kdeplasma-addons - en to is translation catalogue (33 entries)

[ctx: @label:listbox]
en: Positioning:
is: Staða:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled and cropped
is: Teygt og sniðið af

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled
is: Stækkuð

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled, keep proportions
is: Teygt, halda hlutföllum

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
is: Miðjuð

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tiled
is: Flísalögð

[ctx: @label:chooser]
en: Background color:
is: Bakgrunnslitur:

[ctx: @title:window]
en: Select Background Color
is: Veldu bakgrunnslit

[ctx: @label:listbox]
en: Provider:
is: Veita:

[ctx: @info:tooltip]
en: This wallpaper provider does not filter out images that may be sensitive or objectionable. Use caution if these images will be displayed in public.
is: Þessi bakgrunnsmyndasveita síar ekki út myndir sem eru grófar eða gætu sært viðkvæma. Farðu gætilega ef þessar myndir birtast á almannafæri.

[ctx: @option:check]
en: Update when using metered network connection
is: Uppfæra þegar notuð er mæld nettenging

[ctx: @label]
en: Today's picture:
is: Mynd dagsins:

[ctx: @label]
en: Title:
is: Titill:

[ctx: @label]
en: Author:
is: Höfundur:

[ctx: @action:button]
en: Open Containing Folder
is: Opna möppu sem skráin er í

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Open the destination folder where the wallpaper image was saved.
is: Opna viðtökumöppuna þar sem bakgrunnsmyndin var vistuð.

en: Open Wallpaper Image
is: Opna bakgrunnsmynd

[ctx: @action:inmenu Placeholder is title of image]
en: About “%1”
is: Um “%1”

[ctx: @action:inmenu]
en: About This Image
is: Um þessa mynd

[ctx: @info:whatsthis]
en: Today's picture
is: Mynd dagsins

[ctx: @info:whatsthis]
en: Loading
is: Hleð inn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Unavailable
is: Ekki tiltækt

[ctx: @info:whatsthis for an image %1 title %2 author]
en: %1 Author: %2. Right-click on the image to see more actions.
is: %1 höfundur: %2. Hægrismelltu á myndina til að sjá fleiri aðgerðir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The wallpaper is being fetched from the Internet.
is: Verið er að sækja bakgrunnsmyndina af netinu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Failed to fetch the wallpaper from the Internet.
is: Mistókst að sækja bakgrunnsmynd af netinu.

[ctx: @action:inmenu wallpaper preview menu]
en: Save Image as…
is: Vista mynd sem…

[ctx: @info:whatsthis for a button and a menu item]
en: Save today's picture to local disk
is: Vista mynd dagsins á staðbundinn disk

[ctx: @action:inmenu wallpaper preview menu, will open the website of the wallpaper]
en: Open Link in Browser…
is: Opna tengil í vafra…

[ctx: @info:whatsthis for a menu item]
en: Open the website of today's picture in the default browser
is: Opna vefsíðu myndar dagsins í sjálfgefnum vafra

[ctx: @title:window]
en: Save Today's Picture
is: Vista mynd dagsins

[ctx: @label:listbox Template for file dialog]
en: JPEG image (*.jpeg *.jpg *.jpe)
is: JPEG-mynd (*jpg *.jpeg *.jpe)

[ctx: @info:status after a save action]
en: The image was not saved.
is: Myndin var ekki vistuð

[ctx: @info:status after a save action %1 file path %2 basename]
en: The image was saved as <a href="%1">%2</a>
is: Myndin var vistuð sem <a href="%1">%2</a>
