plasma_applet_notes - en to fr translation catalogue (38 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
fr: Apparence

en: %1pt
fr: %1 pt

en: Text font size:
fr: Taille de la police pour le texte

en: A white sticky note
fr: Un post-it blanc

en: A black sticky note
fr: Un post-it noir

en: A red sticky note
fr: Un post-it rouge

en: An orange sticky note
fr: Un post-it orange

en: A yellow sticky note
fr: Un post-it jaune

en: A green sticky note
fr: Un post-it vert

en: A blue sticky note
fr: Un post-it bleu

en: A pink sticky note
fr: Un post-it rose

en: A transparent sticky note
fr: Un note auto-collante transparente

en: A transparent sticky note with light text
fr: Un note auto-collante transparente avec un texte clair

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Rétablir

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Paste with Full Formatting
fr: Coller avec mise en forme complète

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Formatting
fr: Supprimer la mise en forme

en: Delete
fr: Supprimer

en: Clear
fr: Effacer

en: Select All
fr: Tout sélectionner

[ctx: @info:tooltip]
en: Bold
fr: Gras

[ctx: @info:tooltip]
en: Italic
fr: Italique

[ctx: @info:tooltip]
en: Underline
fr: Souligné

[ctx: @info:tooltip]
en: Strikethrough
fr: Barré

[ctx: @action:button pin popup for panel widget]
en: Keep Open
fr: Maintenir ouvert

en: Discard this note?
fr: Abandonner cette note ?

en: Are you sure you want to discard this note?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette note ?

[ctx: @item:inmenu]
en: White
fr: Blanc

[ctx: @item:inmenu]
en: Black
fr: Noir

[ctx: @item:inmenu]
en: Red
fr: Rouge

[ctx: @item:inmenu]
en: Yellow
fr: Jaune

[ctx: @item:inmenu]
en: Green
fr: Vert

[ctx: @item:inmenu]
en: Blue
fr: Bleu

[ctx: @item:inmenu]
en: Pink
fr: Rose

[ctx: @item:inmenu]
en: Transparent Light
fr: Transparent clair
