kdeplasma-addons - en to ia translation catalogue (12 entries)

[ctx: @item:inlist]
en: The Solar Hijri Calendar (Persian)
ia: Le Calendario Solar Hijri (Persian)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Astronomical)
ia: Calendario Islamic (Astronomic)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: The Islamic Civil Calendar (Tabular)
ia: Le Calendario Civil Islamic(Tabular)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Umm al-Qura)
ia: Calendario Islamic (Umm al-Qura)

[ctx: @item:inlist]
en: Chinese Lunar Calendar
ia: Calendario Lunar Chinese

[ctx: @item:inlist]
en: Indian National Calendar
ia: Calendario National Indian

[ctx: @item:inlist]
en: Hebrew Calendar
ia: Calendario Hebreo

[ctx: @label:listbox]
en: Calendar system:
ia: Systema de Calendario:

[ctx: @info:tooltip]
en: This calendar is based on pure astronomical calculation. It doesn't consider any crescent visibility criteria.
ia: Iste calendario es basate sur pure calculation astronomic. Illo non considera ulle criterios de visibilitate de medie luna.

[ctx: @label:spinbox]
en: Date offset:
ia: Displaciamento de data:

en: %1 day | %1 days
ia[0]: %1 die
ia[1]: %1 dies

[ctx: @info:tooltip]
en: A positive offset signifies a later date, while a negative offset signifies an earlier date.
ia: Un displaciamento positive significa un data subsequente, dum un displaciamento negative dignifica un data precedente.
