plasma_applet_org.kde.plasma.quicklaunch - en to it translation catalogue (18 entries)

[ctx: @title]
en: General
it: Generale

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum columns:
it: Num. massimo colonne:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum rows:
it: Num. massimo righe:

[ctx: @title:group]
en: Appearance:
it: Aspetto:

[ctx: @option:check]
en: Show launcher names
it: Mostra nomi dei lanciatori

[ctx: @option:check]
en: Enable popup
it: Abilita finestra a comparsa

[ctx: @title:group]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: @option:check]
en: Show:
it: Mostra:

[ctx: @info:placeholder]
en: Custom title
it: Titolo personalizzato

en: Launch %1
it: Avvia %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Launcher…
it: Aggiungi lanciatore…

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Launcher…
it: Modifica lanciatore…

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Launcher
it: Rimuovi lanciatore

en: Quicklaunch
it: Avvio rapido

[ctx: @info]
en: Add launchers by Drag and Drop or by using the context menu.
it: Aggiungi i lanciatori con il trascinamento e rilascio o utilizzando il menu contestuale.

en: Hide icons
it: Nascondi le icone

en: Show hidden icons
it: Mostra le icone nascoste

[ctx: @action]
en: Add Launcher…
it: Aggiungi lanciatore…
