plasma_applet_weather - en to fr translation catalogue (121 entries)

[ctx: wind direction]
en: NNW
fr: NNO

[ctx: wind direction]
en: NW
fr: NO

[ctx: wind direction]
en: WNW
fr: ONO

[ctx: wind direction]
en: W
fr: O

[ctx: wind direction]
en: SSW
fr: SSO

[ctx: wind direction]
en: SW
fr: SO

[ctx: wind direction]
en: WSW
fr: OSO

[ctx: wind speed]
en: Calm
fr: Calme

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
fr: Données de la météo BBC

en: Rising
fr: Montante

en: Falling
fr: Descendante

en: Steady
fr: Stable

[ctx: Short for Today]
en: Today
fr: Aujourd’hui

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
fr: Ce soir

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
fr: uSource : Deutscher Wetterdienst

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
fr: Sam

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
fr: Dim

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
fr: Lun

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
fr: Mar

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
fr: Mer

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
fr: Jeu

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
fr: Ven

en: N/A
fr: N/D

en: Today
fr: Aujourd’hui

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
fr: Données de Environnement et Changement climatique du Canada

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
fr: Données du service météorologique national de la NOAA

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separtor, a sentence separator might do.
en:  then
fr:  ensuite

[ctx: weather condition]
en: few clouds
fr: quelques nuages

[ctx: weather condition]
en: cloudy
fr: nuageux

[ctx: weather condition]
en: overcast
fr: couvert

[ctx: weather condition]
en: haze
fr: brume

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
fr: brouillard avec givre

[ctx: weather condition]
en: drizzle
fr: bruine

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
fr: bruine légère

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
fr: forte bruine

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
fr: bruine verglaçante

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
fr: bruine fortement verglaçante

[ctx: weather condition]
en: rain
fr: pluie

[ctx: weather condition]
en: light rain
fr: pluie de faible intensité

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
fr: pluie de moyenne intensité

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
fr: fortes pluies

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
fr: pluie légèrement verglaçante

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
fr: pluie verglaçante

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
fr: faible averse de neige

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
fr: forte averse de neige

[ctx: weather condition]
en: snow
fr: neige

[ctx: weather condition]
en: light snow
fr: légère neige

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
fr: neige modérée

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
fr: forte neige

[ctx: weather condition]
en: showers
fr: averses

[ctx: weather condition]
en: light showers
fr: faibles averses

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
fr: fortes averses

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
fr: faibles averses de pluie et neige

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
fr: fortes averses de pluie et neige

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
fr: faibles averses de neige

[ctx: weather condition]
en: snow showers
fr: averses de neige

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
fr: orage

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
fr: orage de faible intensité

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
fr: orage violent

[ctx: weather condition]
en: n/a
fr: n / a

[ctx: weather condition]
en: sunny
fr: ensoleillé

[ctx: weather condition]
en: clear sky
fr: ciel clair

[ctx: @title]
en: Weather Station
fr: Station météo

[ctx: @title]
en: Appearance
fr: Apparence

[ctx: @title]
en: Units
fr: Unités

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
fr: Format court

[ctx: @label]
en: Show temperature:
fr: Afficher une température :

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Over the widget icon
fr: Au dessus de l'icône du composant graphique

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Beside the widget icon
fr: A côté de l'icône du composant graphique

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Do not show
fr: Ne pas afficher

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
fr: Afficher dans l'infobulle :

[ctx: @option:check]
en: Temperature
fr: Température

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
fr: Vent

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
fr: Pression

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
fr: Humidité

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
fr: Température :

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
fr: Pression :

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
fr: Vitesse du vent :

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
fr: Visibilité :

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
fr: Actualiser toutes les :

[ctx: @label]
en: Location:
fr: Emplacement :

[ctx: No location is currently selected]
en: None selected
fr: Aucune sélection

[ctx: @label]
en: Provider:
fr: Fournisseur :

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter new location
fr: Saisir un nouvel emplacement

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
fr: Saisir un emplacement

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
fr: Aucune station météo trouvée pour « %1 »

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to change your location
fr: Rechercher une station météo pour modifier votre emplacement

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to set your location
fr: Rechercher une station météo pour définir votre emplacement

[ctx: @info:usagetip]
en: If you've used this weather station in the past, it's possible that a server outage at the weather station provider has made it temporarily unavailable. Try again later.
fr: Si vous avez utilisé cette station météorologique par le passé, il est possible qu'une panne de serveur chez le fournisseur de la station météorologique l'ait rendue temporairement indisponible. Veuillez essayer à nouveau plus tard.

[ctx: Probability of precipitation in percentage]
en: ☂%1%
fr: ︎☂%1 %

en: Please set your location
fr: Veuillez indiquer votre emplacement

en: Set location…
fr: Définir un emplacement...

en: Unable to retrieve weather information for %1
fr: Impossible de charger les informations météorologiques pour %1

en: Unable to retrieve weather information
fr: Impossible de charger les informations météorologiques

[ctx: @info:usagetip]
en: The network request timed out, possibly due to a server outage at the weather station provider. Check again later.
fr: La demande de réseau a expiré, peut-être en raison d'une panne de serveur chez le fournisseur de la station météorologique. Veuillez vérifier à nouveau plus tard.

[ctx: Wind condition]
en: Calm
fr: Calme

[ctx: @info:usagetip Minimize the length of this string so it is as short as possible! Omitting or changing words is fine as long as the original meaning is retained.]
en: Set up Weather Report…
fr: Configurer le rapport météo…

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose a location and monitor the weather there
fr: Veuillez effectuer un clic pour sélectionner un emplacement et en surveiller la météo

en: Humidity: %1
fr: Humidité : %1

[ctx: @action:button]
en: Show more information
fr: Affiche plus d'informations

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
fr[0]: 1 jour
fr[1]: %1 jours

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
fr: Point de rosée :

[ctx: @label]
en: Pressure:
fr: Pression :

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
fr: Tendance barométrique :

[ctx: @label]
en: Visibility:
fr: Visibilité :

[ctx: @label]
en: Humidity:
fr: Humidité :

[ctx: @label]
en: Wind Gust:
fr: Rafale de vent :

[ctx: @title:tab Weather forecast]
en: Forecast
fr: Prévisions météorologiques

[ctx: @title:tab]
en: Details
fr: Détails

[ctx: @title:tab %1 is the number of weather notices (alerts, warnings, watches, ...) issued]
en: %1 Notice | %1 Notices
fr[0]: Remarque %1
fr[1]: %1 remarques

[ctx: @info:placeholder]
en: Unable to load weather forecast
fr: Impossible de charger les informations de prévision météorologique

[ctx: @info:usagetip]
en: There may be a technical issue with the weather provider. If the issue persists for longer than a day, submit a bug report.
fr: Il pourrait y avoir un problème technique avec le fournisseur d'informations météo. Si le problème persiste pendant plus d'une journée, veuillez ouvrir un rapport de bogue.

[ctx: @label %1 is the perceived temperature due to conditions like wind or humidity. Use the common phrasing for this concept and keep it short, adding a colon if necessary]
en: Feels like %1
fr: Ressemble à %1

[ctx: value percentsymbol]
en: %1 %
fr: %1 %

en: Day
fr: Jour

en: Night
fr: Nuit

en: Low
fr: Faible

en: Moderate
fr: Moyen

en: High
fr: Haut

en: Very high
fr: Très élevé

en: Extreme
fr: Extrême
