plasma_applet_comic - en to it translation catalogue (36 entries)

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
it: Scheda successiva co&n una nuova striscia

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
it: Vai alla &prima striscia

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
it: Vai alla stris&cia attuale

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
it: Vai alla striscia...

[ctx: @action]
en: Visit the Website
it: Visita il sito web

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of a web browser]
en: View in %1
it: Visualizza in %1

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
it: Visita il sito &web del negozio

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
it: &Salva il fumetto come…

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
it: Dimensione &attuale

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
it: Memorizza la &posizione attuale

[ctx: @title]
en: General
it: Generale

[ctx: @title]
en: Appearance
it: Aspetto

[ctx: @title]
en: Advanced
it: Avanzate

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
it: Vai alla striscia...

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
it: Visita il sito web del fumetto

[ctx: @label:spinbox]
en: Comic cache:
it: Cache del fumetto:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: strip per comic | strips per comic
it[0]: striscia per fumetto
it[1]: strisce per fumetto

[ctx: @option:check]
en: Display error when downloading comic fails
it: Visualizza un errore in caso di mancato scaricamento del fumetto

[ctx: Heading for showing various elements of a comic]
en: Show:
it: Mostra:

[ctx: @option:check]
en: Comic title
it: Titolo del fumetto

[ctx: @option:check]
en: Comic identifier
it: Identificatore del fumetto

[ctx: @option:check]
en: Comic author
it: Autore del fumetto

[ctx: @option:check]
en: Comic URL
it: URL del fumetto

en: Show navigation buttons:
it: Mostra i pulsanti di navigazione:

[ctx: @option:check]
en: Always
it: Sempre

[ctx: @option:check]
en: Only on hover
it: Solo al passaggio del mouse

[ctx: @title:group]
en: Comics:
it: Fumetti:

[ctx: @action:button]
en: Get New Comics…
it: Scarica nuovi fumetti…

[ctx: @option:check]
en: Middle-click on comic to display at original size
it: Clic col tasto centrale del mouse sul fumetto per visualizzarlo nelle dimensioni originali

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new plugins every:
it: Controlla se ci sono nuove estensioni ogni:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
it: Controlla se ci sono nuovi fumetti ogni:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit (minutes)]
en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
it: Vai alla striscia

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
it: Numero della &striscia:

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
it: Identificatore della striscia:
