plasma_applet_fuzzy_clock - en to gl translation catalogue (171 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
gl: Aparencia

[ctx: @title:group]
en: Font:
gl: Fonte:

[ctx: @option:check]
en: Bold text
gl: Letra grosa

[ctx: @option:check]
en: Italic text
gl: Letra cursiva

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
gl: Imprecisión:

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
gl: Exacto

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
gl: Inexacto

en: One o’clock
gl: Unha

en: Five past one
gl: Unha e cinco

en: Ten past one
gl: Unha e dez

en: Quarter past one
gl: Unha e cuarto

en: Twenty past one
gl: Unha e vinte

en: Twenty-five past one
gl: Unha e vinte e cinco

en: Half past one
gl: Unha e media

en: Twenty-five to two
gl: Dúas menos vinte e cinco

en: Twenty to two
gl: Dúas menos vinte

en: Quarter to two
gl: Dúas menos cuarto

en: Ten to two
gl: Dúas menos dez

en: Five to two
gl: Dúas menos cinco

en: Two o’clock
gl: Dúas

en: Five past two
gl: Dúas e cinco

en: Ten past two
gl: Dúas e dez

en: Quarter past two
gl: Dúas e cuarto

en: Twenty past two
gl: Dúas e vinte

en: Twenty-five past two
gl: Dúas e vinte e cinco

en: Half past two
gl: Dúas e media

en: Twenty-five to three
gl: Tres menos vinte e cinco

en: Twenty to three
gl: Tres menos vinte

en: Quarter to three
gl: Tres menos cuarto

en: Ten to three
gl: Tres menos dez

en: Five to three
gl: Tres menos cinco

en: Three o’clock
gl: Tres

en: Five past three
gl: Tres e cinco

en: Ten past three
gl: Tres e dez

en: Quarter past three
gl: Tres e cuarto

en: Twenty past three
gl: Tres e vinte

en: Twenty-five past three
gl: Tres e vinte e cinco

en: Half past three
gl: Tres e media

en: Twenty-five to four
gl: Catro menos vinte e cinco

en: Twenty to four
gl: Catro menos vinte

en: Quarter to four
gl: Catro menos cuarto

en: Ten to four
gl: Catro menos dez

en: Five to four
gl: Catro menos cinco

en: Four o’clock
gl: Catro

en: Five past four
gl: Catro e cinco

en: Ten past four
gl: Catro e dez

en: Quarter past four
gl: Catro e cuarto

en: Twenty past four
gl: Catro e vinte

en: Twenty-five past four
gl: Catro e vinte e cinco

en: Half past four
gl: Catro e media

en: Twenty-five to five
gl: Cinco menos vinte e cinco

en: Twenty to five
gl: Cinco menos vinte

en: Quarter to five
gl: Cinco menos cuarto

en: Ten to five
gl: Cinco menos dez

en: Five to five
gl: Cinco menos cinco

en: Five o’clock
gl: Cinco

en: Five past five
gl: Cinco e cinco

en: Ten past five
gl: Cinco e dez

en: Quarter past five
gl: Cinco e cuarto

en: Twenty past five
gl: Cinco e vinte

en: Twenty-five past five
gl: Cinco e vinte e cinco

en: Half past five
gl: Cinco e media

en: Twenty-five to six
gl: Seis menos vinte e cinco

en: Twenty to six
gl: Seis menos vinte

en: Quarter to six
gl: Seis menos cuarto

en: Ten to six
gl: Seis menos dez

en: Five to six
gl: Seis menos cinco

en: Six o’clock
gl: Seis

en: Five past six
gl: Seis e cinco

en: Ten past six
gl: Seis e dez

en: Quarter past six
gl: Seis e cuarto

en: Twenty past six
gl: Seis e vinte

en: Twenty-five past six
gl: Seis e vinte e cinco

en: Half past six
gl: Seis e media

en: Twenty-five to seven
gl: Sete menos vinte e cinco

en: Twenty to seven
gl: Sete menos vinte

en: Quarter to seven
gl: Sete menos cuarto

en: Ten to seven
gl: Sete menos dez

en: Five to seven
gl: Sete menos cinco

en: Seven o’clock
gl: Sete

en: Five past seven
gl: Sete e cinco

en: Ten past seven
gl: Sete e dez

en: Quarter past seven
gl: Sete e cuarto

en: Twenty past seven
gl: Sete e vinte

en: Twenty-five past seven
gl: Sete e vinte e cinco

en: Half past seven
gl: Sete e media

en: Twenty-five to eight
gl: Oito menos vinte e cinco

en: Twenty to eight
gl: Oito menos vinte

en: Quarter to eight
gl: Oito menos cuarto

en: Ten to eight
gl: Oito menos dez

en: Five to eight
gl: Oito menos cinco

en: Eight o’clock
gl: Oito

en: Five past eight
gl: Oito e cinco

en: Ten past eight
gl: Oito e dez

en: Quarter past eight
gl: Oito e cuarto

en: Twenty past eight
gl: Oito e vinte

en: Twenty-five past eight
gl: Oito e vinte e cinco

en: Half past eight
gl: Oito e media

en: Twenty-five to nine
gl: Nove menos vinte e cinco

en: Twenty to nine
gl: Nove menos vinte

en: Quarter to nine
gl: Nove menos cuarto

en: Ten to nine
gl: Nove menos dez

en: Five to nine
gl: Nove menos cinco

en: Nine o’clock
gl: Nove

en: Five past nine
gl: Nove e cinco

en: Ten past nine
gl: Nove e dez

en: Quarter past nine
gl: Nove e cuarto

en: Twenty past nine
gl: Nove e vinte

en: Twenty-five past nine
gl: Nove e vinte e cinco

en: Half past nine
gl: Nove e media

en: Twenty-five to ten
gl: Dez menos vinte e cinco

en: Twenty to ten
gl: Dez menos vinte

en: Quarter to ten
gl: Dez menos cuarto

en: Ten to ten
gl: Dez menos dez

en: Five to ten
gl: Dez menos cinco

en: Ten o’clock
gl: Dez

en: Five past ten
gl: Dez e cinco

en: Ten past ten
gl: Dez e dez

en: Quarter past ten
gl: Dez e cuarto

en: Twenty past ten
gl: Dez e vinte

en: Twenty-five past ten
gl: Dez e vinte e cinco

en: Half past ten
gl: Dez e media

en: Twenty-five to eleven
gl: Once menos vinte e cinco

en: Twenty to eleven
gl: Once menos vinte

en: Quarter to eleven
gl: Once menos cuarto

en: Ten to eleven
gl: Once menos dez

en: Five to eleven
gl: Once menos cinco

en: Eleven o’clock
gl: Once

en: Five past eleven
gl: Once e cinco

en: Ten past eleven
gl: Once e dez

en: Quarter past eleven
gl: Once e cuarto

en: Twenty past eleven
gl: Once e vinte

en: Twenty-five past eleven
gl: Once e vinte e cinco

en: Half past eleven
gl: Once e media

en: Twenty-five to twelve
gl: Doce menos vinte e cinco

en: Twenty to twelve
gl: Doce menos vinte

en: Quarter to twelve
gl: Doce menos cuarto

en: Ten to twelve
gl: Doce menos dez

en: Five to twelve
gl: Doce menos cinco

en: Twelve o’clock
gl: Doce

en: Five past twelve
gl: Doce e cinco

en: Ten past twelve
gl: Doce e dez

en: Quarter past twelve
gl: Doce e cuarto

en: Twenty past twelve
gl: Doce e vinte

en: Twenty-five past twelve
gl: Doce e vinte e cinco

en: Half past twelve
gl: Doce e media

en: Twenty-five to one
gl: Unha menos vinte e cinco

en: Twenty to one
gl: Unha menos vinte

en: Quarter to one
gl: Unha menos cuarto

en: Ten to one
gl: Unha menos dez

en: Five to one
gl: Unha menos cinco

en: Sleep
gl: Sono

en: Breakfast
gl: Almorzo

en: Second Breakfast
gl: Segundo almorzo

en: Elevenses
gl: Case mediodía

en: Lunch
gl: Mediodía

en: Afternoon tea
gl: Comida

en: Dinner
gl: Merenda

en: Supper
gl: Cea

en: Night
gl: Noite

en: Early morning
gl: Abrente

en: Morning
gl: Mañá

en: Almost noon
gl: Case mediodía

en: Noon
gl: Mediodía

en: Afternoon
gl: Tarde

en: Evening
gl: Serán

en: Late evening
gl: Lusco-fusco

en: Start of week
gl: Comezo da semana

en: Middle of week
gl: Medio da semana

en: End of week
gl: Final da semana

en: Weekend!
gl: Fin de semana!
