kdeplasma-addons - en to hu translation catalogue (28 entries)

[ctx: @title]
en: General
hu: Általános

[ctx: @title]
en: Paths
hu: Elérési utak

en: Change picture every:
hu: Képváltási időköz:

en: Hours
hu: óra

en: Minutes
hu: perc

en: Seconds
hu: másodperc

[ctx: @label:listbox]
en: Image fill mode:
hu: Képkitöltési mód:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Stretch
hu: Nyújtás

[ctx: @info]
en: The image is scaled to fit the frame
hu: A kép skálázódik a keret kitöltéséhez

[ctx: @item:inlistbox]
en: Preserve aspect fit
hu: Képarány megőrzése

[ctx: @info]
en: The image is scaled uniformly to fit without cropping
hu: A kép skálázása egységes a levágás elkerülése érdekében

[ctx: @item:inlistbox]
en: Preserve aspect crop
hu: Képarány megőrzése levágással

[ctx: @info]
en: The image is scaled uniformly to fill, cropping if necessary
hu: A kép skálázása egységes a kitöltéshez, szükség esetén levágással

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile
hu: Mozaik

[ctx: @info]
en: The image is duplicated horizontally and vertically
hu: A kép vízszintesen és függőlegesen duplázódik

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile vertically
hu: Függőleges csempézés

[ctx: @info]
en: The image is stretched horizontally and tiled vertically
hu: A kép vízszintesen nyúlik, és függőlegesen többszöröződik

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile horizontally
hu: Vízszintes csempézés

[ctx: @info]
en: The image is stretched vertically and tiled horizontally
hu: A kép függőlegesen nyúlik, és vízszintesen többszöröződik

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pad
hu: Kitöltés

[ctx: @info]
en: The image is not transformed
hu: A kép nem méreteződik át

[ctx: @label:checkbox]
en: General:
hu: Általános:

[ctx: @option:check]
en: Randomize order
hu: Véletlenszerű sorrend

[ctx: @option:check]
en: Pause slideshow when cursor is over image
hu: Diavetítés leállítása, ha a kurzor a kép fölé ér

[ctx: @option:check]
en: Click on image to open in external application
hu: Kattintson a képre külső alkalmazásban megnyitáshoz

[ctx: @title:window]
en: Choose Files
hu: Válasszon fájlokat

[ctx: @title:window]
en: Choose a Folder
hu: Válasszon egy mappát

en: Remove path
hu: Elérési út eltávolítása
