plasma_applet_fifteenPuzzle - en to it translation catalogue (18 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
it: Aspetto

[ctx: @label:spinbox]
en: Grid size:
it: Dimensione della griglia:

[ctx: @label:group radio button group]
en: Background:
it: Sfondo:

[ctx: @label:chooser opens background color picker]
en: Color:
it: Colore:

[ctx: @label:chooser opens background image file picker]
en: Image:
it: Immagine:

[ctx: @info:placeholder]
en: Path to custom image…
it: Percorso dell'immagine personalizzata…

[ctx: @action:button]
en: Choose image…
it: Scegli l'immagine…

[ctx: @title:window]
en: Choose an Image
it: Scegli un'immagine

[ctx: @item:inlistbox file type category for file picker]
en: Image Files (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.svg *.svgz)
it: File immagine (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.svg *.svgz)

[ctx: @title:group formdata label]
en: Tile labels:
it: Etichette delle tessere:

[ctx: @label:chooser opens label color picker]
en: Color:
it: Colore:

[ctx: @option:check]
en: Hide on image backgrounds
it: Nascondi sugli sfondi delle immagini

[ctx: The time since the puzzle started, in minutes and seconds]
en: Time: %1
it: Tempo: %1

[ctx: @action:button]
en: Shuffle
it: Mescola

[ctx: @info:status The number of moves made by the player so far]
en: Moves: %1
it: Mosse: %1

[ctx: @info]
en: Solved! Try again.
it: Risolto! Prova ancora.

en: Fifteen Puzzle
it: Gioco del quindici

en: Solve by arranging in order
it: Risolvi ripristinando l'ordine
