plasma_applet_notes - en to it translation catalogue (38 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
it: Aspetto

en: Text font size:
it: Dimensione del carattere del testo:

en: A white sticky note
it: Una nota adesiva bianca

en: A black sticky note
it: Una nota adesiva nera

en: A red sticky note
it: Una nota adesiva rossa

en: An orange sticky note
it: Una nota adesiva arancione

en: A yellow sticky note
it: Una nota adesiva gialla

en: A green sticky note
it: Una nota adesiva verde

en: A blue sticky note
it: Una nota adesiva blu

en: A pink sticky note
it: Una nota adesiva rosa

en: A transparent sticky note
it: Una nota adesiva trasparente

en: A transparent sticky note with light text
it: Una nota adesiva trasparente con testo chiaro

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Rifai

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Paste with Full Formatting
it: Incolla con formattazione completa

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Formatting
it: Rimuovi formattazione

en: Delete
it: Elimina

en: Clear
it: Cancella

en: Select All
it: Seleziona tutto

[ctx: @info:tooltip]
en: Bold
it: Grassetto

[ctx: @info:tooltip]
en: Italic
it: Corsivo

[ctx: @info:tooltip]
en: Underline
it: Sottolineato

[ctx: @info:tooltip]
en: Strikethrough
it: Barrato

en: Discard this note?
it: Vuoi scartare questa nota?

en: Are you sure you want to discard this note?
it: Sei sicuro di voler scartare questa nota?

[ctx: @item:inmenu]
en: White
it: Bianco

[ctx: @item:inmenu]
en: Black
it: Nero

[ctx: @item:inmenu]
en: Red
it: Rosso

[ctx: @item:inmenu]
en: Orange
it: Arancione

[ctx: @item:inmenu]
en: Yellow
it: Giallo

[ctx: @item:inmenu]
en: Green
it: Verde

[ctx: @item:inmenu]
en: Blue
it: Blu

[ctx: @item:inmenu]
en: Pink
it: Rosa

[ctx: @item:inmenu]
en: Transparent
it: Trasparente

[ctx: @item:inmenu]
en: Transparent Light
it: Trasparente chiaro
