kdeplasma-addons - en to gl translation catalogue (18 entries)

[ctx: @item:inlist]
en: Julian
gl: Calendario xuliano

[ctx: @item:inlist]
en: Milankovic
gl: Calendario xuliano revisado

[ctx: @item:inlist]
en: The Solar Hijri Calendar (Persian)
gl: Calendario persa

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Astronomical)
gl: Calendario musulmán astronómico

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: The Islamic Civil Calendar (Tabular)
gl: Calendario musulmán civil tabular

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Umm al-Qura)
gl: Calendario musulmán Umm al-Qura

[ctx: @item:inlist]
en: Chinese Lunar Calendar
gl: Calendario lunar chinés

[ctx: @item:inlist]
en: Indian National Calendar
gl: Calendario nacional indio

[ctx: @item:inlist]
en: Hebrew Calendar
gl: Calendario hebreo

[ctx: @label:listbox]
en: Calendar system:
gl: Calendario:

[ctx: @info:tooltip]
en: This calendar is based on pure astronomical calculation. It doesn't consider any crescent visibility criteria.
gl: Este calendario está baseado en cálculos puramente astronómicos. Non ten en conta criterios de visibilidade da media lúa.

[ctx: @label:spinbox]
en: Date offset:
gl: Diferenza da data:

en: %1 day | %1 days
gl[0]: %1 día
gl[1]: %1 días

[ctx: @info:tooltip]
en: A positive offset signifies a later date, while a negative offset signifies an earlier date.
gl: Unha diferenza positiva indica unha data posterior, e unha negativo unha anterior.

[ctx: %1 Day number %2 Translated month name in Hebrew/Jewish calendar %3 Year number %4 Full date in Hebrew]
en: %1 %2, %3 (%4)
gl: %1 de %2 de %3 (%4)

[ctx: @label %1 day %2 month name in India National Calendar %3 year]
en: %1 %2, %3
gl: %1 de %2 de %3

[ctx: @label %1 Day number %2 Month name in Islamic Calendar %3 Year number %4 Islamic calendar date in Arabic]
en: %1 %2, %3 (%4)
gl: %1 de %2 de %3 (%4)

[ctx: @label %1 day %2 month name %3 year]
en: %1 %2, %3
gl: %1 de %2 de %3
