plasma_applet_fuzzy_clock - en to ja translation catalogue (171 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
ja: 外観

[ctx: @title:group]
en: Font:
ja: フォントスタイル:

[ctx: @option:check]
en: Bold text
ja: 太字

[ctx: @option:check]
en: Italic text
ja: 斜体

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
ja: あいまいさ:

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
ja: 正確

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
ja: あいまい

en: One o’clock
ja: 1時

en: Five past one
ja: 1時から5分経過

en: Ten past one
ja: 1時から10分経過

en: Quarter past one
ja: 1時から15分経過

en: Twenty past one
ja: 1時から20分経過

en: Twenty-five past one
ja: 1時から25分経過

en: Half past one
ja: 1時半

en: Twenty-five to two
ja: 2時まであと25分

en: Twenty to two
ja: 2時まであと20分

en: Quarter to two
ja: 2時まであと15分

en: Ten to two
ja: 2時まであと10分

en: Five to two
ja: 2時まであと5分

en: Two o’clock
ja: 2時

en: Five past two
ja: 2時から5分経過

en: Ten past two
ja: 2時から10分経過

en: Quarter past two
ja: 2時から15分経過

en: Twenty past two
ja: 2時から20分経過

en: Twenty-five past two
ja: 2時から25分経過

en: Half past two
ja: 2時半

en: Twenty-five to three
ja: 3時まであと25分

en: Twenty to three
ja: 3時まであと20分

en: Quarter to three
ja: 3時まであと15分

en: Ten to three
ja: 3時まであと10分

en: Five to three
ja: 3時まであと5分

en: Three o’clock
ja: 3時

en: Five past three
ja: 3時から5分経過

en: Ten past three
ja: 3時から10分経過

en: Quarter past three
ja: 3時から15分経過

en: Twenty past three
ja: 3時から20分経過

en: Twenty-five past three
ja: 3時から25分経過

en: Half past three
ja: 3時半

en: Twenty-five to four
ja: 4時まであと25分

en: Twenty to four
ja: 4時まであと20分

en: Quarter to four
ja: 4時まであと15分

en: Ten to four
ja: 4時まであと10分

en: Five to four
ja: 4時まであと5分

en: Four o’clock
ja: 4時

en: Five past four
ja: 4時から5分経過

en: Ten past four
ja: 4時から10分経過

en: Quarter past four
ja: 4時から15分経過

en: Twenty past four
ja: 4時から20分経過

en: Twenty-five past four
ja: 4時から25分経過

en: Half past four
ja: 4時半

en: Twenty-five to five
ja: 5時まであと25分

en: Twenty to five
ja: 5時まであと20分

en: Quarter to five
ja: 5時まであと15分

en: Ten to five
ja: 5時まであと10分

en: Five to five
ja: 5時まであと5分

en: Five o’clock
ja: 5時

en: Five past five
ja: 5時から5分経過

en: Ten past five
ja: 5時から10分経過

en: Quarter past five
ja: 5時から15分経過

en: Twenty past five
ja: 5時から20分経過

en: Twenty-five past five
ja: 5時から25分経過

en: Half past five
ja: 5時半

en: Twenty-five to six
ja: 6時まであと25分

en: Twenty to six
ja: 6時まであと20分

en: Quarter to six
ja: 6時まであと15分

en: Ten to six
ja: 6時まであと10分

en: Five to six
ja: 6時まであと5分

en: Six o’clock
ja: 6時

en: Five past six
ja: 6時から5分経過

en: Ten past six
ja: 6時から10分経過

en: Quarter past six
ja: 6時から15分経過

en: Twenty past six
ja: 6時から20分経過

en: Twenty-five past six
ja: 6時から25分経過

en: Half past six
ja: 6時半

en: Twenty-five to seven
ja: 7時まであと25分

en: Twenty to seven
ja: 7時まであと20分

en: Quarter to seven
ja: 7時まであと15分

en: Ten to seven
ja: 7時まであと10分

en: Five to seven
ja: 7時まであと5分

en: Seven o’clock
ja: 7時

en: Five past seven
ja: 7時から5分経過

en: Ten past seven
ja: 7時から10分経過

en: Quarter past seven
ja: 7時から15分経過

en: Twenty past seven
ja: 7時から20分経過

en: Twenty-five past seven
ja: 7時から25分経過

en: Half past seven
ja: 7時半

en: Twenty-five to eight
ja: 8時まであと25分

en: Twenty to eight
ja: 8時まであと20分

en: Quarter to eight
ja: 8時まであと15分

en: Ten to eight
ja: 8時まであと10分

en: Five to eight
ja: 8時まであと5分

en: Eight o’clock
ja: 8時

en: Five past eight
ja: 8時から5分経過

en: Ten past eight
ja: 8時から10分経過

en: Quarter past eight
ja: 8時から15分経過

en: Twenty past eight
ja: 8時から20分経過

en: Twenty-five past eight
ja: 8時から25分経過

en: Half past eight
ja: 8時半

en: Twenty-five to nine
ja: 9時まであと25分

en: Twenty to nine
ja: 9時まであと20分

en: Quarter to nine
ja: 9時まであと15分

en: Ten to nine
ja: 9時まであと10分

en: Five to nine
ja: 9時まであと5分

en: Nine o’clock
ja: 9時

en: Five past nine
ja: 9時から5分経過

en: Ten past nine
ja: 9時から10分経過

en: Quarter past nine
ja: 9時から15分経過

en: Twenty past nine
ja: 9時から20分経過

en: Twenty-five past nine
ja: 9時から25分経過

en: Half past nine
ja: 9時半

en: Twenty-five to ten
ja: 10時まであと25分

en: Twenty to ten
ja: 10時まであと20分

en: Quarter to ten
ja: 10時まであと15分

en: Ten to ten
ja: 10時まであと10分

en: Five to ten
ja: 10時まであと5分

en: Ten o’clock
ja: 10時

en: Five past ten
ja: 10時から5分経過

en: Ten past ten
ja: 10時から10分経過

en: Quarter past ten
ja: 10時から15分経過

en: Twenty past ten
ja: 10時から20分経過

en: Twenty-five past ten
ja: 10時から25分経過

en: Half past ten
ja: 10時半

en: Twenty-five to eleven
ja: 11時まであと25分

en: Twenty to eleven
ja: 11時まであと20分

en: Quarter to eleven
ja: 11時まであと15分

en: Ten to eleven
ja: 11時まであと10分

en: Five to eleven
ja: 11時まであと5分

en: Eleven o’clock
ja: 11時

en: Five past eleven
ja: 11時から5分経過

en: Ten past eleven
ja: 11時から10分経過

en: Quarter past eleven
ja: 11時から15分経過

en: Twenty past eleven
ja: 11時から20分経過

en: Twenty-five past eleven
ja: 11時から25分経過

en: Half past eleven
ja: 11時半

en: Twenty-five to twelve
ja: 12時まであと25分

en: Twenty to twelve
ja: 12時まであと20分

en: Quarter to twelve
ja: 12時まであと15分

en: Ten to twelve
ja: 12時まであと10分

en: Five to twelve
ja: 12時まであと5分

en: Twelve o’clock
ja: 12時

en: Five past twelve
ja: 12時から5分経過

en: Ten past twelve
ja: 12時から10分経過

en: Quarter past twelve
ja: 12時から15分経過

en: Twenty past twelve
ja: 12時から20分経過

en: Twenty-five past twelve
ja: 12時から25分経過

en: Half past twelve
ja: 12時半

en: Twenty-five to one
ja: 1時まであと25分

en: Twenty to one
ja: 1時まであと20分

en: Quarter to one
ja: 1時まであと15分

en: Ten to one
ja: 1時まであと10分

en: Five to one
ja: 1時まであと5分

en: Sleep
ja: 寝る時間

en: Breakfast
ja: 朝ごはん

en: Second Breakfast
ja: 朝ごはん

en: Elevenses
ja: 11時ごろの間食

en: Lunch
ja: ランチ

en: Afternoon tea
ja: 午後のおやつ

en: Dinner
ja: 夜ごはん

en: Supper
ja: 夜食

en: Night
ja: 夜

en: Early morning
ja: 早朝

en: Morning
ja: 午前

en: Almost noon
ja: ほぼ正午

en: Noon
ja: 正午

en: Afternoon
ja: 午後

en: Evening
ja: 夕方

en: Late evening
ja: 深夜

en: Start of week
ja: 週のはじめ

en: Middle of week
ja: 週の半ば

en: End of week
ja: 週のおわり

en: Weekend!
ja: 週末だ!
