kdeplasma-addons - en to it translation catalogue (15 entries)

[ctx: @item:inlist]
en: Julian
it: Giuliano

[ctx: @item:inlist]
en: Milankovic
it: Milanković

[ctx: @item:inlist]
en: The Solar Hijri Calendar (Persian)
it: Calendario persiano (calendario di Jalāl)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Astronomical)
it: Calendario islamico (astronomico)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: The Islamic Civil Calendar (Tabular)
it: Calendario civile islamico (tabulare)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Umm al-Qura)
it: Calendario islamico (Umm al-Qura)

[ctx: @item:inlist]
en: Chinese Lunar Calendar
it: Calendario cinese

[ctx: @item:inlist]
en: Indian National Calendar
it: Calendario nazionale indiano

[ctx: @item:inlist]
en: Hebrew Calendar
it: Calendario ebraico

[ctx: @item:inlist]
en: Vietnamese Lunar Calendar
it: Calendario lunare vietnamita

[ctx: @label:listbox]
en: Calendar system:
it: Sistema di calendario:

[ctx: @info:tooltip]
en: This calendar is based on pure astronomical calculation. It doesn't consider any crescent visibility criteria.
it: Questo calendario si basa su un puro calcolo astronomico. Non considera nessun criterio di visibilità della mezzaluna.

[ctx: @label:spinbox]
en: Date offset:
it: Scostamento della data:

en: %1 day | %1 days
it[0]: %1 giorno
it[1]: %1 giorni

[ctx: @info:tooltip]
en: A positive offset signifies a later date, while a negative offset signifies an earlier date.
it: Uno scostamento positivo significa data successiva, uno negativo data precedente.
