plasma_applet_comic - en to it translation catalogue (46 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
it: Vai alla striscia...

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
it: Visita il sito web del fumetto

[ctx: @title]
en: Comics
it: Fumetti

[ctx: @title]
en: Behavior
it: Comportamento

[ctx: @title:group form label for checkboxes]
en: Show above image:
it: Mostra sopra l'immagine:

[ctx: @option:check show above image:]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @option:check show above image:]
en: Author
it: Autore

[ctx: @title:group form label for checkboxes]
en: Show below image:
it: Mostra sotto l'immagine:

[ctx: @option:check show below image]
en: Identifier
it: Identificatore

[ctx: @option:check show below image]
en: Website
it: Sito web

[ctx: @label:group form label for radiobuttons]
en: Navigation buttons:
it: Pulsanti di navigazione:

[ctx: @option:radio navigation buttons are…]
en: Always visible at the edges
it: Sempre visibile ai bordi

[ctx: @option:radio navigation buttons…]
en: Appear centrally when hovering
it: Appaiono centralmente al passaggio del puntatore

[ctx: @label for checkbox, completes sentence … opens full-size view]
en: Middle-clicking image:
it: Immagine con il clic del tasto centrale:

[ctx: @option:check completes sentence Middle-clicking image…]
en: Opens full-size view
it: Apre la vista a grandezza naturale

[ctx: @action:button]
en: Get New…
it: Scarica nuovo…

[ctx: @info placeholdermessage if comic provider list empty]
en: No comics installed
it: Nessun fumetto installato

[ctx: @action:button]
en: Get Comics…
it: Scarica fumetti…

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
it: Controlla se ci sono nuovi fumetti ogni:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit (minutes)]
en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

[ctx: @label:spinbox]
en: Keep local archive:
it: Mantieni l'archivio locale:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: images per comic | images per comic
it[0]: immagini per fumetto
it[1]: immagini per fumetto

[ctx: @info placeholdermessage if comic loading failed]
en: Could not load comic
it: Impossibile caricare il fumetto

[ctx: @info placeholdermessage explanation]
en: Try again later, or choose a different comic
it: Riprova più tardi o scegli un fumetto diverso

[ctx: @info placeholdermessage title if offline]
en: Offline
it: Non in linea

[ctx: @info placeholdermessage connection]
en: Reconnect to the internet to retry loading this image. You can still view any images in the local archive.
it: Riconnettiti a Internet per riprovare a caricare questa immagine. Puoi comunque visualizzare qualsiasi immagine presente nell'archivio locale.

[ctx: @info placeholdermessage title if connection local/unknown]
en: Limited connectivity
it: Connettività limitata

[ctx: @info placeholdermessage explanation if connection local/unknown]
en: The image may not be available on your current connection. You can still view any images in the local archive.
it: L'immagine potrebbe non essere disponibile sulla tua connessione attuale. Puoi comunque visualizzare le immagini presenti nell'archivio locale.

[ctx: @info placeholdermessage title if today not available]
en: Not available
it: Non disponibile

[ctx: @info placeholdermessage explanation if today not available]
en: Today's image is not yet available or cannot be read. Try a different date.
it: L'immagine di oggi non è ancora disponibile o non può essere letta. Prova una data diversa.

[ctx: @info placeholdermessage title if date not available]
en: Not available
it: Non disponibile

[ctx: @info placeholdermessage explanation if date not available]
en: The image for this day is not available or cannot be read. Try a different date.
it: L'immagine per questo giorno non è disponibile o non può essere letta. Prova una data diversa.

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
it: Scheda successiva co&n una nuova striscia

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
it: Vai alla &prima striscia

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
it: Vai alla stris&cia attuale

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
it: Vai alla striscia...

[ctx: @action]
en: Visit the Website
it: Visita il sito web

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
it: Visita il sito &web del negozio

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
it: &Salva il fumetto come…

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
it: Dimensione &attuale

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
it: Memorizza la &posizione attuale

[ctx: @info placeholdermessage if no comics loaded]
en: No comics configured
it: Nessun fumetto configurato

[ctx: @action:button helpfulAction opens settings dialog]
en: Choose comic…
it: Scegli il fumetto…

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
it: Vai alla striscia

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
it: Numero della &striscia:

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
it: Identificatore della striscia:
