes dessinées

[ctx: @title]
en: Behavior
fr: Comportement

[ctx: @title:group form label for checkboxes]
en: Show above image:
fr: Afficher l'image ci-dessus :

[ctx: @option:check show above image:]
en: Title
fr: Titre

[ctx: @option:check show above image:]
en: Author
fr: Auteur

[ctx: @title:group form label for checkboxes]
en: Show below image:
fr: Afficher l'image ci-dessous :

[ctx: @option:check show below image]
en: Identifier
fr: Identifiant

[ctx: @option:check show below image]
en: Website
fr: Site Internet

[ctx: @label:group form label for radiobuttons]
en: Navigation buttons:
fr: Boutons de navigation :

[ctx: @option:radio navigation buttons are…]
en: Always visible at the edges
fr: Toujours visible sur les bords

[ctx: @option:radio navigation buttons…]
en: Appear centrally when hovering
fr: Apparaître au centre lors du survol

[ctx: @label for checkbox, completes sentence … opens full-size view]
en: Middle-clicking image:
fr: Clic central sur l'image :

[ctx: @option:check completes sentence Middle-clicking image…]
en: Opens full-size view
fr: Ouvre la vue en taille réelle

[ctx: @action:button]
en: Get New…
fr: Obtenir de nouvelles bandes dessinées...

[ctx: @info placeholdermessage if comic provider list empty]
en: No comics installed
fr: Aucune bande dessinée n'est installée.

[ctx: @action:button]
en: Get Comics…
fr: Obtenir des bandes dessinées...

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
fr: Vérifier les nouvelles bandes dessinées tous les :

[ctx: @label:spinbox]
en: Keep local archive:
fr: Conserver l'archive locale :

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: images per comic | images per comic
fr[0]: images par bande dessinée
fr[1]: images par bande dessinée

[ctx: @info placeholdermessage if comic loading failed]
en: Could not load comic
fr: Impossible de charger une bande dessinée

[ctx: @info placeholdermessage explanation]
en: Try again later, or choose a different comic
fr: Veuillez réessayer plus tard ou sélectionner une autre bande dessinée

[ctx: @info placeholdermessage title if offline]
en: Offline
fr: Hors ligne

[ctx: @info placeholdermessage connection]
en: Reconnect to the internet to retry loading this image. You can still view any images in the local archive.
fr: Reconnectez-vous à Internet pour tenter un nouveau chargement d'image. Vous pouvez toujours afficher des images dans l'archive locale.

[ctx: @info placeholdermessage title if connection local/unknown]
en: Limited connectivity
fr: Connectivité limitée

[ctx: @info placeholdermessage explanation if connection local/unknown]
en: The image may not be available on your current connection. You can still view any images in the local archive.
fr: L'image peut être indisponible sur votre connexion courante. Vous pouvez toujours afficher n'importe quelle image de votre archive locale.

[ctx: @info placeholdermessage title if today not available]
en: Not available
fr: Indisponible

[ctx: @info placeholdermessage explanation if today not available]
en: Today's image is not yet available or cannot be read. Try a different date.
fr: L'image d'aujourd'hui n'est pas encore disponible ou ne peut être lue. Veuillez essayer une autre date.

[ctx: @info placeholdermessage title if date not available]
en: Not available
fr: Indisponible

[ctx: @info placeholdermessage explanation if date not available]
en: The image for this day is not available or cannot be read. Try a different date.
fr: L'image de ce jour est indisponible ou ne peut être lue. Veuillez essayer une autre date.

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
fr: O&nglet suivant avec une nouvelle bande dessinée

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
fr: Aller à la &première bande dessinée

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
fr: Aller à la bande dessinée a&ctuelle

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
fr: Aller à la bande dessinée...

[ctx: @action]
en: Visit the Website
fr: Visiter le site Internet

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
fr: Visiter le site &Web du commerçant

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
fr: Enregi&strer la bande dessinée sous...

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
fr: Taille &actuelle

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
fr: Enregistrer la &position actuelle

[ctx: @info placeholdermessage if no comics loaded]
en: No comics configured
fr: Aucune bande dessinée configurée

[ctx: @action:button helpfulAction opens settings dialog]
en: Choose comic…
fr: Sélectionnez une bande dessinée…

[ctx: @other filename pattern %1 path %2 comic (provider) name, %3 image id]
en: %1/%2 - %3.png
fr: %1 / %2 - %3.png

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
fr: Aller à la bande dessinée

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
fr: Numéro de la &bande dessinée :

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
fr: Identifiant de la bande dessinée :
