kdeplasma-addons - en to it translation catalogue (30 entries)

[ctx: @title]
en: General
it: Generale

[ctx: @title]
en: Appearance
it: Aspetto

[ctx: @title:group]
en: Icon:
it: Icona:

[ctx: @option:radio]
en: Website's favicon
it: Favicon del sito web

[ctx: @action:button]
en: Change Web Browser's icon
it: Cambia l'icona del browser web

[ctx: @info:whatsthis]
en: Current icon is %1. Click to open menu to change the current icon or reset to the default icon.
it: L'icona attuale è %1. Fai clic per aprire il menu per modificare l'icona attuale o ripristinare l'icona predefinita.

[ctx: @info:tooltip]
en: Icon name is "%1"
it: Il nome dell'icona è «%1»

[ctx: @item:inmenu Open icon chooser dialog]
en: Choose…
it: Scegli…

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose an icon for Web Browser
it: Scegli un'icona per il browser web

[ctx: @item:inmenu Reset icon to default]
en: Reset to default icon
it: Ripristina l'icona predefinita

[ctx: @option:check]
en: Display Navigation Bar
it: Visualizza la barra di navigazione

[ctx: @option:radio]
en: Load last-visited page
it: Carica l'ultima pagina visitata

[ctx: @title:group]
en: On startup:
it: All'avvio:

[ctx: @option:radio]
en: Always load this page:
it: Carica sempre questa pagina:

[ctx: @info]
en: Type a URL
it: Digita un URL

[ctx: @title:group]
en: Content scaling:
it: Ridimensionamento dei contenuti:

[ctx: @option:radio]
en: Fixed scale:
it: Scala fissa:

[ctx: @option:radio]
en: Automatic scaling if width is below
it: Ridimensionamento automatico se la larghezza è inferiore

[ctx: @title:group]
en: Browser Settings:
it: Impostazioni del browser:

[ctx: @option:radio]
en: Private Browsing
it: Navigazione privata

[ctx: @action:button]
en: Go Back
it: Vai indietro

[ctx: @action:button]
en: Go Forward
it: Vai avanti

[ctx: @action:button]
en: Go Home
it: Vai alla pagina principale

en: Open Default URL
it: Apri URL predefinito

[ctx: @action:button]
en: Stop Loading This Page
it: Ferma il caricamento di questa pagina

[ctx: @action:button]
en: Reload This Page
it: Ricarica questa pagina

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Link in Browser
it: Apri collegamento nel browser

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
it: Copia l'indirizzo del collegamento

[ctx: An unwanted popup was blocked]
en: Popup blocked
it: Popup bloccato

en: Click here to open the following blocked popup:
    %1
it: Fare clic qui per aprire il seguente popup bloccato:
    %1
