plasma_applet_fuzzy_clock - en to it translation catalogue (170 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
it: Aspetto

[ctx: @title:group]
en: Font:
it: Carattere:

[ctx: @option:check]
en: Bold text
it: Grassetto

[ctx: @option:check]
en: Italic text
it: Corsivo

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
it: Approssimazione:

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
it: Preciso

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
it: Approssimato

en: One o’clock
it: L'una

en: Five past one
it: L'una e cinque

en: Ten past one
it: L'una e dieci

en: Quarter past one
it: L'una e un quarto

en: Twenty past one
it: L'una e venti

en: Twenty-five past one
it: L'una e venticinque

en: Half past one
it: L'una e mezza

en: Twenty-five to two
it: L'una e trentacinque

en: Twenty to two
it: Le due meno venti

en: Quarter to two
it: Le due meno un quarto

en: Ten to two
it: Le due meno dieci

en: Five to two
it: Le due meno cinque

en: Two o’clock
it: Le due

en: Five past two
it: Le due e cinque

en: Ten past two
it: Le due e dieci

en: Quarter past two
it: Le due e un quarto

en: Twenty past two
it: Le due e venti

en: Twenty-five past two
it: Le due e venticinque

en: Half past two
it: Le due e mezza

en: Twenty-five to three
it: Le due e trentacinque

en: Twenty to three
it: Le tre meno venti

en: Quarter to three
it: Le tre meno un quarto

en: Ten to three
it: Le tre meno dieci

en: Five to three
it: Le tre meno cinque

en: Three o’clock
it: Le tre

en: Five past three
it: Le tre e cinque

en: Ten past three
it: Le tre e dieci

en: Quarter past three
it: Le tre e un quarto

en: Twenty past three
it: Le tre e venti

en: Twenty-five past three
it: Le tre e venticinque

en: Half past three
it: Le tre e mezza

en: Twenty-five to four
it: Le tre e trentacinque

en: Twenty to four
it: Le quattro meno venti

en: Quarter to four
it: Le quattro meno un quarto

en: Ten to four
it: Le quattro meno dieci

en: Five to four
it: Le quattro meno cinque

en: Four o’clock
it: Le quattro

en: Five past four
it: Le quattro e cinque

en: Ten past four
it: Le quattro e dieci

en: Quarter past four
it: Le quattro e un quarto

en: Twenty past four
it: Le quattro e venti

en: Twenty-five past four
it: Le quattro e venticinque

en: Half past four
it: Le quattro e mezza

en: Twenty-five to five
it: Le quattro e trentacinque

en: Twenty to five
it: Le cinque meno venti

en: Quarter to five
it: Le cinque meno un quarto

en: Ten to five
it: Le cinque meno dieci

en: Five to five
it: Le cinque meno cinque

en: Five o’clock
it: Le cinque

en: Five past five
it: Le cinque e cinque

en: Ten past five
it: Le cinque e dieci

en: Quarter past five
it: Le cinque e un quarto

en: Twenty past five
it: Le cinque e venti

en: Twenty-five past five
it: Le cinque e venticinque

en: Half past five
it: Le cinque e mezza

en: Twenty-five to six
it: Le cinque e trentacinque

en: Twenty to six
it: Le sei meno venti

en: Quarter to six
it: Le sei meno un quarto

en: Ten to six
it: Le sei meno dieci

en: Five to six
it: Le sei meno cinque

en: Six o’clock
it: Le sei

en: Five past six
it: Le sei e cinque

en: Ten past six
it: Le sei e dieci

en: Quarter past six
it: Le sei e un quarto

en: Twenty past six
it: Le sei e venti

en: Twenty-five past six
it: Le sei e venticinque

en: Half past six
it: Le sei e mezza

en: Twenty-five to seven
it: Le sei e trentacinque

en: Twenty to seven
it: Le sette meno venti

en: Quarter to seven
it: Le sette meno un quarto

en: Ten to seven
it: Le sette meno dieci

en: Five to seven
it: Le sette meno cinque

en: Seven o’clock
it: Le sette

en: Five past seven
it: Le sette e cinque

en: Ten past seven
it: Le sette e dieci

en: Quarter past seven
it: Le sette e un quarto

en: Twenty past seven
it: Le sette e venti

en: Twenty-five past seven
it: Le sette e venticinque

en: Half past seven
it: Le sette e mezza

en: Twenty-five to eight
it: Le sette e trentacinque

en: Twenty to eight
it: Le otto meno venti

en: Quarter to eight
it: Le otto meno un quarto

en: Ten to eight
it: Le otto meno dieci

en: Five to eight
it: Le otto meno cinque

en: Eight o’clock
it: Le otto

en: Five past eight
it: Le otto e cinque

en: Ten past eight
it: Le otto e dieci

en: Quarter past eight
it: Le otto e un quarto

en: Twenty past eight
it: Le otto e venti

en: Twenty-five past eight
it: Le otto e venticinque

en: Half past eight
it: Le otto e mezza

en: Twenty-five to nine
it: Le otto e trentacinque

en: Twenty to nine
it: Le nove meno venti

en: Quarter to nine
it: Le nove meno un quarto

en: Ten to nine
it: Le nove meno dieci

en: Five to nine
it: Le nove meno cinque

en: Nine o’clock
it: Le nove

en: Five past nine
it: Le nove e cinque

en: Ten past nine
it: Le nove e dieci

en: Quarter past nine
it: Le nove e un quarto

en: Twenty past nine
it: Le nove e venti

en: Twenty-five past nine
it: Le nove e venticinque

en: Half past nine
it: Le nove e mezza

en: Twenty-five to ten
it: Le nove e trentacinque

en: Twenty to ten
it: Le dieci meno venti

en: Quarter to ten
it: Le dieci meno un quarto

en: Ten to ten
it: Le dieci meno dieci

en: Five to ten
it: Le dieci meno cinque

en: Ten o’clock
it: Le dieci

en: Five past ten
it: Le dieci e cinque

en: Ten past ten
it: Le dieci e dieci

en: Quarter past ten
it: Le dieci e un quarto

en: Twenty past ten
it: Le dieci e venti

en: Twenty-five past ten
it: Le dieci e venticinque

en: Half past ten
it: Le dieci e mezza

en: Twenty-five to eleven
it: Le dieci e trentacinque

en: Twenty to eleven
it: Le undici meno venti

en: Quarter to eleven
it: Le undici meno un quarto

en: Ten to eleven
it: Le undici meno dieci

en: Five to eleven
it: Le undici meno cinque

en: Eleven o’clock
it: Le undici

en: Five past eleven
it: Le undici e cinque

en: Ten past eleven
it: Le undici e dieci

en: Quarter past eleven
it: Le undici e un quarto

en: Twenty past eleven
it: Le undici e venti

en: Twenty-five past eleven
it: Le undici e venticinque

en: Half past eleven
it: Le undici e mezza

en: Twenty-five to twelve
it: Le undici e trentacinque

en: Twenty to twelve
it: Le dodici meno venti

en: Quarter to twelve
it: Le dodici meno un quarto

en: Ten to twelve
it: Le dodici meno dieci

en: Five to twelve
it: Le dodici meno cinque

en: Twelve o’clock
it: Le dodici

en: Five past twelve
it: Le dodici e cinque

en: Ten past twelve
it: Le dodici e dieci

en: Quarter past twelve
it: Le dodici e un quarto

en: Twenty past twelve
it: Le dodici e venti

en: Twenty-five past twelve
it: Le dodici e venticinque

en: Half past twelve
it: Le dodici e mezza

en: Twenty-five to one
it: Le dodici e trentacinque

en: Twenty to one
it: L'una meno venti

en: Quarter to one
it: L'una meno un quarto

en: Ten to one
it: L'una meno dieci

en: Five to one
it: L'una meno cinque

en: Sleep
it: Dormire

en: Breakfast
it: Colazione

en: Second Breakfast
it: Seconda colazione

en: Elevenses
it: Spuntino in tarda mattinata

en: Lunch
it: Pranzo

en: Afternoon tea
it: Tè del pomeriggio

en: Dinner
it: Cena

en: Supper
it: Spuntino notturno

en: Night
it: Notte

en: Early morning
it: Mattina presto

en: Morning
it: Mattina

en: Almost noon
it: Quasi mezzogiorno

en: Noon
it: Mezzogiorno

en: Afternoon
it: Pomeriggio

en: Evening
it: Sera

en: Late evening
it: Sera tardi

en: Start of week
it: Inizio settimana

en: Middle of week
it: Metà settimana

en: End of week
it: Fine settimana
