plasma_applet_org.kde.plasma.mediaframe - en to ja translation catalogue (27 entries)

en: Change picture every:
ja: 次の間隔で画像を変更:

en: Hours
ja: 時

en: Minutes
ja: 分

en: Seconds
ja: 秒

[ctx: @label:listbox]
en: Image fill mode:
ja: 画像拡大モード:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Stretch
ja: 引き伸ばし

[ctx: @info]
en: The image is scaled to fit the frame
ja: フレームに合うように画像サイズが調整されます

[ctx: @item:inlistbox]
en: Preserve aspect fit
ja: アスペクト比を維持

[ctx: @info]
en: The image is scaled uniformly to fit without cropping
ja: トリミングせずに画像サイズを拡大縮小します

[ctx: @item:inlistbox]
en: Preserve aspect crop
ja: アスペクト比に応じてトリミング

[ctx: @info]
en: The image is scaled uniformly to fill, cropping if necessary
ja: 画像サイズを拡大縮小し、必要に応じてトリミングします

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile
ja: タイル

[ctx: @info]
en: The image is duplicated horizontally and vertically
ja: 画像を水平方向と垂直方向に複製して表示します

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile vertically
ja: 垂直に並べて表示

[ctx: @info]
en: The image is stretched horizontally and tiled vertically
ja: 画像を水平方向に引き伸ばし、垂直方向に複製して表示します

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile horizontally
ja: 水平に並べて表示

[ctx: @info]
en: The image is stretched vertically and tiled horizontally
ja: 画像を垂直方向に引き伸ばし、水平方向に複製して表示します

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pad
ja: パッド

[ctx: @info]
en: The image is not transformed
ja: 画像を変更しません

[ctx: @label:checkbox]
en: General:
ja: 一般:

[ctx: @option:check]
en: Randomize order
ja: 並び順をランダム化

[ctx: @option:check]
en: Pause slideshow when cursor is over image
ja: カーソルが画像の上に来たときにスライドショーを一時停止

[ctx: @option:check]
en: Click on image to open in external application
ja: 画像をクリックして他のアプリケーションを開く

[ctx: @action:button]
en: Add Folder…
ja: フォルダーを追加…

[ctx: @action:button]
en: Add Files…
ja: ファイルを追加…

[ctx: @title:window]
en: Choose Files
ja: ファイル選択

[ctx: @title:window]
en: Choose a Folder
ja: フォルダ選択
