KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (45 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
hu: Ugrás a képsorra…

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
hu: A képregény weboldalának megnyitása

[ctx: @title]
en: Comics
hu: Képregény

[ctx: @title]
en: Behavior
hu: Működés

[ctx: @title:group form label for checkboxes]
en: Show above image:
hu: Megjelenítés a kép felett:

[ctx: @option:check show above image:]
en: Title
hu: Cím

[ctx: @option:check show above image:]
en: Author
hu: Szerző

[ctx: @title:group form label for checkboxes]
en: Show below image:
hu: Megjelenítés a kép alatt:

[ctx: @option:check show below image]
en: Identifier
hu: Azonosító

[ctx: @option:check show below image]
en: Website
hu: Weboldal

[ctx: @label:group form label for radiobuttons]
en: Navigation buttons:
hu: Navigációs gombok:

[ctx: @option:radio navigation buttons are…]
en: Always visible at the edges
hu: Mindig láthatók a széleken

[ctx: @option:radio navigation buttons…]
en: Appear centrally when hovering
hu: Középen jelennek meg rámutatáskor

[ctx: @label for checkbox, completes sentence … opens full-size view]
en: Middle-clicking image:
hu: Középső gombos kattintás képen:

[ctx: @option:check completes sentence Middle-clicking image…]
en: Opens full-size view
hu: Megnyitás teljes méretben

[ctx: @action:button]
en: Get New…
hu: Új letöltése…

[ctx: @info placeholdermessage if comic provider list empty]
en: No comics installed
hu: Nincsenek telepített képregények

[ctx: @action:button]
en: Get Comics…
hu: Képregények beszerzése…

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
hu: Új képregények keresési időköze:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit (minutes)]
en: minute | minutes
hu[0]: perc
hu[1]: perc

[ctx: @label:spinbox]
en: Keep local archive:
hu: Helyi archívum mérete:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: images per comic | images per comic
hu[0]: kép képregényenként
hu[1]: kép képregényenként

[ctx: @info placeholdermessage if comic loading failed]
en: Could not load comic
hu: Nem sikerült betölteni a képregényt

[ctx: @info placeholdermessage explanation]
en: Try again later, or choose a different comic
hu: Próbálja újra később, vagy válasszon egy másik képregényt

[ctx: @info placeholdermessage connection]
en: Reconnect to the internet to retry loading this image. You can still view any images in the local archive.
hu: A kép újbóli betöltéséhez csatlakozzon újra az internethez. A helyi archívumban lévő képeket továbbra is megtekintheti.

[ctx: @info placeholdermessage title if connection local/unknown]
en: Limited connectivity
hu: Korlátozott kapcsolat

[ctx: @info placeholdermessage explanation if connection local/unknown]
en: The image may not be available on your current connection. You can still view any images in the local archive.
hu: Előfordulhat, hogy a kép nem érhető el a jelenlegi kapcsolaton. A helyi archívumban lévő képeket továbbra is megtekintheti.

[ctx: @info placeholdermessage title if today not available]
en: Not available
hu: Nem érhető el

[ctx: @info placeholdermessage explanation if today not available]
en: Today's image is not yet available or cannot be read. Try a different date.
hu: A mai nap képe nem érhető el vagy nem olvasható. Próbáljon meg egy másik dátumot.

[ctx: @info placeholdermessage title if date not available]
en: Not available
hu: Nem érhető el

[ctx: @info placeholdermessage explanation if date not available]
en: The image for this day is not available or cannot be read. Try a different date.
hu: Ennek a napnak a képe nem érhető el vagy nem olvasható. Próbáljon meg egy másik dátumot.

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
hu: Következő lap új képregé&nnyel

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
hu: Ugrás az &elsőre

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
hu: Ugrás az &aktuálisra

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
hu: Ugrás az elsőre…

[ctx: @action]
en: Visit the Website
hu: Weboldal felkeresése

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
hu: A web&bolt oldalának megnyitása

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
hu: Men&tés mint…

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
hu: Eredeti mé&ret

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
hu: Mentés a jelenlegi &pozícióban

[ctx: @info placeholdermessage if no comics loaded]
en: No comics configured
hu: Nincsenek beállított képregények

[ctx: @action:button helpfulAction opens settings dialog]
en: Choose comic…
hu: Képregény kiválasztása…

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
hu: Ugrás képsorra

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
hu: &Adott számúra:

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
hu: Képregényazonosító:
