plasma_applet_notes - en to gl translation catalogue (40 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
gl: Aparencia

en: %1pt
gl: %1 pt

en: Text font size:
gl: Tamaño da letra do texto:

en: Background color
gl: Cor de fondo

en: A white sticky note
gl: Unha nota branca

en: A black sticky note
gl: Unha nota negra

en: A red sticky note
gl: Unha nota vermella

en: An orange sticky note
gl: Unha nota laranxa

en: A yellow sticky note
gl: Unha nota amarela

en: A green sticky note
gl: Unha nota verde

en: A blue sticky note
gl: Unha nota azul

en: A pink sticky note
gl: Unha nota rosa

en: A translucent sticky note
gl: Unha nota translúcida

en: A translucent sticky note with light text
gl: Unha nota translúcida con texto claro

en: Undo
gl: Desfacer

en: Redo
gl: Refacer

en: Cut
gl: Cortar

en: Copy
gl: Copiar

en: Paste
gl: Pegar

en: Paste with Full Formatting
gl: Pegar con formato completo

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Formatting
gl: Retirar o formatado

en: Delete
gl: Eliminar

en: Clear
gl: Baleirar

en: Select All
gl: Seleccionalo todo

[ctx: @info:tooltip]
en: Bold
gl: Grosa.

[ctx: @info:tooltip]
en: Italic
gl: Cursiva.

[ctx: @info:tooltip]
en: Underline
gl: Subliñar.

[ctx: @info:tooltip]
en: Strikethrough
gl: Riscar.

en: Discard this note?
gl: Descartar a nota?

en: Are you sure you want to discard this note?
gl: Seguro que quere descartar a nota?

[ctx: @item:inmenu]
en: White
gl: Branca

[ctx: @item:inmenu]
en: Black
gl: Negra

[ctx: @item:inmenu]
en: Red
gl: Vermella

[ctx: @item:inmenu]
en: Orange
gl: Laranxa

[ctx: @item:inmenu]
en: Yellow
gl: Amarela

[ctx: @item:inmenu]
en: Green
gl: Verde

[ctx: @item:inmenu]
en: Blue
gl: Azul

[ctx: @item:inmenu]
en: Pink
gl: Rosa

[ctx: @item:inmenu]
en: Translucent
gl: Translúcido

[ctx: @item:inmenu]
en: Translucent Light
gl: Translúcido clara
