plasma_applet_notes - en to is translation catalogue (39 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
is: Útlit

en: Text font size:
is: Leturstærð texta:

en: A white sticky note
is: Hvítur minnismiði

en: A black sticky note
is: Svartur minnismiði

en: A red sticky note
is: Rauður minnismiði

en: An orange sticky note
is: Appelsínugulur minnismiði

en: A yellow sticky note
is: Gulur minnismiði

en: A green sticky note
is: Grænn minnismiði

en: A blue sticky note
is: Blár minnismiði

en: A pink sticky note
is: Bleikur minnismiði

en: A transparent sticky note
is: Gegnsær minnismiði

en: A transparent sticky note with light text
is: Gegnsær minnismiði með ljósum texta

en: Undo
is: Afturkalla

en: Redo
is: Endurtaka

en: Cut
is: Klippa

en: Copy
is: Afrita

en: Paste
is: Líma

en: Paste with Full Formatting
is: Líma með öllu sniðinu

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Formatting
is: Fjarlægja snið

en: Delete
is: Eyða

en: Clear
is: Hreinsa

en: Select All
is: Velja allt

[ctx: @info:tooltip]
en: Bold
is: Feitletrað

[ctx: @info:tooltip]
en: Italic
is: Skáletrað

[ctx: @info:tooltip]
en: Underline
is: Undirstrikað

[ctx: @info:tooltip]
en: Strikethrough
is: Gegnumstrikað

[ctx: @action:button pin popup for panel widget]
en: Keep Open
is: Halda opnu

en: Discard this note?
is: Fleygja þessum minnismiða?

en: Are you sure you want to discard this note?
is: Viltu örugglega fleygja minnismiðanum?

[ctx: @item:inmenu]
en: White
is: Hvítur

[ctx: @item:inmenu]
en: Black
is: Svartur

[ctx: @item:inmenu]
en: Red
is: Rauður

[ctx: @item:inmenu]
en: Orange
is: Appelsínugulur

[ctx: @item:inmenu]
en: Yellow
is: Gulur

[ctx: @item:inmenu]
en: Green
is: Grænn

[ctx: @item:inmenu]
en: Blue
is: Blár

[ctx: @item:inmenu]
en: Pink
is: Bleikur

[ctx: @item:inmenu]
en: Transparent
is: Gegnsætt

[ctx: @item:inmenu]
en: Transparent Light
is: Gegnsætt ljóst
