kdeplasma-addons - en to id translation catalogue (170 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
id: Penampilan

[ctx: @option:check]
en: Bold text
id: Teks tebal

[ctx: @option:check]
en: Italic text
id: Teks miring

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
id: Kekurangtepatan:

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
id: Tepat

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
id: Kurang Tepat

en: One o’clock
id: Pukul satu

en: Five past one
id: Satu lebih lima

en: Ten past one
id: Satu lebih sepuluh

en: Quarter past one
id: Satu lebih seperempat

en: Twenty past one
id: Satu lebih dua puluh

en: Twenty-five past one
id: Satu lebih dua puluh lima

en: Half past one
id: Setengah dua

en: Twenty-five to two
id: Dua kurang dua puluh lima

en: Twenty to two
id: Dua kurang dua puluh

en: Quarter to two
id: Dua kurang seperempat

en: Ten to two
id: Dua kurang sepuluh

en: Five to two
id: Dua kurang lima

en: Two o’clock
id: Pukul dua

en: Five past two
id: Dua lebih lima

en: Ten past two
id: Dua lebih sepuluh

en: Quarter past two
id: Dua lebih seperempat

en: Twenty past two
id: Dua lebih dua puluh

en: Twenty-five past two
id: Dua lebih dua puluh lima

en: Half past two
id: Setengah tiga

en: Twenty-five to three
id: Tiga kurang dua puluh lima

en: Twenty to three
id: Tiga kurang dua puluh

en: Quarter to three
id: Tiga kurang seperempat

en: Ten to three
id: Tiga kurang sepuluh

en: Five to three
id: Tiga kurang lima

en: Three o’clock
id: Pukul tiga

en: Five past three
id: Tiga lebih lima

en: Ten past three
id: Tiga lebih sepuluh

en: Quarter past three
id: Tiga lebih seperempat

en: Twenty past three
id: Tiga lebih dua puluh

en: Twenty-five past three
id: Tiga lebih dua puluh lima

en: Half past three
id: Setengah empat

en: Twenty-five to four
id: Empat kurang dua puluh lima

en: Twenty to four
id: Empat kurang dua puluh

en: Quarter to four
id: Empat kurang seperempat

en: Ten to four
id: Empat kurang sepuluh

en: Five to four
id: Empat kurang lima

en: Four o’clock
id: Pukul empat

en: Five past four
id: Empat lebih lima

en: Ten past four
id: Empat lebih sepuluh

en: Quarter past four
id: Empat lebih seperempat

en: Twenty past four
id: Empat lebih dua puluh

en: Twenty-five past four
id: Empat lebih dua puluh lima

en: Half past four
id: Setengah lima

en: Twenty-five to five
id: Lima kurang dua puluh lima

en: Twenty to five
id: Lima kurang dua puluh

en: Quarter to five
id: Lima kurang seperempat

en: Ten to five
id: Lima kurang sepuluh

en: Five to five
id: Lima kurang lima

en: Five o’clock
id: Pukul lima

en: Five past five
id: Lima lebih lima

en: Ten past five
id: Lima lebih sepuluh

en: Quarter past five
id: Lima lebih seperempat

en: Twenty past five
id: Lima lebih dua puluh

en: Twenty-five past five
id: Lima lebih dua puluh lima

en: Half past five
id: Setengah enam

en: Twenty-five to six
id: Enam kurang dua puluh lima

en: Twenty to six
id: Enam kurang dua puluh

en: Quarter to six
id: Enam kurang seperempat

en: Ten to six
id: Enam kurang sepuluh

en: Five to six
id: Enam kurang lima

en: Six o’clock
id: Pukul enam

en: Five past six
id: Enam lebih lima

en: Ten past six
id: Enam lebih sepuluh

en: Quarter past six
id: Enam lebih seperempat

en: Twenty past six
id: Enam lebih dua puluh

en: Twenty-five past six
id: Enam lebih dua puluh lima

en: Half past six
id: Setengah tujuh

en: Twenty-five to seven
id: Tujuh kurang dua puluh lima

en: Twenty to seven
id: Tujuh kurang dua puluh

en: Quarter to seven
id: Tujuh kurang seperempat

en: Ten to seven
id: Tujuh kurang sepuluh

en: Five to seven
id: Tujuh kurang lima

en: Seven o’clock
id: Pukul tujuh

en: Five past seven
id: Tujuh lebih lima

en: Ten past seven
id: Tujuh lebih sepuluh

en: Quarter past seven
id: Tujuh lebih seperempat

en: Twenty past seven
id: Tujuh lebih dua puluh

en: Twenty-five past seven
id: Tujuh lebih dua puluh lima

en: Half past seven
id: Setengah delapan

en: Twenty-five to eight
id: Delapan kurang dua puluh lima

en: Twenty to eight
id: Delapan kurang dua puluh

en: Quarter to eight
id: Delapan kurang seperempat

en: Ten to eight
id: Delapan kurang sepuluh

en: Five to eight
id: Delapan kurang lima

en: Eight o’clock
id: Pukul delapan

en: Five past eight
id: Delapan lebih lima

en: Ten past eight
id: Delapan lebih sepuluh

en: Quarter past eight
id: Delapan lebih seperempat

en: Twenty past eight
id: Delapan lebih dua puluh

en: Twenty-five past eight
id: Delapan lebih dua puluh lima

en: Half past eight
id: Setengah sembilan

en: Twenty-five to nine
id: Sembilan kurang dua puluh lima

en: Twenty to nine
id: Sembilan kurang dua puluh

en: Quarter to nine
id: Sembilan kurang seperempat

en: Ten to nine
id: Sembilan kurang sepuluh

en: Five to nine
id: Sembilan kurang lima

en: Nine o’clock
id: Pukul sembilan

en: Five past nine
id: Sembilan lebih lima

en: Ten past nine
id: Sembilan lebih sepuluh

en: Quarter past nine
id: Sembilan lebih seperempat

en: Twenty past nine
id: Sembilan lebih dua puluh

en: Twenty-five past nine
id: Sembilan lebih dua puluh lima

en: Half past nine
id: Setengah sepuluh

en: Twenty-five to ten
id: Sepuluh kurang dua puluh lima

en: Twenty to ten
id: Sepuluh kurang dua puluh

en: Quarter to ten
id: Sepuluh kurang seperempat

en: Ten to ten
id: Sepuluh kurang sepuluh

en: Five to ten
id: Sepuluh kurang lima

en: Ten o’clock
id: Pukul sepuluh

en: Five past ten
id: Sepuluh lebih lima

en: Ten past ten
id: Sepuluh lebih sepuluh

en: Quarter past ten
id: Sepuluh lebih seperempat

en: Twenty past ten
id: Sepuluh lebih dua puluh

en: Twenty-five past ten
id: Sepuluh lebih dua puluh lima

en: Half past ten
id: Setengah sebelas

en: Twenty-five to eleven
id: Sebelas kurang dua puluh lima

en: Twenty to eleven
id: Sebelas kurang dua puluh

en: Quarter to eleven
id: Sebelas kurang seperempat

en: Ten to eleven
id: Sebelas kurang sepuluh

en: Five to eleven
id: Sebelas kurang lima

en: Eleven o’clock
id: Pukul sebelas

en: Five past eleven
id: Sebelas lebih lima

en: Ten past eleven
id: Sebelas lebih sepuluh

en: Quarter past eleven
id: Sebelas lebih seperempat

en: Twenty past eleven
id: Sebelas lebih dua puluh

en: Twenty-five past eleven
id: Sebelas lebih dua puluh lima

en: Half past eleven
id: Setengah dua belas

en: Twenty-five to twelve
id: Dua belas kurang dua puluh lima

en: Twenty to twelve
id: Dua belas kurang dua puluh

en: Quarter to twelve
id: Dua belas kurang seperempat

en: Ten to twelve
id: Dua belas kurang sepuluh

en: Five to twelve
id: Dua belas kurang lima

en: Twelve o’clock
id: Pukul dua belas

en: Five past twelve
id: Dua belas lebih lima

en: Ten past twelve
id: Dua belas lebih sepuluh

en: Quarter past twelve
id: Dua belas lebih seperempat

en: Twenty past twelve
id: Dua belas lebih dua puluh

en: Twenty-five past twelve
id: Dua belas lebih dua puluh lima

en: Half past twelve
id: Setengah satu

en: Twenty-five to one
id: Satu kurang dua puluh lima

en: Twenty to one
id: Satu kurang dua puluh

en: Quarter to one
id: Satu kurang seperempat

en: Ten to one
id: Satu kurang sepuluh

en: Five to one
id: Satu kurang lima

en: Sleep
id: Tidur

en: Breakfast
id: Sarapan

en: Second Breakfast
id: Sarapan Kedua

en: Elevenses
id: Makan ringan siang

en: Lunch
id: Makan siang

en: Afternoon tea
id: Teh sore

en: Dinner
id: Makan malam

en: Supper
id: Makan malam

en: Night
id: Malam

en: Early morning
id: Dini hari

en: Morning
id: Pagi

en: Almost noon
id: Agak siang

en: Noon
id: Siang

en: Afternoon
id: Sore

en: Evening
id: Malam

en: Late evening
id: Larut malam

en: Start of week
id: Awal pekan

en: Middle of week
id: Pertengahan pekan

en: End of week
id: Akhir pekan

en: Weekend!
id: Akhir pekan!
