kdeplasma-addons - en to id translation catalogue (34 entries)

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
id: Tab &Selanjutnya dengan sebuah Setrip Baru

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
id: Lompat ke Setrip &Pertama

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
id: Lompat ke Setrip &Saat Ini

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
id: Lompat ke Setrip…

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
id: Kunjungi &Situs Shop

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
id: &Simpan Komik Sebagai…

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
id: &Ukuran Sebenarnya

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
id: Simpan &Posisi Saat Ini

[ctx: @title]
en: General
id: Umum

[ctx: @title]
en: Appearance
id: Penampilan

[ctx: @title]
en: Advanced
id: Tingkat-lanjut

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
id: Lompat ke setrip…

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
id: Kunjungi situs komik

[ctx: @label:spinbox]
en: Comic cache:
id: Cache komik:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: strip per comic | strips per comic
id[0]: setrip tiap komik
id[1]: strip-strip tiap komik

[ctx: @option:check]
en: Display error when downloading comic fails
id: Displaikan error ketika pengunduhan komik gagal

[ctx: Heading for showing various elements of a comic]
en: Show:
id: Tampilkan:

[ctx: @option:check]
en: Comic title
id: Judul komik

[ctx: @option:check]
en: Comic identifier
id: Pengidentifikasi komik

[ctx: @option:check]
en: Comic author
id: Penulis komik

[ctx: @option:check]
en: Comic URL
id: URL komik

en: Show navigation buttons:
id: Tampilkan tombol navigasi:

[ctx: @option:check]
en: Always
id: Selalu

[ctx: @option:check]
en: Only on hover
id: Hanya saat melayangi

[ctx: @title:group]
en: Comics:
id: Komik:

[ctx: @action:button]
en: Get New Comics…
id: Dapatkan Komik Baru…

[ctx: @option:check]
en: Middle-click on comic to display at original size
id: Klik tengah pada komik untuk mendisplaikan di ukuran aslinya

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new plugins every:
id: Periksa plugin-plugin baru setiap:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: day | days
id[0]: hari
id[1]: harian

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
id: Periksa komik baru setiap:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit (minutes)]
en: minute | minutes
id[0]: menit
id[1]: menitan

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
id: Menuju ke Setrip

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
id: Jumlah &Setrip:

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
id: Pengidentifikasi Setrip:
