kdeplasma-addons - en to ka translation catalogue (129 entries)

[ctx: wind direction]
en: N
ka: ჩ

[ctx: wind direction]
en: NNE
ka: ჩჩა

[ctx: wind direction]
en: NE
ka: ჩა

[ctx: wind direction]
en: ENE
ka: აჩა

[ctx: wind direction]
en: E
ka: ეგზა

[ctx: wind direction]
en: SSE
ka: სსა

[ctx: wind direction]
en: SE
ka: სა

[ctx: wind direction]
en: ESE
ka: ასა

[ctx: wind direction]
en: S
ka: შ

[ctx: wind direction]
en: NNW
ka: ჩჩდ

[ctx: wind direction]
en: NW
ka: ჩდ

[ctx: wind direction]
en: WNW
ka: დცდ

[ctx: wind direction]
en: W
ka: სიგ

[ctx: wind direction]
en: SSW
ka: სსდ

[ctx: wind direction]
en: SW
ka: სდ

[ctx: wind direction]
en: WSW
ka: დსდ

[ctx: wind speed]
en: Calm
ka: მშვიდი

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
ka: მონაცემები BBC ამინდიდან

en: Rising
ka: ამომავალი

en: Falling
ka: ეცემა

en: Steady
ka: მუდმივია

[ctx: Short for Today]
en: Today
ka: დღეს

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
ka: ამაღამ

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
ka: წყარო: Deutscher Wetterdienst

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
ka: შაბ

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
ka: კვირა

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
ka: ორშ

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
ka: სამ

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
ka: ოთხ

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
ka: ხუთ

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
ka: პარ

en: N/A
ka: ა/მ

en: Today
ka: დღეს

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
ka: მონაცემები კანადის გარემოს დაცვის სერვისიდან

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
ka: მონაცემები NOAA-ის ნაციონალური ამინდის სერვისისგან

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separator, a sentence separator might do.
en:  then
ka:  მაშინ

[ctx: weather condition]
en: few clouds
ka: აქა-იქ ღრუბლები

[ctx: weather condition]
en: cloudy
ka: მოღრუბლული

[ctx: weather condition]
en: overcast
ka: მოღრუბლული

[ctx: weather condition]
en: haze
ka: თხელი ნისლი

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
ka: ნისლი ყინულით

[ctx: weather condition]
en: drizzle
ka: ჟინჟღლი

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
ka: მსუბუქი ჟინჟღლი

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
ka: ძლიერი ჟინჟღლი

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
ka: გაყინული ჟინჟღლი

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
ka: ძლიერი გადაციებული ჟინჟღლი

[ctx: weather condition]
en: rain
ka: წვიმა

[ctx: weather condition]
en: light rain
ka: მსუბუქი წვიმა

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
ka: საშუალო წვიმა

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
ka: თავსხმა წვიმა

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
ka: მსუბუქი ყინვა, წვიმა

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
ka: გაყინული წვიმა

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
ka: მსუბუქი წვიმა თოვლი

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
ka: ძლიერი წვიმა, თოვლი

[ctx: weather condition]
en: snow
ka: თოვლი

[ctx: weather condition]
en: light snow
ka: მსუბუქი თოვლი

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
ka: საშუალო თოვლი

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
ka: ძლიერი თოვლი

[ctx: weather condition]
en: showers
ka: შხაპები

[ctx: weather condition]
en: light showers
ka: მსუბუქი შხაპები

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
ka: თავსხმა წვიმები

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
ka: მსუბუქი თოვლი წვიმის შხაპებით

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
ka: ძლიერი თოვლი წვიმის შხაპებით

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
ka: მსუბუქი თოვლის შხაპები

[ctx: weather condition]
en: snow showers
ka: თოვლის წვიმა

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
ka: ჭექა-ქუხილი

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
ka: მსუბუქი ჭექა-ქუხილი

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
ka: ძლიერი ჭექა-ქუხილი

[ctx: weather condition]
en: n/a
ka: ა/მ

[ctx: weather condition]
en: sunny
ka: მზიანი

[ctx: weather condition]
en: clear sky
ka: სუფთა ცა

[ctx: @title]
en: Weather Station
ka: ამინდის სადგური

[ctx: @title]
en: Appearance
ka: გარეგნობა

[ctx: @title]
en: Units
ka: საზომი ერთეულები

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
ka: კომპაქტური რეჟიმი

[ctx: @label]
en: Show temperature:
ka: ტემპერატურის ჩვენება:

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Over the widget icon
ka: ვიჯეტის ხატულის ზემოდან

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Beside the widget icon
ka: ვიჯეტის ხატულის გვერდზე

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Do not show
ka: აღარ მაჩვენო

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
ka: მინიატურაში ჩვენება:

[ctx: @option:check]
en: Temperature
ka: ტემპერატურა

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
ka: ქარი

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
ka: წნევა

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
ka: ტენიანბა

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
ka: ტემპერატურა:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
ka: წნევა:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
ka: ქარის სიჩქარე:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
ka: ხილვადობა:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
ka: განახლების პერიოდი:

en: %1 minute | %1 minutes
ka[0]: %1 წუთი
ka[1]: %1 წუთი

[ctx: @label]
en: Location:
ka: მდებარეობა:

[ctx: No location is currently selected]
en: None selected
ka: არცერთი არჩეულია

[ctx: @label]
en: Provider:
ka: მომწოდებელი:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter new location
ka: შეიყვანეთ ახალი მდებარეობა

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
ka: შეიყვანეთ ადგილმდებარეობა

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
ka: %1-სთვის ამინდის სადგურები არ არსებობს

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to change your location
ka: მდებარეობის შესაცვლელად იპოვეთ ამინდის სადგური

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to set your location
ka: მდებარეობის დასაყენებლად იპოვეთ ამინდის სადგური

[ctx: @info:usagetip]
en: If you've used this weather station in the past, it's possible that a server outage at the weather station provider has made it temporarily unavailable. Try again later.
ka: თუ ეს ამინდის სადგური ადრეც გამოგიყენებიათ, შესაძლებელია, რომ სერვერის გათიშვამ ის დროებით ხელმიუწვდომელი გახადა. მოგვიანებით სცადეთ.

en: Please set your location
ka: დააყენეთ თქვენი მდებარეობა

en: Set location…
ka: მდებარეობის დაყენება…

en: Unable to retrieve weather information for %1
ka: შეუძლებელია ამინდის ინფორმაციის მიღება მდებარეობისთვის: %1

en: Unable to retrieve weather information
ka: ამინდის ინფორმაციის მიღება შეუძლებელია

[ctx: @info:usagetip]
en: The network request timed out, possibly due to a server outage at the weather station provider. Check again later.
ka: ქსელური მოთხოვნის მოლოდინის დრო ამოიწურა, ალბათ, სერვერის გათიშვას გამო. მოგვიანებით გადაამოწმეთ.

[ctx: Wind condition]
en: Calm
ka: მშვიდი

[ctx: @info:usagetip Minimize the length of this string so it is as short as possible! Omitting or changing words is fine as long as the original meaning is retained.]
en: Set up Weather Report…
ka: ამინდის ანგარიშის მორგება…

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose a location and monitor the weather there
ka: დააწკაპუნეთ მდებარეობის ასარჩევად და ამინდის მონიტორინგისთვის

en: Humidity: %1
ka: ტენიანობა: %1

[ctx: @action:button]
en: Show more information
ka: მეტი ინფორმაციის ჩვენება

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
ka[0]: %1 დღე
ka[1]: %1 დღე

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
ka: ნამის წერტილი:

[ctx: @label]
en: Pressure:
ka: წნევა:

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
ka: წნევის ტენდენცია:

[ctx: @label]
en: Visibility:
ka: ხილვადობა:

[ctx: @label]
en: Humidity:
ka: ტენიანობა:

[ctx: @label]
en: Wind Gust:
ka: ქარის სიჩქარე:

[ctx: @title:tab Weather forecast]
en: Forecast
ka: პროგნოზი

[ctx: @title:tab]
en: Details
ka: დეტალები

[ctx: @title:tab %1 is the number of weather notices (alerts, warnings, watches, ...) issued]
en: %1 Notice | %1 Notices
ka[0]: %1 შენიშვნა
ka[1]: %1 შენიშვნა

[ctx: @info:placeholder]
en: Unable to load weather forecast
ka: ამინდის პროგნოზის ჩატვირთვა შეუძლებელია

[ctx: @info:usagetip]
en: There may be a technical issue with the weather provider. If the issue persists for longer than a day, submit a bug report.
ka: შეიძლება, ამინდის პროგნოზის სერვისს ტექნიკური პრობლემები აქვს. თუ ეს პრობლემა დღეზე მეტხანს გაგრძელდება, მოგვწერეთ, როგორც შეცდომა.

[ctx: @label %1 is the perceived temperature due to conditions like wind or humidity. Use the common phrasing for this concept and keep it short, adding a colon if necessary]
en: Feels like %1
ka: იგრძნობა, როგორც %1

en: Day
ka: დღე

en: Night
ka: ღამე

en: Low
ka: დაბალი

en: Moderate
ka: საშუალო

en: High
ka: მაღალი

en: Very high
ka: ძალიან მაღალი

en: Extreme
ka: ექსტრემალური
