kdeplasma-addons - en to is translation catalogue (15 entries)

[ctx: @item:inlist]
en: Julian
is: Júlíanskt

[ctx: @item:inlist]
en: Milankovic
is: Milankovits

[ctx: @item:inlist]
en: The Solar Hijri Calendar (Persian)
is: Persneskt sólartímatal (Hijri)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Astronomical)
is: Íslamskt tímatal (stjarnfræðilegt)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: The Islamic Civil Calendar (Tabular)
is: Íslamskt tímatal (Tabular)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Umm al-Qura)
is: Íslamskt tímatal (Umm al-Qura)

[ctx: @item:inlist]
en: Chinese Lunar Calendar
is: Kínverskt tungltímatal

[ctx: @item:inlist]
en: Indian National Calendar
is: Þjóðartímatal Indlands

[ctx: @item:inlist]
en: Hebrew Calendar
is: Hebreskt tímatal

[ctx: @item:inlist]
en: Vietnamese Lunar Calendar
is: Víetnamskt tungltímatal

[ctx: @label:listbox]
en: Calendar system:
is: Tímatalskerfi:

[ctx: @info:tooltip]
en: This calendar is based on pure astronomical calculation. It doesn't consider any crescent visibility criteria.
is: Þetta tímatal er byggt á hreinum stjarnfræðiútreikningi. Það tekur ekki mið af neinum sýnilegum eða mælanlegum þáttum.

[ctx: @label:spinbox]
en: Date offset:
is: Dagahliðrun:

en: %1 day | %1 days
is[0]: %1 dagur
is[1]: %1 dagar

[ctx: @info:tooltip]
en: A positive offset signifies a later date, while a negative offset signifies an earlier date.
is: Jákvætt hliðrunargildi táknar dagsetningu sem kemur síðar, en neikvætt hliðrunargildi dagsetningu sem kemur fyrr.
