KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (129 entries)

[ctx: wind direction]
en: N
hu: É

[ctx: wind direction]
en: NNE
hu: ÉÉK

[ctx: wind direction]
en: NE
hu: ÉK

[ctx: wind direction]
en: ENE
hu: KÉK

[ctx: wind direction]
en: E
hu: K

[ctx: wind direction]
en: SSE
hu: DDK

[ctx: wind direction]
en: SE
hu: DK

[ctx: wind direction]
en: ESE
hu: KDK

[ctx: wind direction]
en: S
hu: D

[ctx: wind direction]
en: NNW
hu: ÉÉNy

[ctx: wind direction]
en: NW
hu: ÉNy

[ctx: wind direction]
en: WNW
hu: NyÉNy

[ctx: wind direction]
en: W
hu: Ny

[ctx: wind direction]
en: SSW
hu: DDNy

[ctx: wind direction]
en: SW
hu: DNy

[ctx: wind direction]
en: WSW
hu: NyDNy

[ctx: wind direction]
en: VR
hu: VI

[ctx: wind speed]
en: Calm
hu: Szélcsend

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
hu: A BBC Weather adatai

en: Rising
hu: Emelkedő

en: Falling
hu: Csökkenő

en: Steady
hu: Stabil

[ctx: Short for Today]
en: Today
hu: Ma

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
hu: Ma éjszaka

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
hu: Forrás: Deutscher Wetterdienst

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
hu: Szo

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
hu: V

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
hu: H

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
hu: K

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
hu: Sze

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
hu: Cs

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
hu: P

en: N/A
hu: -

en: Today
hu: Ma

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
hu: Az Environment and Climate Change Canada adatai

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
hu: A NOAA National Weather Service adatai

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separator, a sentence separator might do.
en:  then
hu:  majd

[ctx: weather condition]
en: few clouds
hu: kevés felhő

[ctx: weather condition]
en: cloudy
hu: felhős

[ctx: weather condition]
en: overcast
hu: borús

[ctx: weather condition]
en: haze
hu: homály

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
hu: köd és jegesedés

[ctx: weather condition]
en: drizzle
hu: szitáló eső

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
hu: gyenge szitálás

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
hu: erős szitálás

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
hu: jeges szitálás

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
hu: erős jeges szitálás

[ctx: weather condition]
en: rain
hu: eső

[ctx: weather condition]
en: light rain
hu: csendes eső

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
hu: mérsékelt esőzés

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
hu: heves esőzés

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
hu: enyhe ónos eső

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
hu: ónos eső

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
hu: enyhe havaseső

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
hu: heves havaseső

[ctx: weather condition]
en: snow
hu: hó

[ctx: weather condition]
en: light snow
hu: enyhe havazás

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
hu: közepes havazás

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
hu: erős havazás

[ctx: weather condition]
en: showers
hu: záporok

[ctx: weather condition]
en: light showers
hu: enyhe záporok

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
hu: heves záporok

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
hu: enyhe hózáporok

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
hu: erős hózáporok

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
hu: enyhe hózáporok

[ctx: weather condition]
en: snow showers
hu: hózáporok

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
hu: vihar

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
hu: Enyhe vihar

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
hu: Erős vihar

[ctx: weather condition]
en: sunny
hu: napos

[ctx: weather condition]
en: clear sky
hu: tiszta ég

[ctx: @title]
en: Weather Station
hu: Időjárásjelző állomás

[ctx: @title]
en: Appearance
hu: Megjelenés

[ctx: @title]
en: Units
hu: Mértékegységek

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
hu: Kompakt mód

[ctx: @label]
en: Show temperature:
hu: Hőmérséklet megjelenítése:

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Over the widget icon
hu: Az elem ikonja felett

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Beside the widget icon
hu: Az elem ikonja mellett

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Do not show
hu: Ne jelenjen meg

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
hu: Megjelenítés buboréksúgóban:

[ctx: @option:check]
en: Temperature
hu: Hőmérséklet

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
hu: Szél

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
hu: Légnyomás

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
hu: Páratartalom

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
hu: Hőmérséklet:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
hu: Légnyomás:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
hu: Szélsebesség:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
hu: Láthatóság:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
hu: Frissítési időköz:

en: %1 minute | %1 minutes
hu[0]: %1 perc
hu[1]: %1 perc

[ctx: @label]
en: Location:
hu: Hely:

[ctx: No location is currently selected]
en: None selected
hu: Nincs kiválasztva

[ctx: @label]
en: Provider:
hu: Szolgáltató:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter new location
hu: Új hely megadása

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
hu: Adja meg a helyet

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
hu: Nem található időjárásjelző-állomás ehhez: „%1”

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to change your location
hu: Keressen egy időjárás-állomást a hely változtatásához

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to set your location
hu: Keressen egy időjárás-állomást a helymeghatározáshoz

[ctx: @info:usagetip]
en: If you've used this weather station in the past, it's possible that a server outage at the weather station provider has made it temporarily unavailable. Try again later.
hu: Ha korábban már használta ezt az időjárás-állomást, lehetséges, hogy az időjárás-állomás szolgáltatója kiszolgálójának meghibásodása miatt az időjárás-állomás átmenetileg nem elérhető. Próbálja meg később újra.

en: Please set your location
hu: Adja meg a helyét

en: Set location…
hu: Hely megadása…

en: Unable to retrieve weather information for %1
hu: Nem lehet lekérni a(z) %1 időjárási adatait

en: Unable to retrieve weather information
hu: Nem lehet lekérni az időjárási adatokat

[ctx: @info:usagetip]
en: The network request timed out, possibly due to a server outage at the weather station provider. Check again later.
hu: A hálózati kérés túllépte az időkorlátot, valószínűsíthetően az időjárás-állomás szolgáltatójának kiszolgálóhibája miatt. Kérjük, ellenőrizze újra később.

[ctx: Wind condition]
en: Calm
hu: Szélcsend

[ctx: @info:usagetip Minimize the length of this string so it is as short as possible! Omitting or changing words is fine as long as the original meaning is retained.]
en: Set up Weather Report…
hu: Időjárás-jelentés beállítása…

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose a location and monitor the weather there
hu: Kattintson egy hely kiválasztásához és az ottani időjárás figyeléséhez

en: Humidity: %1
hu: Páratartalom: %1

[ctx: @action:button]
en: Show more information
hu: További információk

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
hu[0]: 1 nap
hu[1]: %1 nap

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
hu: Harmatpont:

[ctx: @label]
en: Pressure:
hu: Légnyomás:

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
hu: Nyomástendencia:

[ctx: @label]
en: Visibility:
hu: Láthatóság:

[ctx: @label]
en: Humidity:
hu: Páratartalom:

[ctx: @label]
en: Wind Gust:
hu: Széllökés:

[ctx: @title:tab Weather forecast]
en: Forecast
hu: Előrejelzés

[ctx: @title:tab]
en: Details
hu: Részletek

[ctx: @title:tab %1 is the number of weather notices (alerts, warnings, watches, ...) issued]
en: %1 Notice | %1 Notices
hu[0]: %1 tájékoztató
hu[1]: %1 tájékoztató

[ctx: @info:placeholder]
en: Unable to load weather forecast
hu: Nem lehet betölteni az időjárás-előrejelzést

[ctx: @info:usagetip]
en: There may be a technical issue with the weather provider. If the issue persists for longer than a day, submit a bug report.
hu: Technikai probléma merülhetett fel az időjárás-szolgáltatóval. Ha a probléma egy napnál tovább fennáll, küldjön hibajelentést.

[ctx: @label %1 is the perceived temperature due to conditions like wind or humidity. Use the common phrasing for this concept and keep it short, adding a colon if necessary]
en: Feels like %1
hu: Hőérzet: %1

en: Day
hu: Nappal

en: Night
hu: Éjszaka

en: Low
hu: Alacsony

en: Moderate
hu: Közepes

en: High
hu: Magas

en: Very high
hu: Nagyon magas

en: Extreme
hu: Nagyon magas
