plasma_applet_weather - en to it translation catalogue (61 entries)

[ctx: wind direction]
en: NNW
it: NNO

[ctx: wind direction]
en: NW
it: NO

[ctx: wind direction]
en: WNW
it: ONO

[ctx: wind direction]
en: W
it: O

[ctx: wind direction]
en: SSW
it: SSO

[ctx: wind direction]
en: SW
it: SO

[ctx: wind direction]
en: WSW
it: OSO

[ctx: wind speed]
en: Calm
it: Calma

[ctx: @title]
en: Weather Station
it: Stazione meteo

[ctx: @title]
en: Appearance
it: Aspetto

[ctx: @title]
en: Units
it: Unità

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
it: Modalità compatta

[ctx: @label]
en: Show temperature:
it: Mostra la temperatura:

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Over the widget icon
it: Sopra l'icona dell'oggetto

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Beside the widget icon
it: Accanto all'icona dell'oggetto:

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Do not show
it: Non mostrare

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
it: Mostra nei suggerimenti:

[ctx: @option:check]
en: Temperature
it: Temperatura

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
it: Vento

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
it: Pressione

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
it: Umidità

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
it: Temperatura:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
it: Pressione:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
it: Velocità del vento:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
it: Visibilità:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
it: Aggiornamento ogni:

en: %1 minute | %1 minutes
it[0]: %1 minuto
it[1]: %1 minuti

[ctx: @label]
en: Location:
it: Località:

[ctx: No location is currently selected]
en: None selected
it: Nessuna selezionata

[ctx: @label]
en: Provider:
it: Fornitore:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter new location
it: Imposta una nuova località

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
it: Digita la località

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
it: Nessuna stazione meteo trovata per «%1»

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to change your location
it: Cerca una stazione meteorologica per cambiare la tua località

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to set your location
it: Cerca una stazione meteo per impostare la tua località

en: Please set your location
it: Imposta la tua località

en: Set location…
it: Imposta la località…

en: Weather information retrieval for %1 timed out.
it: Recupero delle informazioni meteo per %1 scaduto.

[ctx: pressure tendency]
en: Rising
it: Crescente

[ctx: pressure tendency]
en: Falling
it: Calante

[ctx: pressure tendency]
en: Steady
it: Costante

[ctx: Wind condition]
en: Calm
it: Calma

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
it[0]: 1 giorno
it[1]: %1 giorni

[ctx: @label]
en: Windchill:
it: Raffreddamento da vento:

[ctx: @label]
en: Humidex:
it: Indice di calore:

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
it: Punto di rugiada:

[ctx: @label]
en: Pressure:
it: Pressione:

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
it: Tendenza della pressione:

[ctx: @label]
en: Visibility:
it: Visibilità:

[ctx: @label]
en: Humidity:
it: Umidità:

[ctx: @label]
en: Wind Gust:
it: Raffiche di vento:

[ctx: Time of the day (from the duple Day/Night)]
en: Day
it: Giorno

[ctx: Time of the day (from the duple Day/Night)]
en: Night
it: Notte

[ctx: @info:tooltip %1 is the translated plasmoid name]
en: Click to configure %1
it: Fai clic per configurare %1

en: Humidity: %1
it: Umidità: %1

[ctx: @title:column weather warnings]
en: Warnings Issued
it: Avvertimenti emessi

[ctx: @title:column weather watches]
en: Watches Issued
it: Allerte emesse

[ctx: @title:tab]
en: Details
it: Dettagli

[ctx: @title:tab]
en: Notices
it: Avvisi

en: Cannot find '%1' using %2.
it: Impossibile trovare «%1» utilizzando %2

en: Connection to %1 weather server timed out.
it: Connessione al server meteo %1 scaduta.
