kdeplasma-addons - en to ka translation catalogue (18 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: date
ka: თარიღი

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: time
ka: დრო

[ctx: words to specify a time in a time zone or to convert a time to a time zone, e.g. 'current time in Berlin' or '18:00 UTC to CET', separated by '|' (will be used as a regex)]
en: to|in|as|at
ka: -მდე|ში|როგორც|-ზე

en: Displays the current date
ka: მიმდინარე თარიღის ჩვენება

en: Displays the current time
ka: მიმდინარე დროის ჩვენებ

[ctx: The <> and space are part of the example query]
en:  <timezone>
ka:  <დროის სარტყელი>

en: Displays the current date and difference to system date in a given timezone
ka: მიმდინარე თარიღისა და სისტემურ თარიღს შორის სხვაობის მითითებულ დროის სარტყელში ჩვენება

en: Displays the current time and difference to system time in a given timezone
ka: მიმდინარე დროისა და სისტემურ დროს შორის სხვაობის მითითებულ დროის სარტყელში ჩვენება

[ctx: The <> and space are part of the example query]
en: <time> <timezone> in <timezone>
ka: <time> <timezone> <timezone>-ში

en: Converts the time from the first timezone to the second timezone. If only one time zone is given, the other will be the system time zone. If no date or time is given, it will be the current date and time.
ka: დროის პირველი დროის სარტყელიდან მეორეში გადაყვანა. თუ მითითებულია მხოლოდ ერთი დროის სარტყელი, მეორე სისტემური იქნება. თუ დრო ან თარიღი მითითებული არაა, პროგრამა მიმდინარე დროს და თარიღს გამოიყენებს.

en: Today's date is %1
ka: დღეის თარიღია %1

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's 1 calendar day later than in Brasilia]
en: %1 later
ka: %1-ით გვიან

[ctx: date difference between time zones, e.g. in Brasilia it's 1 calendar day earlier than in Stockholm]
en: %1 earlier
ka: %1-ით უფრო ადრე

[ctx: no date difference between time zones, e.g. in Stockholm it's the same calendar day as in Berlin]
en: no date difference
ka: დროის სხვაობის გარეშე

en: Current time is %1
ka: მიმდინარე დროა %1

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's 4 hours later than in Brasilia]
en: %1 later
ka: %1-ით გვიან

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Brasilia it's 4 hours earlier than in Stockholm]
en: %1 earlier
ka: %1-ით უფრო ადრე

[ctx: no time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's the same time as in Berlin]
en: no time difference
ka: დროის სხვაობის გარეშე
