kdeplasma-addons - en to is translation catalogue (10 entries)

en: Creates Characters from :q: if it is a hexadecimal code or defined alias.
is: Býr til stafi úr :q: ef það er sextándakerfiskóði eða skilgreintsamheiti.

[ctx: Message that config is corrupted]
en: Config entries for alias list and code list have different sizes, ignoring all.
is: Stillingafærslur fyrir samheitalista og kóðalista eru misstórar, hunsa allt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, main)
en: Character Runner Config
is: Stillingar fyrir Character Runner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_trigger)
en: &Trigger word:
is: &Markorð:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_alias)
en: Alias:
is: Samheiti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_hex)
en: Hex code:
is: Hex-kóði:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Alias
is: Samheiti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Code
is: Kóði

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addItem)
en: Add Item
is: Bæta við atriði

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteItem)
en: Delete Item
is: Eyða atriði
