plasma_applet_fuzzy_clock - en to is translation catalogue (170 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
is: Útlit

[ctx: @title:group]
en: Font:
is: Letur:

[ctx: @option:check]
en: Bold text
is: Feitletrað

[ctx: @option:check]
en: Italic text
is: Skáletrað

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
is: Hversu mikið loðið:

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
is: Nákvæmt

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
is: Loðið

en: One o’clock
is: Á slaginu eitt

en: Five past one
is: Fimm mínútur yfir eitt

en: Ten past one
is: Tíu mínútur yfir eitt

en: Quarter past one
is: Korter yfir eitt

en: Twenty past one
is: Tuttugu mínútur yfir eitt

en: Twenty-five past one
is: Tuttuguogfimm mínútur yfir eitt

en: Half past one
is: Hálftvö

en: Twenty-five to two
is: Tuttuguogfimm mínútur í tvö

en: Twenty to two
is: Tuttugu mínútur í tvö

en: Quarter to two
is: Korter í tvö

en: Ten to two
is: Tíu mínútur í tvö

en: Five to two
is: Fimm mínútur í tvö

en: Two o’clock
is: Á slaginu tvö

en: Five past two
is: Fimm mínútur yfir tvö

en: Ten past two
is: Tíu mínútur yfir tvö

en: Quarter past two
is: Korter yfir tvö

en: Twenty past two
is: Tuttugu mínútur yfir tvö

en: Twenty-five past two
is: Tuttuguogfimm mínútur yfir tvö

en: Half past two
is: Hálfþrjú

en: Twenty-five to three
is: Tuttuguogfimm mínútur í þrjú

en: Twenty to three
is: Tuttugu mínútur í þrjú

en: Quarter to three
is: Korter í þrjú

en: Ten to three
is: Tíu mínútur í þrjú

en: Five to three
is: Fimm mínútur í þrjú

en: Three o’clock
is: Á slaginu þrjú

en: Five past three
is: Fimm mínútur yfir þrjú

en: Ten past three
is: Tíu mínútur yfir þrjú

en: Quarter past three
is: Korter yfir þrjú

en: Twenty past three
is: Tuttugu mínútur yfir þrjú

en: Twenty-five past three
is: Tuttuguogfimm mínútur yfir þrjú

en: Half past three
is: Hálffjögur

en: Twenty-five to four
is: Tuttuguogfimm mínútur í fjögur

en: Twenty to four
is: Tuttugu mínútur í fjögur

en: Quarter to four
is: Korter í fjögur

en: Ten to four
is: Tíu mínútur í fjögur

en: Five to four
is: Fimm mínútur í fjögur

en: Four o’clock
is: Á slaginu fjögur

en: Five past four
is: Fimm mínútur yfir fjögur

en: Ten past four
is: Tíu mínútur yfir fjögur

en: Quarter past four
is: Korter yfir fjögur

en: Twenty past four
is: Tuttugu mínútur yfir fjögur

en: Twenty-five past four
is: Tuttuguogfimm mínútur yfir fjögur

en: Half past four
is: Hálffimm

en: Twenty-five to five
is: Tuttuguogfimm mínútur í fimm

en: Twenty to five
is: Tuttugu mínútur í fimm

en: Quarter to five
is: Korter í fimm

en: Ten to five
is: Tíu mínútur í fimm

en: Five to five
is: Fimm mínútur í fimm

en: Five o’clock
is: Á slaginu fimm

en: Five past five
is: Fimm mínútur yfir fimm

en: Ten past five
is: Tíu mínútur yfir fimm

en: Quarter past five
is: Korter yfir fimm

en: Twenty past five
is: Tuttugu mínútur yfir fimm

en: Twenty-five past five
is: Tuttuguogfimm mínútur yfir fimm

en: Half past five
is: Hálfsex

en: Twenty-five to six
is: Tuttuguogfimm mínútur í sex

en: Twenty to six
is: Tuttugu mínútur í sex

en: Quarter to six
is: Korter í sex

en: Ten to six
is: Tíu mínútur í sex

en: Five to six
is: Fimm mínútur í sex

en: Six o’clock
is: Á slaginu sex

en: Five past six
is: Fimm mínútur yfir sex

en: Ten past six
is: Tíu mínútur yfir sex

en: Quarter past six
is: Korter yfir sex

en: Twenty past six
is: Tuttugu mínútur yfir sex

en: Twenty-five past six
is: Tuttuguogfimm mínútur yfir sex

en: Half past six
is: Hálfsjö

en: Twenty-five to seven
is: Tuttuguogfimm mínútur í sjö

en: Twenty to seven
is: Tuttugu mínútur í sjö

en: Quarter to seven
is: Korter í sjö

en: Ten to seven
is: Tíu mínútur í sjö

en: Five to seven
is: Fimm mínútur í sjö

en: Seven o’clock
is: Á slaginu sjö

en: Five past seven
is: Fimm mínútur yfir sjö

en: Ten past seven
is: Tíu mínútur yfir sjö

en: Quarter past seven
is: Korter yfir sjö

en: Twenty past seven
is: Tuttugu mínútur yfir sjö

en: Twenty-five past seven
is: Tuttuguogfimm mínútur yfir sjö

en: Half past seven
is: Hálfátta

en: Twenty-five to eight
is: Tuttuguogfimm mínútur í átta

en: Twenty to eight
is: Tuttugu mínútur í átta

en: Quarter to eight
is: Korter í átta

en: Ten to eight
is: Tíu mínútur í átta

en: Five to eight
is: Fimm mínútur í átta

en: Eight o’clock
is: Á slaginu átta

en: Five past eight
is: Fimm mínútur yfir átta

en: Ten past eight
is: Tíu mínútur yfir átta

en: Quarter past eight
is: Korter yfir átta

en: Twenty past eight
is: Tuttugu mínútur yfir átta

en: Twenty-five past eight
is: Tuttuguogfimm mínútur yfir átta

en: Half past eight
is: Hálfníu

en: Twenty-five to nine
is: Tuttuguogfimm mínútur í níu

en: Twenty to nine
is: Tuttugu mínútur í níu

en: Quarter to nine
is: Korter í níu

en: Ten to nine
is: Tíu mínútur í níu

en: Five to nine
is: Fimm mínútur í níu

en: Nine o’clock
is: Á slaginu níu

en: Five past nine
is: Fimm mínútur yfir níu

en: Ten past nine
is: Tíu mínútur yfir níu

en: Quarter past nine
is: Korter yfir níu

en: Twenty past nine
is: Tuttugu mínútur yfir níu

en: Twenty-five past nine
is: Tuttuguogfimm mínútur yfir níu

en: Half past nine
is: Hálftíu

en: Twenty-five to ten
is: Tuttuguogfimm mínútur í tíu

en: Twenty to ten
is: Tuttugu mínútur í tíu

en: Quarter to ten
is: Korter í tíu

en: Ten to ten
is: Tíu mínútur í tíu

en: Five to ten
is: Fimm mínútur í tíu

en: Ten o’clock
is: Á slaginu tíu

en: Five past ten
is: Fimm mínútur yfir tíu

en: Ten past ten
is: Tíu mínútur yfir tíu

en: Quarter past ten
is: Korter yfir tíu

en: Twenty past ten
is: Tuttugu mínútur yfir tíu

en: Twenty-five past ten
is: Tuttuguogfimm mínútur yfir tíu

en: Half past ten
is: Hálfellefu

en: Twenty-five to eleven
is: Tuttuguogfimm mínútur í ellefu

en: Twenty to eleven
is: Tuttugu mínútur í ellefu

en: Quarter to eleven
is: Korter í ellefu

en: Ten to eleven
is: Tíu mínútur í ellefu

en: Five to eleven
is: Fimm mínútur í ellefu

en: Eleven o’clock
is: Á slaginu ellefu

en: Five past eleven
is: Fimm mínútur yfir ellefu

en: Ten past eleven
is: Tíu mínútur yfir ellefu

en: Quarter past eleven
is: Korter yfir ellefu

en: Twenty past eleven
is: Tuttugu mínútur yfir ellefu

en: Twenty-five past eleven
is: Tuttuguogfimm mínútur yfir ellefu

en: Half past eleven
is: Hálftólf

en: Twenty-five to twelve
is: Tuttuguogfimm mínútur í tólf

en: Twenty to twelve
is: Tuttugu mínútur í tólf

en: Quarter to twelve
is: Korter í tólf

en: Ten to twelve
is: Tíu mínútur í tólf

en: Five to twelve
is: Fimm mínútur í tólf

en: Twelve o’clock
is: Á slaginu tólf

en: Five past twelve
is: Fimm mínútur yfir tólf

en: Ten past twelve
is: Tíu mínútur yfir tólf

en: Quarter past twelve
is: Korter yfir tólf

en: Twenty past twelve
is: Tuttugu mínútur yfir tólf

en: Twenty-five past twelve
is: Tuttuguogfimm mínútur yfir tólf

en: Half past twelve
is: Hálfeitt

en: Twenty-five to one
is: Tuttuguogfimm mínútur yfir eitt

en: Twenty to one
is: Tuttuguogfimm mínútur í eitt

en: Quarter to one
is: Korter í eitt

en: Ten to one
is: Tíu mínútur í eitt

en: Five to one
is: Fimm mínútur í eitt

en: Sleep
is: Svefn

en: Breakfast
is: Morgunverður

en: Second Breakfast
is: Seinni morgunverður

en: Lunch
is: Hádegismatur

en: Afternoon tea
is: Síðdegiskaffi

en: Dinner
is: Kvöldverður

en: Supper
is: Kvöldmatur

en: Night
is: Nótt

en: Early morning
is: Snemma morguns

en: Morning
is: Morgunn

en: Almost noon
is: Rétt fyrir hádegi

en: Noon
is: Hádegi

en: Afternoon
is: Eftirmiðdagur

en: Evening
is: Kvöld

en: Late evening
is: Síðkvöld

en: Start of week
is: Byrjun viku

en: Middle of week
is: Mið vika

en: End of week
is: Lok viku

en: Weekend!
is: Helgi!
