plasma_applet_fuzzy_clock - en to nb translation catalogue (170 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
nb: Utseende

[ctx: @title:group]
en: Font:
nb: Skrift:

[ctx: @option:check]
en: Bold text
nb: Halvfet tekst

[ctx: @option:check]
en: Italic text
nb: Kursiv tekst

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
nb: Uskarphet

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
nb: Nøyaktig

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
nb: Uklar

en: Five past one
nb: Fem over ett

en: Ten past one
nb: Ti over ett

en: Quarter past one
nb: Kvart over ett

en: Twenty past one
nb: Ti på halv to

en: Twenty-five past one
nb: Fem på halv to

en: Half past one
nb: Halv to

en: Twenty-five to two
nb: Fem over halv to

en: Twenty to two
nb: Ti over halv to

en: Quarter to two
nb: Kvart på to

en: Ten to two
nb: Ti på to

en: Five to two
nb: Fem på to

en: Two o’clock
nb: Klokka to

en: Five past two
nb: Fem over to

en: Ten past two
nb: Ti over to

en: Quarter past two
nb: Kvart over to

en: Twenty past two
nb: Ti på halv tre

en: Twenty-five past two
nb: Fem på halv tre

en: Half past two
nb: Halv tre

en: Twenty-five to three
nb: Fem over halv fire

en: Twenty to three
nb: Ti over halv fire

en: Quarter to three
nb: Kvart på tre

en: Ten to three
nb: Ti på tre

en: Five to three
nb: Fem på tre

en: Three o’clock
nb: Klokka tre

en: Five past three
nb: Fem over tre

en: Ten past three
nb: Ti over tre

en: Quarter past three
nb: Kvart over tre

en: Twenty past three
nb: Ti på halv fire

en: Twenty-five past three
nb: Fem på halv fire

en: Half past three
nb: Halv fire

en: Twenty-five to four
nb: Fem over halv fire

en: Twenty to four
nb: Ti over halv  fire

en: Quarter to four
nb: Kvart på fire

en: Ten to four
nb: Ti på fire

en: Five to four
nb: Fem på fire

en: Four o’clock
nb: Klokka fire

en: Five past four
nb: Fem over fire

en: Ten past four
nb: Ti over fire

en: Quarter past four
nb: Kvart over fire

en: Twenty past four
nb: Ti på halv fem

en: Twenty-five past four
nb: Fem på halv fem

en: Half past four
nb: Halv fem

en: Twenty-five to five
nb: Fem over halv fem

en: Twenty to five
nb: Ti over halv fem

en: Quarter to five
nb: Kvart på fem

en: Ten to five
nb: Ti på fem

en: Five to five
nb: Fem på fem

en: Five o’clock
nb: Klokka fem

en: Five past five
nb: Fem over fem

en: Ten past five
nb: Ti over fem

en: Quarter past five
nb: Kvart over fem

en: Twenty past five
nb: Ti på halv seks

en: Twenty-five past five
nb: Fem på halv seks

en: Half past five
nb: Halv seks

en: Twenty-five to six
nb: Fem over halv seks

en: Twenty to six
nb: Ti over halv seks

en: Quarter to six
nb: Kvart på seks

en: Ten to six
nb: Ti på seks

en: Five to six
nb: Fem på seks

en: Six o’clock
nb: Klokka seks

en: Five past six
nb: Fem over seks

en: Ten past six
nb: Ti over seks

en: Quarter past six
nb: Kvart over seks

en: Twenty past six
nb: Ti på halv sju

en: Twenty-five past six
nb: Fem på halv sju

en: Half past six
nb: Halv sju

en: Twenty-five to seven
nb: Fem over halv åtte

en: Twenty to seven
nb: Ti over halv åtte

en: Quarter to seven
nb: Kvart på sju

en: Ten to seven
nb: Ti på sju

en: Five to seven
nb: Fem på sju

en: Seven o’clock
nb: Klokka sju

en: Five past seven
nb: Fem over sju

en: Ten past seven
nb: Ti over sju

en: Quarter past seven
nb: Kvart over sju

en: Twenty past seven
nb: Ti på halv åtte

en: Twenty-five past seven
nb: Fem på halv åtte

en: Half past seven
nb: Halv åtte

en: Twenty-five to eight
nb: Fem over halv åtte

en: Twenty to eight
nb: Ti over halv åtte

en: Quarter to eight
nb: Kvart på åtte

en: Ten to eight
nb: Ti på åtte

en: Five to eight
nb: Fem på åtte

en: Eight o’clock
nb: Klokka åtte

en: Five past eight
nb: Fem over åtte

en: Ten past eight
nb: Ti over åtte

en: Quarter past eight
nb: Kvart over åtte

en: Twenty past eight
nb: Ti på halv ni

en: Twenty-five past eight
nb: Fem på halv ni

en: Half past eight
nb: Halv ni

en: Twenty-five to nine
nb: Fem over halv ni

en: Twenty to nine
nb: Ti over halv ni

en: Quarter to nine
nb: Kvart på ni

en: Ten to nine
nb: Ti på ni

en: Five to nine
nb: Fem på ni

en: Nine o’clock
nb: Klokka ni

en: Five past nine
nb: Fem over ni

en: Ten past nine
nb: Ti over ni

en: Quarter past nine
nb: Kvart over ni

en: Twenty past nine
nb: Ti på halv ti

en: Twenty-five past nine
nb: Fem på halv ti

en: Half past nine
nb: Halv ti

en: Twenty-five to ten
nb: Fem over halv ti

en: Twenty to ten
nb: Ti over halv ti

en: Quarter to ten
nb: Kvart på ti

en: Ten to ten
nb: Ti på ti

en: Five to ten
nb: Fem på ti

en: Ten o’clock
nb: Klokka ti

en: Five past ten
nb: Fem over ti

en: Ten past ten
nb: Ti over ti

en: Quarter past ten
nb: Kvart over ti

en: Twenty past ten
nb: Ti på halv elleve

en: Twenty-five past ten
nb: Fem på halv elleve

en: Half past ten
nb: Halv elleve

en: Twenty-five to eleven
nb: Fem over halv elleve

en: Twenty to eleven
nb: Ti over halv elleve

en: Quarter to eleven
nb: Kvart på elleve

en: Ten to eleven
nb: Ti på elleve

en: Five to eleven
nb: Fem på elleve

en: Eleven o’clock
nb: Klokka elleve

en: Five past eleven
nb: Fem over elleve

en: Ten past eleven
nb: Ti over elleve

en: Quarter past eleven
nb: Kvart over elleve

en: Twenty past eleven
nb: Ti på halv tolv

en: Twenty-five past eleven
nb: Fem på halv tolv

en: Half past eleven
nb: Halv tolv

en: Twenty-five to twelve
nb: Fem over halv tolv

en: Twenty to twelve
nb: Ti over halv tolv

en: Quarter to twelve
nb: Kvart på tolv

en: Ten to twelve
nb: Ti på tolv

en: Five to twelve
nb: Fem på tolv

en: Twelve o’clock
nb: Klokka tolv

en: Five past twelve
nb: Fem over tolv

en: Ten past twelve
nb: Ti over tolv

en: Quarter past twelve
nb: Kvart over tolv

en: Twenty past twelve
nb: Ti på halv ett

en: Twenty-five past twelve
nb: Fem på halv ett

en: Half past twelve
nb: Halv ett

en: Twenty-five to one
nb: Fem over halv ett

en: Twenty to one
nb: Ti over halv ett

en: Quarter to one
nb: Kvart på ett

en: Ten to one
nb: Ti på ett

en: Five to one
nb: Fem på ett

en: Sleep
nb: Hvile

en: Breakfast
nb: Frokost

en: Second Breakfast
nb: Frokost nummer to

en: Elevenses
nb: Tikaffe

en: Lunch
nb: Lunsj

en: Afternoon tea
nb: Ettermiddag

en: Dinner
nb: Middag

en: Supper
nb: Kveldsmat

en: Night
nb: Natt

en: Early morning
nb: Tidlig om morgenen

en: Morning
nb: Morgen

en: Almost noon
nb: Snart tolv

en: Noon
nb: Tolv

en: Afternoon
nb: Ettermiddag

en: Evening
nb: Kveld

en: Late evening
nb: Sent om kvelden

en: Start of week
nb: Tidlig i uka

en: Middle of week
nb: Midt i uka

en: End of week
nb: Slutten av uka

en: Weekend!
nb: Helg!
