kdeplasma-addons - en to ka translation catalogue (171 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
ka: გარეგნობა

[ctx: @title:group]
en: Font:
ka: ფონტი:

[ctx: @option:check]
en: Bold text
ka: მსხვილი ტექსტი

[ctx: @option:check]
en: Italic text
ka: კურსივი

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
ka: ბუნდოვანება:

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
ka: ზუსტი

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
ka: ბუნდოვანი

en: One o’clock
ka: პირველი საათი

en: Five past one
ka: ორის ხუთი წუთი

en: Ten past one
ka: ორის ათი წუთი

en: Quarter past one
ka: ორის თხუთმეტი წუთი

en: Twenty past one
ka: ორის ოცი წუთი

en: Twenty-five past one
ka: ორის ოცდახუთი წუთი

en: Half past one
ka: ორის ნახევარი

en: Twenty-five to two
ka: ორს ოცდახუთი წუთი აკლია

en: Twenty to two
ka: ორს ოცი წუთი აკლია

en: Quarter to two
ka: ორს თხუთმეტი წუთი აკლია

en: Ten to two
ka: ორს ათი წუთი აკლია

en: Five to two
ka: ორს ხუთი წუთი აკლია

en: Two o’clock
ka: ორი საათი

en: Five past two
ka: სამის ხუთი წუთი

en: Ten past two
ka: სამის ათი წუთი

en: Quarter past two
ka: სამის თხუთმეტი წუთი

en: Twenty past two
ka: სამის ოცი წუთი

en: Twenty-five past two
ka: სამის ოცდახუთი წუთი

en: Half past two
ka: სამის ნახევარი

en: Twenty-five to three
ka: სამს ოცდახუთი წუთი აკლია

en: Twenty to three
ka: სამს ოცი წუთი აკლია

en: Quarter to three
ka: სამს აკლია თხუთმეტი წუთი

en: Ten to three
ka: სამს აკლია ათი წუთი

en: Five to three
ka: სამს აკლია ხუთი წუთი

en: Three o’clock
ka: სამი საათი

en: Five past three
ka: ოთხის ხუთი წუთი

en: Ten past three
ka: ოთხის ათი წუთი

en: Quarter past three
ka: ოთხის თხუთმეტი წუთი

en: Twenty past three
ka: ოთხის ოცი წუთი

en: Twenty-five past three
ka: ოთხის ოცდახუთი წუთი

en: Half past three
ka: ოთხის ნახევარი

en: Twenty-five to four
ka: ოთხს აკლია ოცდახუთი წუთი

en: Twenty to four
ka: ოთხს აკლია ოცი წუთი

en: Quarter to four
ka: ოთხს აკლია თხუთმეტი წუთი

en: Ten to four
ka: ოთხს აკლია ათი წუთი

en: Five to four
ka: ოთხს აკლია ხუთი წუთი

en: Four o’clock
ka: ოთხი საათი

en: Five past four
ka: ხუთის ხუთი წუთი

en: Ten past four
ka: ხუთის ათი წუთი

en: Quarter past four
ka: ხუთის თხუთმეტი წუთი

en: Twenty past four
ka: ხუთის ოცი წუთი

en: Twenty-five past four
ka: ხუთის ოცდახუთი წუთი

en: Half past four
ka: ხუთის ნახევარი

en: Twenty-five to five
ka: ხუთს აკლია ოცდახუთი წუთი

en: Twenty to five
ka: ხუთს აკლია ოცი წუთი

en: Quarter to five
ka: ხუთს აკლია თხუთმეტი წუთი

en: Ten to five
ka: ხუთს აკლია ათი წუთი

en: Five to five
ka: ხუთს აკლია ხუთი წუთი

en: Five o’clock
ka: ხუთი საათი

en: Five past five
ka: ექვსის ხუთი წუთი

en: Ten past five
ka: ექვსის ათი წუთი

en: Quarter past five
ka: ექვსის თხუთმეტი წუთი

en: Twenty past five
ka: ექვსის ოცი წუთი

en: Twenty-five past five
ka: ექვსის ოცდახუთი წუთი

en: Half past five
ka: ექვსის ნახევარი

en: Twenty-five to six
ka: ექვსს აკლია ოცდახუთი წუთი

en: Twenty to six
ka: ექვსს აკლია ოცდახუთი წუთი

en: Quarter to six
ka: ექვსს აკლია თხუთმეტი წუთი

en: Ten to six
ka: ექვსს აკლია ათი წუთი

en: Five to six
ka: ექვსს აკლია ხუთი წუთი

en: Six o’clock
ka: ექვსი საათი

en: Five past six
ka: შვიდის ხუთი წუთი

en: Ten past six
ka: შვიდის ათი წუთი

en: Quarter past six
ka: შვიდის თხუთმეტი წუთი

en: Twenty past six
ka: შვიდის ოცი წუთი

en: Twenty-five past six
ka: შვიდის ოცდახუთი წუთი

en: Half past six
ka: შვიდის ნახევარი

en: Twenty-five to seven
ka: შვიდს აკლია ოცდახუთი წუთი

en: Twenty to seven
ka: შვიდს აკლია ოცდახუთი წუთი

en: Quarter to seven
ka: შვიდს აკლია თხუთმეტი წუთი

en: Ten to seven
ka: შვიდს აკლია ათი წუთი

en: Five to seven
ka: შვიდს აკლია ხუთი წუთი

en: Seven o’clock
ka: შვიდი საათი

en: Five past seven
ka: რვის ხუთი წუთი

en: Ten past seven
ka: რვის ათი წუთი

en: Quarter past seven
ka: რვის თხუთმეტი წუთი

en: Twenty past seven
ka: რვის ოცი წუთი

en: Twenty-five past seven
ka: რვის ოცდახუთი წუთი

en: Half past seven
ka: რვის ნახევარი

en: Twenty-five to eight
ka: რვას აკლია ოცდახუთი წუთი

en: Twenty to eight
ka: რვას აკლია ოცი წუთი

en: Quarter to eight
ka: რვას აკლია თხუთმეტი წუთი

en: Ten to eight
ka: რვას აკლია ათი წუთი

en: Five to eight
ka: რვას აკლია ხუთი წუთი

en: Eight o’clock
ka: რვა საათი

en: Five past eight
ka: ცხრის ხუთი წუთი

en: Ten past eight
ka: ცხრის ათი წუთი

en: Quarter past eight
ka: ცხრის თხუთმეტი წუთი

en: Twenty past eight
ka: ცხრის ოცი წუთი

en: Twenty-five past eight
ka: ცხრის ოცდახუთი წუთი

en: Half past eight
ka: ცხრის ნახევარი

en: Twenty-five to nine
ka: ცხრას აკლია ოცდახუთი წუთი

en: Twenty to nine
ka: ცხრას აკლია ოცი წუთი

en: Quarter to nine
ka: ცხრას აკლია თხუთმეტი წუთი

en: Ten to nine
ka: ცხრას აკლია ათი წუთი

en: Five to nine
ka: ცხრას აკლია ხუთი წუთი

en: Nine o’clock
ka: ცხრა საათი

en: Five past nine
ka: ათის ხუთი წუთი

en: Ten past nine
ka: ათის ათი წუთი

en: Quarter past nine
ka: ათის თხუთმეტი წუთი

en: Twenty past nine
ka: ათის ოცი წუთი

en: Twenty-five past nine
ka: ათის ოცდახუთი წუთი

en: Half past nine
ka: ათის ნახევარი

en: Twenty-five to ten
ka: ათს აკლია ოცდახუთი წუთი

en: Twenty to ten
ka: ათს აკლია ოცი წუთი

en: Quarter to ten
ka: ათს აკლია თხუთმეტი წუთი

en: Ten to ten
ka: ათს აკლია ათი წუთი

en: Five to ten
ka: ათს აკლია ხუთი წუთი

en: Ten o’clock
ka: ათი საათი

en: Five past ten
ka: თერთმეტის ხუთი წუთი

en: Ten past ten
ka: თერთმეტის ათი წუთი

en: Quarter past ten
ka: თერთმეტის თხუთმეტი წუთი

en: Twenty past ten
ka: თერთმეტის ოცი წუთი

en: Twenty-five past ten
ka: თერთმეტის ოცდახუთი წუთი

en: Half past ten
ka: თერთმეტის ნახევარი

en: Twenty-five to eleven
ka: თერთმეტს აკლია ოცდახუთი წუთი

en: Twenty to eleven
ka: თერთმეტს აკლია ოცი წუთი

en: Quarter to eleven
ka: თერთმეტს აკლია თხუთმეტი წუთი

en: Ten to eleven
ka: თერთმეტს აკლია ათი წუთი

en: Five to eleven
ka: თერთმეტს აკლია ხუთი წუთი

en: Eleven o’clock
ka: თერთმეტი საათი

en: Five past eleven
ka: თორმეტის ხუთი წუთი

en: Ten past eleven
ka: თორმეტის ათი წუთი

en: Quarter past eleven
ka: თორმეტის თხუთმეტი წუთი

en: Twenty past eleven
ka: თორმეტის ოცი წუთი

en: Twenty-five past eleven
ka: თორმეტის ოცდახუთი წუთი

en: Half past eleven
ka: თორმეტის ნახევარი

en: Twenty-five to twelve
ka: თორმეტს აკლია ოცდახუთი წუთი

en: Twenty to twelve
ka: თორმეტს აკლია ოცი წუთი

en: Quarter to twelve
ka: თორმეტს აკლია თხუთმეტი წუთი

en: Ten to twelve
ka: თორმეტს აკლია ათი წუთი

en: Five to twelve
ka: თორმეტს აკლია ხუთი წუთი

en: Twelve o’clock
ka: თორმეტი საათი

en: Five past twelve
ka: პირველის ხუთი წუთი

en: Ten past twelve
ka: პირველის ათი წუთი

en: Quarter past twelve
ka: პირველის თხუთმეტი წუთი

en: Twenty past twelve
ka: პირველის ოცი წუთი

en: Twenty-five past twelve
ka: პირველის ოცდახუთი წუთი

en: Half past twelve
ka: პირველის ნახევარი

en: Twenty-five to one
ka: პირველს აკლია ოცდახუთი წუთი

en: Twenty to one
ka: პირველს აკლია ოცი წუთი

en: Quarter to one
ka: პირველს აკლია თხუთმეტი წუთი

en: Ten to one
ka: პირველს აკლია ათი წუთი

en: Five to one
ka: პირველს აკლია ხუთი წუთი

en: Sleep
ka: ძილი

en: Breakfast
ka: საუზმე

en: Second Breakfast
ka: მეორე საუზმე

en: Elevenses
ka: მსუბუქი საუზმე თერთმეტ საათზე

en: Lunch
ka: ლანჩი

en: Afternoon tea
ka: საღამოს ჩაი

en: Dinner
ka: სადილი

en: Supper
ka: სამხარი

en: Night
ka: ღამე

en: Early morning
ka: ადრიანი დილა

en: Morning
ka: დილა

en: Almost noon
ka: დაისი

en: Noon
ka: საღამო

en: Afternoon
ka: ნაშუადღევი

en: Evening
ka: საღამო

en: Late evening
ka: გვიანი საღამო

en: Start of week
ka: კვირის დასაწყისი

en: Middle of week
ka: შუა კვირა

en: End of week
ka: კვირის ბოლო

en: Weekend!
ka: შაბათკვირა!
