kdeplasma-addons - en to it translation catalogue (54 entries)

[ctx: @label:listbox]
en: Provider:
it: Fornitore:

[ctx: @info:tooltip]
en: This wallpaper provider does not filter out images that may be sensitive or objectionable. Use caution if these images will be displayed in public.
it: Questo fornitore di sfondi non filtra le immagini che potrebbero essere sensibili o discutibili. Presta attenzione se queste immagini saranno visualizzate in pubblico.

[ctx: @option:check]
en: Update when using metered network connection
it: Aggiornamento quando si utilizza la connessione di rete a consumo

[ctx: @label:listbox]
en: Category:
it: Categoria:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All
it: Tutti

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ultra Wide
it: Ultra panoramico

[ctx: @item:inlistbox]
en: Background
it: Sfondo

[ctx: @item:inlistbox]
en: Lock Screen
it: Blocca schermo

[ctx: @item:inlistbox]
en: Nature
it: Natura

[ctx: @item:inlistbox]
en: Black
it: Nero

[ctx: @item:inlistbox]
en: Flower
it: Fiore

[ctx: @item:inlistbox]
en: Funny
it: Divertente

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cute
it: Carino

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cool
it: Stiloso

[ctx: @item:inlistbox]
en: Fall
it: Autunno

[ctx: @item:inlistbox]
en: Love
it: Amore

[ctx: @item:inlistbox]
en: Design
it: Disegno

[ctx: @item:inlistbox]
en: Christmas
it: Natale

[ctx: @item:inlistbox]
en: Travel
it: Viaggio

[ctx: @item:inlistbox]
en: Beach
it: Spiaggia

[ctx: @item:inlistbox]
en: Car
it: Automobile

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sports
it: Sport

[ctx: @item:inlistbox]
en: Animal
it: Animale

[ctx: @item:inlistbox]
en: People
it: Persone

[ctx: @item:inlistbox]
en: Music
it: Musica

[ctx: @item:inlistbox]
en: Summer
it: Estate

[ctx: @item:inlistbox]
en: Galaxy
it: Galassia

[ctx: @label:listbox]
en: Positioning:
it: Posizionamento:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled and Cropped
it: Scalato e ritagliato

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled
it: Scalato

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled, Keep Proportions
it: Scalato, mantiene proporzioni

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
it: Centrato

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tiled
it: Ripetuto

[ctx: @label:chooser]
en: Background color:
it: Colore di sfondo:

[ctx: @title:window]
en: Select Background Color
it: Seleziona il colore di sfondo

[ctx: @label]
en: Today's picture:
it: Immagine del giorno:

[ctx: @label]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: @label]
en: Author:
it: Autore:

[ctx: @action:button]
en: Open Containing Folder
it: Apri cartella contenitore

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Open the destination folder where the wallpaper image was saved.
it: Apri la cartella di destinazione in cui è stata salvata l'immagine dello sfondo.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Today's picture
it: Immagine del giorno

[ctx: @info:whatsthis]
en: Loading
it: Caricamento

[ctx: @info:whatsthis]
en: Unavailable
it: Non disponibile

[ctx: @info:whatsthis for an image %1 title %2 author]
en: %1 Author: %2. Right-click on the image to see more actions.
it: %1 Autore: %2. Fai clic con il pulsante destro del mouse sull'immagine per vedere più azioni.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The wallpaper is being fetched from the Internet.
it: Lo sfondo viene recuperato da Internet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Failed to fetch the wallpaper from the Internet.
it: Recupero dello sfondo da Internet non riuscito.

[ctx: @action:inmenu wallpaper preview menu]
en: Save Image as…
it: Salva l'immagine come…

[ctx: @info:whatsthis for a button and a menu item]
en: Save today's picture to local disk
it: Salva la foto del giorno sul disco locale

[ctx: @action:inmenu wallpaper preview menu, will open the website of the wallpaper]
en: Open Link in Browser…
it: Apri collegamento nel browser…

[ctx: @info:whatsthis for a menu item]
en: Open the website of today's picture in the default browser
it: Apri il sito web dell'immagine del giorno nel browser predefinito

[ctx: @title:window]
en: Save Today's Picture
it: Salva l'immagine del giorno

[ctx: @label:listbox Template for file dialog]
en: JPEG image (*.jpeg *.jpg *.jpe)
it: Immagine JPEG (*jpeg *.jpg *.jpe)

[ctx: @info:status after a save action]
en: The image was not saved.
it: L'immagine non è stata salvata.

[ctx: @info:status after a save action %1 file path %2 basename]
en: The image was saved as <a href="%1">%2</a>
it: L'immagine è stata salvata come <a href="%1">%2</a>
