kdeplasma-addons - en to hu translation catalogue (17 entries)

[ctx: @item:inlist]
en: Julian
hu: Julián

[ctx: @item:inlist]
en: The Solar Hijri Calendar (Persian)
hu: Hidzsri naptár (perzsa)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Astronomical)
hu: Iszlám naptár (csillagászati)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: The Islamic Civil Calendar (Tabular)
hu: Az iszlám civil naptár (tabular)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Umm al-Qura)
hu: Iszlám naptár (Umm al-Qura)

[ctx: @item:inlist]
en: Chinese Lunar Calendar
hu: Kínai holdnaptár

[ctx: @item:inlist]
en: Indian National Calendar
hu: Indiai nemzeti naptár

[ctx: @item:inlist]
en: Hebrew Calendar
hu: Zsidó naptár

[ctx: @label:listbox]
en: Calendar system:
hu: Naptárrendszer:

[ctx: @info:tooltip]
en: This calendar is based on pure astronomical calculation. It doesn't consider any crescent visibility criteria.
hu: Ez a naptár tisztán csillagászati számításokon alapul. Nem veszi figyelembe a félhold láthatóságára vonatkozó kritériumokat.

[ctx: @label:spinbox]
en: Date offset:
hu: Dátumeltolás:

en: %1 day | %1 days
hu[0]: %1 nap
hu[1]: %1 nap

[ctx: @info:tooltip]
en: A positive offset signifies a later date, while a negative offset signifies an earlier date.
hu: A pozitív eltolás későbbi dátumot, míg a negatív eltolás korábbi dátumot jelent.

[ctx: %1 Day number %2 Translated month name in Hebrew/Jewish calendar %3 Year number %4 Full date in Hebrew]
en: %1 %2, %3 (%4)
hu: %3. %2 %1. (%4)

[ctx: @label %1 day %2 month name in India National Calendar %3 year]
en: %1 %2, %3
hu: %3. %2 %1.

[ctx: @label %1 Day number %2 Month name in Islamic Calendar %3 Year number %4 Islamic calendar date in Arabic]
en: %1 %2, %3 (%4)
hu: %3. %2 %1. (%4)

[ctx: @label %1 day %2 month name %3 year]
en: %1 %2, %3
hu: %3. %2 %1.
