plasma_applet_weather - en to lt translation catalogue (130 entries)

[ctx: wind direction]
en: N
lt: Š

[ctx: wind direction]
en: NNE
lt: ŠŠR

[ctx: wind direction]
en: NE
lt: ŠR

[ctx: wind direction]
en: ENE
lt: RŠR

[ctx: wind direction]
en: E
lt: R

[ctx: wind direction]
en: SSE
lt: PPR

[ctx: wind direction]
en: SE
lt: PR

[ctx: wind direction]
en: ESE
lt: RPR

[ctx: wind direction]
en: S
lt: P

[ctx: wind direction]
en: NNW
lt: ŠŠV

[ctx: wind direction]
en: NW
lt: ŠV

[ctx: wind direction]
en: WNW
lt: VŠV

[ctx: wind direction]
en: W
lt: V

[ctx: wind direction]
en: SSW
lt: PPV

[ctx: wind direction]
en: SW
lt: PV

[ctx: wind direction]
en: WSW
lt: VPV

[ctx: wind direction]
en: VR
lt: VK

[ctx: wind speed]
en: Calm
lt: Ramus

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
lt: Duomenys iš BBC orų

en: Rising
lt: Kyla

en: Falling
lt: Krenta

en: Steady
lt: Nekinta

[ctx: Short for Today]
en: Today
lt: Šiandien

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
lt: Šiąnakt

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
lt: Šaltinis: Deutscher Wetterdienst

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
lt: Šeš

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
lt: Sek

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
lt: Pir

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
lt: Ant

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
lt: Tre

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
lt: Ket

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
lt: Pen

en: N/A
lt: Neprieinama

en: Today
lt: Šiandien

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
lt: Duomenys iš Environment and Climate Change Canada

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
lt: Duomenys iš NOAA nacionalinės orų tarnybos

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separator, a sentence separator might do.
en:  then
lt:  tada

[ctx: weather condition]
en: few clouds
lt: mažai debesuota

[ctx: weather condition]
en: cloudy
lt: debesuota

[ctx: weather condition]
en: overcast
lt: apsiniaukę

[ctx: weather condition]
en: haze
lt: migla

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
lt: rūkas su apledėjimu

[ctx: weather condition]
en: drizzle
lt: dulksna

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
lt: silpna dulksna

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
lt: smarki dulksna

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
lt: ledijanti dulksna

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
lt: smarki ledijanti dulksna

[ctx: weather condition]
en: rain
lt: lietus

[ctx: weather condition]
en: light rain
lt: silpnas lietus

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
lt: vidutinis lietus

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
lt: smarkus lietus

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
lt: silpnas ledijantis lietus

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
lt: ledijantis lietus

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
lt: silpnas lietus su sniegu

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
lt: smarkus lietus su sniegu

[ctx: weather condition]
en: snow
lt: sniegas

[ctx: weather condition]
en: light snow
lt: silpnas sniegas

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
lt: vidutinis sniegas

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
lt: smarkus sniegas

[ctx: weather condition]
en: showers
lt: liūtys

[ctx: weather condition]
en: light showers
lt: silpnos liūtys

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
lt: smarkios liūtys

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
lt: silpnos sniego ir lietaus liūtys

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
lt: smarkios sniego ir lietaus liūtys

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
lt: silpni liūtiniai snygiai

[ctx: weather condition]
en: snow showers
lt: liūtiniai snygiai

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
lt: perkūnija

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
lt: silpna perkūnija

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
lt: smarki perkūnija

[ctx: weather condition]
en: n/a
lt: neprieinama

[ctx: weather condition]
en: sunny
lt: saulėta

[ctx: weather condition]
en: clear sky
lt: giedra

[ctx: @title]
en: Weather Station
lt: Orų stotis

[ctx: @title]
en: Appearance
lt: Išvaizda

[ctx: @title]
en: Units
lt: Vienetai

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
lt: Kompaktiška veiksena

[ctx: @label]
en: Show temperature:
lt: Rodyti temperatūrą:

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Over the widget icon
lt: Virš valdiklio piktogramos

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Beside the widget icon
lt: Šalia valdiklio piktogramos

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Do not show
lt: Nerodyti

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
lt: Rodyti paaiškinime:

[ctx: @option:check]
en: Temperature
lt: Temperatūra

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
lt: Vėjas

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
lt: Slėgis

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
lt: Drėgnumas

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
lt: Temperatūra:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
lt: Slėgis:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
lt: Vėjo greitis:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
lt: Matomumas:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
lt: Atnaujinti kas:

en: %1 minute | %1 minutes
lt[0]: %1 minutę
lt[1]: %1 minutes
lt[2]: %1 minučių
lt[3]: %1 minutę

[ctx: @label]
en: Location:
lt: Vietovė:

[ctx: No location is currently selected]
en: None selected
lt: Nepasirinkta

[ctx: @label]
en: Provider:
lt: Teikėjas:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter new location
lt: Įveskite naują vietovę

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
lt: Įveskite vietovę

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
lt: Nerasta jokių orų stočių, skirtų „%1“

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to change your location
lt: Ieškokite meteorologinę stotį norėdami pakeisti savo vietovę

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to set your location
lt: Ieškokite meteorologinę stotį norėdami nustatyti savo vietovę

[ctx: @info:usagetip]
en: If you've used this weather station in the past, it's possible that a server outage at the weather station provider has made it temporarily unavailable. Try again later.
lt: Jei anksčiau esate naudoję šią orų stotį, gali būti, kad avarinis šio orų teikėjo serveris yra atjungtas ir neprieinamas. Vėliau bandykite dar kartą.

en: Please set your location
lt: Nustatykite savo vietovę

en: Set location…
lt: Nustatyti vietovę…

en: Unable to retrieve weather information for %1
lt: Nepavyko gauti informacijos apie orus, skirtus %1

en: Unable to retrieve weather information
lt: Nepavyko gauti informacijos apie orus

[ctx: @info:usagetip]
en: The network request timed out, possibly due to a server outage at the weather station provider. Check again later.
lt: Pasibaigė tinklo užklausos laikas, galimai, dėl avarinio orų stoties teikėjo serverio atjungimo. Vėliau patikrinkite dar kartą.

[ctx: Wind condition]
en: Calm
lt: Ramu

[ctx: @info:usagetip Minimize the length of this string so it is as short as possible! Omitting or changing words is fine as long as the original meaning is retained.]
en: Set up Weather Report…
lt: Nustatyti orų pranešimus…

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose a location and monitor the weather there
lt: Spustelėkite norėdami pasirinkti vietą ir stebėti joje orus

en: Humidity: %1
lt: Drėgnumas: %1

[ctx: @action:button]
en: Show more information
lt: Rodyti daugiau informacijos

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
lt[0]: %1 diena
lt[1]: %1 dienos
lt[2]: %1 dienų
lt[3]: %1 diena

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
lt: Rasos taškas:

[ctx: @label]
en: Pressure:
lt: Slėgis:

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
lt: Slėgio tendencija:

[ctx: @label]
en: Visibility:
lt: Matomumas:

[ctx: @label]
en: Humidity:
lt: Drėgnumas:

[ctx: @label]
en: Wind Gust:
lt: Vėjo gūsiai:

[ctx: @title:tab Weather forecast]
en: Forecast
lt: Orų prognozė

[ctx: @title:tab]
en: Details
lt: Išsamiau

[ctx: @title:tab %1 is the number of weather notices (alerts, warnings, watches, ...) issued]
en: %1 Notice | %1 Notices
lt[0]: %1 įspėjimas
lt[1]: %1 įspėjimai
lt[2]: %1 įspėjimų
lt[3]: %1 įspėjimas

[ctx: @info:placeholder]
en: Unable to load weather forecast
lt: Nepavyko įkelti orų prognozės

[ctx: @info:usagetip]
en: There may be a technical issue with the weather provider. If the issue persists for longer than a day, submit a bug report.
lt: Gali būti techninių problemų susijusių su orų informacijos teikėju. Jei problema išlieka ilgiau nei vieną dieną, pateikite pranešimą apie klaidą.

[ctx: @label %1 is the perceived temperature due to conditions like wind or humidity. Use the common phrasing for this concept and keep it short, adding a colon if necessary]
en: Feels like %1
lt: Jutiminė temperatūra %1

en: Day
lt: Diena

en: Night
lt: Naktis

en: Low
lt: Žemas

en: Moderate
lt: Vidutinis

en: High
lt: Aukštas

en: Very high
lt: Labai aukštas

en: Extreme
lt: Ekstremalus
