plasma_applet_timer - en to it translation catalogue (30 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
it: Aspetto

[ctx: @title]
en: Predefined Timers
it: Timer predefiniti

[ctx: @title]
en: Advanced
it: Avanzate

[ctx: @action:button]
en: Pause Timer
it: Sospendi timer

[ctx: @action:button]
en: Start Timer
it: Avvia timer

[ctx: @title:label]
en: After timer completes:
it: Alla fine del tempo:

[ctx: @option:check]
en: Execute command:
it: Esegui comando:

[ctx: @title:label]
en: Display:
it: Visualizza:

[ctx: @option:check]
en: Show title:
it: Mostra titolo:

[ctx: @option:check]
en: Show remaining time
it: Mostra il tempo rimanente

[ctx: @option:check]
en: Show seconds
it: Mostra i secondi

[ctx: @option:check]
en: Show timer toggle
it: Mostra l'interruttore del timer

[ctx: @option:check]
en: Show progress bar
it: Mostra la barra di avanzamento

[ctx: @title:label]
en: Notifications:
it: Notifiche:

[ctx: @option:check]
en: Show notification text:
it: Mostrare testo delle notifiche:

en: If you add predefined timers here, they will appear in plasmoid context menu.
it: Se aggiungi qui dei timer predefiniti, appariranno nel menu contestuale del plasmoide.

en: Add
it: Aggiungi

en: Scroll over digits to change time
it: Scorri sulle cifre per modificare l'ora

en: Apply
it: Applica

en: Cancel
it: Annulla

en: Edit
it: Modifica

en: Delete
it: Elimina

en: %1 is running
it: %1 è in esecuzione

en: %1 not running
it: %1 non è in esecuzione

en: Remaining time left: %1 second | Remaining time left: %1 seconds
it[0]: Tempo rimanente: %1 secondo
it[1]: Tempo rimanente: %1 secondi

en: Use mouse wheel to change digits or choose from predefined timers in the context menu
it: Usa la rotella del mouse per cambiare le cifre o scegliere dai timer predefiniti nel menu contestuale

en: Timer finished
it: Timer terminato

[ctx: @action]
en: &Start
it: &Avvia

[ctx: @action]
en: S&top
it: &Ferma

[ctx: @action]
en: &Reset
it: Azze&ra
