plasma_applet_org.kde.plasma.userswitcher - en to it translation catalogue (19 entries)

[ctx: @title]
en: General
it: Generale

[ctx: @title:label]
en: Username style:
it: Stile del nome utente:

[ctx: @option:radio]
en: Full name (if available)
it: Nome completo (se disponibile)

[ctx: @option:radio]
en: Login username
it: Nome utente

[ctx: @title:label]
en: Show:
it: Mostra:

[ctx: @option:radio]
en: Name
it: Nome

[ctx: @option:radio]
en: User picture
it: Immagine dell'utente

[ctx: @option:radio]
en: Name and user picture
it: Nome e immagine dell'utente

[ctx: @title:label]
en: Advanced:
it: Avanzate:

[ctx: @option:check]
en: Show technical session information
it: Mostra le informazioni tecniche di sessione

en: You are logged in as <b>%1</b>
it: Hai eseguito l'accesso come <b>%1</b>

en: Current user
it: Utente attuale

[ctx: Nobody logged in on that session]
en: Unused
it: Inutilizzata

[ctx: User logged in on console (X display number)]
en: on %1 (%2)
it: su %1 (%2)

[ctx: @action:button]
en: Switch to User %1
it: Passa all'utente %1

[ctx: @action]
en: New Session
it: Nuova sessione

[ctx: @action]
en: Lock Screen
it: Blocca schermo

[ctx: Show a dialog with options to logout/shutdown/restart]
en: Show Logout Screen
it: Mostra la schermata di chiusura della sessione

[ctx: @action:button @info:tooltip accessible]
en: Open user configuration
it: Apri la configurazione dell'utente
