kdeplasma-addons - en to he translation catalogue (31 entries)

[ctx: @label:listbox]
en: Positioning:
he: הצבה:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled and cropped
he: מותאם קנה מידה וחתוך

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled
he: מותאם קנה מידה

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled, keep proportions
he: מותאם קנה מידה, שימור יחס

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
he: ממורכז

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tiled
he: מרוצף

[ctx: @label:chooser]
en: Background color:
he: צבע רקע:

[ctx: @title:window]
en: Select Background Color
he: בחירת צבע רקע

[ctx: @label:listbox]
en: Provider:
he: ספק:

[ctx: @info:tooltip]
en: This wallpaper provider does not filter out images that may be sensitive or objectionable. Use caution if these images will be displayed in public.
he: ספק טפטים זה לא מסנן תמונות שיכולות להיות פוגעניות או מפוקפקות. כדאי להיזהר אם התמונות האלו מוצגות בפומבי.

[ctx: @option:check]
en: Update when using metered network connection
he: לעדכן בעת שימוש ברשתות מוגבלות

[ctx: @label]
en: Today's picture:
he: התמונה היומית:

[ctx: @label]
en: Title:
he: כותרת:

[ctx: @label]
en: Author:
he: יצירה:

[ctx: @action:button]
en: Open Containing Folder
he: פתיחת התיקייה המכילה

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Open the destination folder where the wallpaper image was saved.
he: לפתוח את התיקייה המכילה בה נשמרה תמונת הטפט.

en: Open Wallpaper Image
he: פתיחת תמונת טפט

[ctx: @info:whatsthis]
en: Today's picture
he: התמונה היומית

[ctx: @info:whatsthis]
en: Loading
he: בטעינה

[ctx: @info:whatsthis]
en: Unavailable
he: לא זמינה

[ctx: @info:whatsthis for an image %1 title %2 author]
en: %1 Author: %2. Right-click on the image to see more actions.
he: %1 יצירה: %2. לחיצה ימנית על התמונה תציג פעולות נוספות.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The wallpaper is being fetched from the Internet.
he: הטפט יורד מהאינטרנט.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Failed to fetch the wallpaper from the Internet.
he: הורדת הטפט מהאינטרנט נכשלה.

[ctx: @action:inmenu wallpaper preview menu]
en: Save Image as…
he: שמירת תמונה בשם…

[ctx: @info:whatsthis for a button and a menu item]
en: Save today's picture to local disk
he: שמירת התמונה היומית לכונן המקומי

[ctx: @action:inmenu wallpaper preview menu, will open the website of the wallpaper]
en: Open Link in Browser…
he: פתיחת קישור בדפדפן…

[ctx: @info:whatsthis for a menu item]
en: Open the website of today's picture in the default browser
he: פתיחת אתר התמונה היומית בדפדפן ברירת המחדל

[ctx: @title:window]
en: Save Today's Picture
he: שמירת התמונה היומית

[ctx: @label:listbox Template for file dialog]
en: JPEG image (*.jpeg *.jpg *.jpe)
he: תמונת JPEG‏ ‎(‎*.jpeg‏ ‎*.jpg‏ ‎*.jpe)

[ctx: @info:status after a save action]
en: The image was not saved.
he: התמונה לא נשמרה.

[ctx: @info:status after a save action %1 file path %2 basename]
en: The image was saved as <a href="%1">%2</a>
he: התמונה נשמרה בשם <a href="%1">%2</a>
