kdeplasma-addons - en to fr translation catalogue (13 entries)

[ctx: @item:inlist]
en: Julian
fr: Julien

[ctx: @item:inlist]
en: The Solar Hijri Calendar (Persian)
fr: Calendrier solaire « Hijri » (Perse)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Astronomical)
fr: Calendrier islamique (Astronomique)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: The Islamic Civil Calendar (Tabular)
fr: Le calendrier civil islamique (Tableau)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Umm al-Qura)
fr: Calendrier islamique (Umm al-Qura)

[ctx: @item:inlist]
en: Chinese Lunar Calendar
fr: Calendrier lunaire chinois

[ctx: @item:inlist]
en: Indian National Calendar
fr: Calendrier national indien

[ctx: @item:inlist]
en: Hebrew Calendar
fr: Calendrier hébreu

[ctx: @label:listbox]
en: Calendar system:
fr: Système de calendrier :

[ctx: @info:tooltip]
en: This calendar is based on pure astronomical calculation. It doesn't consider any crescent visibility criteria.
fr: Ce calendrier repose sur un calcul purement astronomique. Il ne tient compte d'aucun critère de visibilité du croissant de lune.

[ctx: @label:spinbox]
en: Date offset:
fr: Décalage de date :

en: %1 day | %1 days
fr[0]: Jour %1
fr[1]: %1 jours

[ctx: @info:tooltip]
en: A positive offset signifies a later date, while a negative offset signifies an earlier date.
fr: Un décalage positif signifie une date ultérieure, alors qu'un décalage négatif signifie une date antérieure.
