plasma_applet_weather - en to ja translation catalogue (58 entries)

[ctx: wind direction]
en: N
ja: 北

[ctx: wind direction]
en: NNE
ja: 北北東

[ctx: wind direction]
en: NE
ja: 北東

[ctx: wind direction]
en: ENE
ja: 東北東

[ctx: wind direction]
en: E
ja: 東

[ctx: wind direction]
en: SSE
ja: 南南東

[ctx: wind direction]
en: SE
ja: 南東

[ctx: wind direction]
en: ESE
ja: 東南東

[ctx: wind direction]
en: S
ja: 南

[ctx: wind direction]
en: NNW
ja: 北北西

[ctx: wind direction]
en: NW
ja: 北西

[ctx: wind direction]
en: WNW
ja: 西北西

[ctx: wind direction]
en: W
ja: 西

[ctx: wind direction]
en: SSW
ja: 南南東

[ctx: wind direction]
en: SW
ja: 南西

[ctx: wind direction]
en: WSW
ja: 西南西

[ctx: wind speed]
en: Calm
ja: 無風

[ctx: @title]
en: Weather Station
ja: 測候所

[ctx: @title]
en: Appearance
ja: 外観

[ctx: @title]
en: Units
ja: 単位

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
ja: コンパクトモード

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
ja: ツールチップ内に表示:

[ctx: @option:check]
en: Temperature
ja: 気温

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
ja: 風

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
ja: 気圧

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
ja: 湿度

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
ja: 気温:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
ja: 気圧:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
ja: 風速:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
ja: 視程:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
ja: 更新頻度:

en: %1 minute | %1 minutes
ja[0]: %1 分

[ctx: @label]
en: Location:
ja: 場所:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
ja: 場所を入力

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
ja: '%1' の測候所が見つかりません

en: Please set your location
ja: 現在の場所を設定してください

en: Set location…
ja: 場所を設定…

en: Weather information retrieval for %1 timed out.
ja: %1 からの気象情報の取得がタイムアウトしました。

[ctx: pressure tendency]
en: Rising
ja: 上昇傾向

[ctx: pressure tendency]
en: Falling
ja: 下降傾向

[ctx: pressure tendency]
en: Steady
ja: 安定

[ctx: Wind condition]
en: Calm
ja: 無風

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
ja[0]: %1 日

[ctx: @label]
en: Windchill:
ja: 体感温度:

[ctx: @label]
en: Humidex:
ja: 不快指数 (Humidex):

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
ja: 露点:

[ctx: @label]
en: Pressure:
ja: 気圧:

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
ja: 気圧傾向:

[ctx: @label]
en: Visibility:
ja: 視程:

[ctx: @label]
en: Humidity:
ja: 湿度:

[ctx: @label]
en: Wind Gust:
ja: 突風:

en: Humidity: %1
ja: 湿度: %1

[ctx: @title:column weather warnings]
en: Warnings Issued
ja: 発表中の警報

[ctx: @title:column weather watches]
en: Watches Issued
ja: 発表中の注意報

[ctx: @title:tab]
en: Details
ja: 詳細

[ctx: @title:tab]
en: Notices
ja: 情報

en: Cannot find '%1' using %2.
ja: %2 を使って '%1' を見つけられませんでした。

en: Connection to %1 weather server timed out.
ja: %1 天気サーバへの接続がタイムアウトしました。
