KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (170 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
hu: Megjelenés

[ctx: @title:group]
en: Font:
hu: Betűtípus:

[ctx: @option:check]
en: Bold text
hu: Félkövér szöveg

[ctx: @option:check]
en: Italic text
hu: Dőlt szöveg

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
hu: Fuzzyság:

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
hu: Pontos

en: One o’clock
hu: Egy óra

en: Five past one
hu: Öt perccel múlt egy

en: Ten past one
hu: Tíz perccel múlt egy

en: Quarter past one
hu: Tizenöt perccel múlt egy

en: Twenty past one
hu: Húsz perccel múlt egy

en: Twenty-five past one
hu: Huszonöt perccel múlt egy

en: Half past one
hu: Harminc perccel múlt egy

en: Twenty-five to two
hu: Huszonöt perc múlva kettő

en: Twenty to two
hu: Húsz perc múlva kettő

en: Quarter to two
hu: Tizenöt perc múlva kettő

en: Ten to two
hu: Tíz perc múlva kettő

en: Five to two
hu: Öt perc múlva kettő

en: Two o’clock
hu: Két óra

en: Five past two
hu: Öt perccel múlt kettő

en: Ten past two
hu: Tíz perccel múlt kettő

en: Quarter past two
hu: Tizenöt perccel múlt kettő

en: Twenty past two
hu: Húsz perccel múlt kettő

en: Twenty-five past two
hu: Huszonöt perccel múlt kettő

en: Half past two
hu: Harminc perccel múlt kettő

en: Twenty-five to three
hu: Huszonöt perc múlva három

en: Twenty to three
hu: Húsz perc múlva három

en: Quarter to three
hu: Tizenöt perc múlva három

en: Ten to three
hu: Tíz perc múlva három

en: Five to three
hu: Öt perc múlva három

en: Three o’clock
hu: Három óra

en: Five past three
hu: Öt perccel múlt három

en: Ten past three
hu: Tíz perccel múlt három

en: Quarter past three
hu: Tizenöt perccel múlt három

en: Twenty past three
hu: Húsz perccel múlt három

en: Twenty-five past three
hu: Harminc perccel múlt három

en: Half past three
hu: Harminc perccel múlt három

en: Twenty-five to four
hu: Huszonöt perc múlva négy

en: Twenty to four
hu: Húsz perc múlva négy

en: Quarter to four
hu: Tizenöt perc múlva négy

en: Ten to four
hu: Tíz perc múlva négy

en: Five to four
hu: Öt perc múlva négy

en: Four o’clock
hu: Négy óra

en: Five past four
hu: Öt perccel múlt négy

en: Ten past four
hu: Tíz perccel múlt négy

en: Quarter past four
hu: Tizenöt perccel múlt négy

en: Twenty past four
hu: Húsz perccel múlt négy

en: Twenty-five past four
hu: Huszonöt perccel múlt négy

en: Half past four
hu: Harminc perccel múlt négy

en: Twenty-five to five
hu: Huszonöt perc múlva öt

en: Twenty to five
hu: Húsz perc múlva öt

en: Quarter to five
hu: Tizenöt perc múlva öt

en: Ten to five
hu: Tíz perc múlva öt

en: Five to five
hu: Öt perc múlva öt

en: Five o’clock
hu: Öt óra

en: Five past five
hu: Öt perccel múlt öt

en: Ten past five
hu: Tíz perccel múlt öt

en: Quarter past five
hu: Tizenöt perccel múlt öt

en: Twenty past five
hu: Húsz perccel múlt öt

en: Twenty-five past five
hu: Huszonöt perccel múlt öt

en: Half past five
hu: Harminc perccel múlt öt

en: Twenty-five to six
hu: Huszonöt perc múlva hat

en: Twenty to six
hu: Húsz perc múlva hat

en: Quarter to six
hu: Tizenöt perc múlva hat

en: Ten to six
hu: Tíz perc múlva hat

en: Five to six
hu: Öt perc múlva hat

en: Six o’clock
hu: Hat óra

en: Five past six
hu: Öt perccel múlt hat

en: Ten past six
hu: Tíz perccel múlt hat

en: Quarter past six
hu: Tizenöt perccel múlt hat

en: Twenty past six
hu: Húsz perccel múlt hat

en: Twenty-five past six
hu: Huszonöt perccel múlt hat

en: Half past six
hu: Harminc perccel múlt hat

en: Twenty-five to seven
hu: Huszonöt perc múlva hét

en: Twenty to seven
hu: Húsz perc múlva hét

en: Quarter to seven
hu: Tizenöt perc múlva hét

en: Ten to seven
hu: Tíz perc múlva hét

en: Five to seven
hu: Öt perc múlva hét

en: Seven o’clock
hu: Hét óra

en: Five past seven
hu: Öt perccel múlt hét

en: Ten past seven
hu: Tíz perccel múlt hét

en: Quarter past seven
hu: Tizenöt perccel múlt hét

en: Twenty past seven
hu: Húsz perccel múlt hét

en: Twenty-five past seven
hu: Huszonöt perccel múlt hét

en: Half past seven
hu: Harminc perccel múlt hét

en: Twenty-five to eight
hu: Huszonöt perc múlva nyolc

en: Twenty to eight
hu: Húsz perc múlva nyolc

en: Quarter to eight
hu: Tizenöt perc múlva nyolc

en: Ten to eight
hu: Tíz per múlva nyolc

en: Five to eight
hu: Öt perc múlva nyolc

en: Eight o’clock
hu: Nyolc óra

en: Five past eight
hu: Öt perccel múlt nyolc

en: Ten past eight
hu: Tíz perccel múlt nyolc

en: Quarter past eight
hu: Tizenöt perccel múlt nyolc

en: Twenty past eight
hu: Húsz perccel múlt nyolc

en: Twenty-five past eight
hu: Huszonöt perccel múlt nyolc

en: Half past eight
hu: Harminc perccel múlt nyolc

en: Twenty-five to nine
hu: Huszonöt perc múlva kilenc

en: Twenty to nine
hu: Húsz perc múlva kilenc

en: Quarter to nine
hu: Tizenöt perc múlva kilenc

en: Ten to nine
hu: Tíz perc múlva kilenc

en: Five to nine
hu: Öt perc múlva kilenc

en: Nine o’clock
hu: Kilenc óra

en: Five past nine
hu: Öt perccel múlt kilenc

en: Ten past nine
hu: Tíz perccel múlt kilenc

en: Quarter past nine
hu: Tizenöt perccel múlt kilenc

en: Twenty past nine
hu: Húsz perccel múlt kilenc

en: Twenty-five past nine
hu: Huszonöt perccel múlt kilenc

en: Half past nine
hu: Harminc perccel múlt kilenc

en: Twenty-five to ten
hu: Huszonöt perc múlva tíz

en: Twenty to ten
hu: Húsz perc múlva tíz

en: Quarter to ten
hu: Tizenöt perc múlva tíz

en: Ten to ten
hu: Tíz perc múlva tíz

en: Five to ten
hu: Öt perc múlva tíz

en: Ten o’clock
hu: Tíz óra

en: Five past ten
hu: Öt perccel múlt tíz

en: Ten past ten
hu: Tíz perccel múlt tíz

en: Quarter past ten
hu: Tizenöt perccel múlt tíz

en: Twenty past ten
hu: Húsz perccel múlt tíz

en: Twenty-five past ten
hu: Huszonöt perccel múlt tíz

en: Half past ten
hu: Harminc perccel múlt tíz

en: Twenty-five to eleven
hu: Huszonöt perc múlva tizenegy

en: Twenty to eleven
hu: Húsz perc múlva tizenegy

en: Quarter to eleven
hu: Tizenöt perc múlva tizenegy

en: Ten to eleven
hu: Tíz perc múlva tizenegy

en: Five to eleven
hu: Öt perc múlva tizenegy

en: Eleven o’clock
hu: Tizenegy óra

en: Five past eleven
hu: Öt perccel múlt tizenegy

en: Ten past eleven
hu: Tíz perccel múlt tizenegy

en: Quarter past eleven
hu: Tizenöt perccel múlt tizenegy

en: Twenty past eleven
hu: Húsz perccel múlt tizenegy

en: Twenty-five past eleven
hu: Huszonöt perccel múlt tizenegy

en: Half past eleven
hu: Harminc perccel múlt tizenegy

en: Twenty-five to twelve
hu: Huszonöt perc múlva tizenkettő

en: Twenty to twelve
hu: Húsz perc múlva tizenkettő

en: Quarter to twelve
hu: Tizenöt perc múlva tizenkettő

en: Ten to twelve
hu: Tíz perc múlva tizenkettő

en: Five to twelve
hu: Öt perc múlva tizenkettő

en: Twelve o’clock
hu: Tizenkét óra

en: Five past twelve
hu: Öt perccel múlt tizenkettő

en: Ten past twelve
hu: Tíz perccel múlt tizenkettő

en: Quarter past twelve
hu: Tizenöt perccel múlt tizenkettő

en: Twenty past twelve
hu: Húsz perccel múlt tizenkettő

en: Twenty-five past twelve
hu: Huszonöt perccel múlt tizenkettő

en: Half past twelve
hu: Fél órával múlt tizenkettő

en: Twenty-five to one
hu: Huszonöt perc múlva egy

en: Twenty to one
hu: Húsz perc múlva egy

en: Quarter to one
hu: Tizenöt perc múlva egy

en: Ten to one
hu: Tíz perc múlva egy

en: Five to one
hu: Öt perc múlva egy

en: Sleep
hu: Alvás

en: Breakfast
hu: Reggeli

en: Second Breakfast
hu: Második reggeli

en: Elevenses
hu: Tízórai

en: Lunch
hu: Ebéd

en: Afternoon tea
hu: Délutáni tea

en: Dinner
hu: Vacsora

en: Supper
hu: Vacsora

en: Night
hu: Éjjel

en: Early morning
hu: Kora reggel

en: Morning
hu: Reggel

en: Almost noon
hu: Dél felé

en: Noon
hu: Dél

en: Afternoon
hu: Délután

en: Evening
hu: Este

en: Late evening
hu: Késő este

en: Start of week
hu: A hét eleje

en: Middle of week
hu: A hét közepe

en: End of week
hu: A hét vége

en: Weekend!
hu: Hétvége
