kdeplasma-addons - en to id translation catalogue (30 entries)

[ctx: @title]
en: General
id: Umum

[ctx: @title]
en: Paths
id: Alur

en: Change picture every:
id: Ubah gambar setiap:

en: Hours
id: Jam

en: Minutes
id: Menit

en: Seconds
id: Detik

[ctx: @label:listbox]
en: Image fill mode:
id: Mode isian citra:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Stretch
id: Peregangan

[ctx: @info]
en: The image is scaled to fit the frame
id: Citra telah diskala ke pas dengan bingkai

[ctx: @item:inlistbox]
en: Preserve aspect fit
id: Pertahankan aspek pas

[ctx: @info]
en: The image is scaled uniformly to fit without cropping
id: Citra diskala secara seragam agar pas tanpa memangkas

[ctx: @item:inlistbox]
en: Preserve aspect crop
id: Pertahankan aspek pangkas

[ctx: @info]
en: The image is scaled uniformly to fill, cropping if necessary
id: Citra diskala secara seragam agar pas, pemangkasan jika diperlukan

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile
id: Ubinkan

[ctx: @info]
en: The image is duplicated horizontally and vertically
id: Citra digandakan secara mendatar dan menegak

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile vertically
id: Ubinkan secara menegak

[ctx: @info]
en: The image is stretched horizontally and tiled vertically
id: Citra diregangkan secara mendatar dan diubinkan secara menegak

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile horizontally
id: Ubinkan secara mendatar

[ctx: @info]
en: The image is stretched vertically and tiled horizontally
id: Citra diregangkan secara menegak dan diubinkan secara mendatar

[ctx: @info]
en: The image is not transformed
id: Citra tidaklah diubah

[ctx: @label:checkbox]
en: General:
id: Umum:

[ctx: @option:check]
en: Randomize order
id: Acakkan urutan

[ctx: @option:check]
en: Pause slideshow when cursor is over image
id: Jeda slideshow ketika kursor melintasi citra

[ctx: @option:check]
en: Click on image to open in external application
id: Klik pada citra untuk membuka di aplikasi eksternal

[ctx: @title:window]
en: Choose Files
id: Memilih File

[ctx: @title:window]
en: Choose a Folder
id: Memilih Folder

en: Remove path
id: Hapus alur

[ctx: @action:button]
en: Add Folder…
id: Tambahkan Folder...

[ctx: @action:button]
en: Add Files…
id: Tambah File…

[ctx: @action:button]
en: Configure…
id: Konfigurasikan...
