KDE 4 - en to nb translation catalogue (65 entries)

[ctx: wind direction]
en: NNE
nb: NNØ

[ctx: wind direction]
en: NE
nb: NØ

[ctx: wind direction]
en: ENE
nb: ØNØ

[ctx: wind direction]
en: E
nb: Ø

[ctx: wind direction]
en: SSE
nb: SSØ

[ctx: wind direction]
en: SE
nb: SØ

[ctx: wind direction]
en: ESE
nb: ØSØ

[ctx: wind direction]
en: NNW
nb: NNV

[ctx: wind direction]
en: NW
nb: NV

[ctx: wind direction]
en: WNW
nb: VNV

[ctx: wind direction]
en: W
nb: V

[ctx: wind direction]
en: SSW
nb: SSV

[ctx: wind direction]
en: SW
nb: SV

[ctx: wind direction]
en: WSW
nb: VSV

[ctx: wind direction]
en: VR
nb: var.

[ctx: wind speed]
en: Calm
nb: Stille

[ctx: @title]
en: Weather Station
nb: Værstasjon

[ctx: @title]
en: Appearance
nb: Utseende

[ctx: @title]
en: Units
nb: Enheter

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
nb: Kompakt visning

[ctx: @label]
en: Show temperature:
nb: Vis temperatur:

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Over the widget icon
nb: Over ikonet

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Beside the widget icon
nb: Ved siden av ikonet

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Do not show
nb: Ikke vis

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
nb: Vis i hjelpeboble:

[ctx: @option:check]
en: Temperature
nb: Temperatur

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
nb: Vind

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
nb: Lufttrykk

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
nb: Luftfuktighet

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
nb: Temperatur:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
nb: Lufttrykk:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
nb: Vindhastighet:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
nb: Sikt:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
nb: Oppdater hvert:

en: %1 minute | %1 minutes
nb[0]: %1 minutt
nb[1]: %1 minutter

[ctx: @label]
en: Location:
nb: Plassering:

[ctx: No location is currently selected]
en: None selected
nb: Ingen valgte

[ctx: @label]
en: Provider:
nb: Leverandør:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter new location
nb: Skriv inn ny plassering

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
nb: Velg plassering

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
nb: Fant ingen værstasjoner for «%1»

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to change your location
nb: Søk etter værstasjon for å bytte plassering

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to set your location
nb: Søk etter værstasjon for å velge plassering

[ctx: @info:usagetip]
en: If you've used this weather station in the past, it's possible that a server outage at the weather station provider has made it temporarily unavailable. Try again later.
nb: Hvis du har brukt værstasjonen tidligere, kan det være at strømstans på stasjonen har gjort den midlertidig utilgjengelig. Prøv da på nytt senere.

[ctx: Short for no data available]
en: -
nb: –

en: Please set your location
nb: Velg plasseringen din

en: Set location…
nb: Velg plassering

en: Unable to retrieve weather information for %1
nb: Klarte ikke hente værinformasjon for %1

[ctx: @info:usagetip]
en: The network request timed out, possibly due to a server outage at the weather station provider. Check again later.
nb: Tidsavbrudd ved forsøk på å hente værmeldinga. En grunn kan være midlertidig strømstans på stasjonen. Prøv da på nytt senere.

[ctx: Wind condition]
en: Calm
nb: Stille

en: Humidity: %1
nb: Luftfuktighet: %1

[ctx: @action:button]
en: Show more information
nb: Vis mer informasjon

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
nb[0]: 1 dag
nb[1]: %1 dager

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
nb: Duggpunkt:

[ctx: @label]
en: Pressure:
nb: Lufttrykk:

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
nb: Trykktendens:

[ctx: @label]
en: Visibility:
nb: Sikt:

[ctx: @label]
en: Humidity:
nb: Luftfuktighet:

[ctx: @label]
en: Wind Gust:
nb: Vindkast:

[ctx: @title:tab Weather forecast]
en: Forecast
nb: Værmelding

[ctx: @title:tab]
en: Details
nb: Detaljer

[ctx: @title:tab %1 is the number of weather notices (alerts, warnings, watches, ...) issued]
en: %1 Notice | %1 Notices
nb[0]: %1 varsel
nb[1]: %1 varsler

[ctx: @info:placeholder]
en: Unable to load weather forecast
nb: Klarte ikke hente værmelding

[ctx: @info:usagetip]
en: There may be a technical issue with the weather provider. If the issue persists for longer than a day, submit a bug report.
nb: Det kan skyldes et teknisk problem ved værdataleverandøren. Hvis problemet varer mer enn et døgn, meld fra om feilen.

[ctx: @label %1 is the perceived temperature due to conditions like wind or humidity. Use the common phrasing for this concept and keep it short, adding a colon if necessary]
en: Feels like %1
nb: Føles som %1
