plasma_applet_comic - en to nl translation catalogue (36 entries)

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
nl: &Volgende tabblad met een nieuw stripverhaal

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
nl: &Naar eerste stripverhaal springen

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
nl: Naar &huidig stripverhaal springen

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
nl: Naar stripverhaal springen…

[ctx: @action]
en: Visit the Website
nl: Bezoek de website

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of a web browser]
en: View in %1
nl: In %1 bekijken

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
nl: Bezoek de stripverhaal&website

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
nl: Stripverhaal op&slaan als…

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
nl: &Werkelijke grootte

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
nl: Huidige &positie opslaan

[ctx: @title]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: @title]
en: Appearance
nl: Uiterlijk

[ctx: @title]
en: Advanced
nl: Geavanceerd

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
nl: Naar stripverhaal springen…

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
nl: Bezoek de stripverhaalwebsite

[ctx: @label:spinbox]
en: Comic cache:
nl: Cache van stripverhalen:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: strip per comic | strips per comic
nl[0]:  strips per stripverhaal
nl[1]: strips per stripverhaal

[ctx: @option:check]
en: Display error when downloading comic fails
nl: Fout tonen als downloaden van stripverhaal mislukt

[ctx: Heading for showing various elements of a comic]
en: Show:
nl: Tonen:

[ctx: @option:check]
en: Comic title
nl: Stripverhaaltitel

[ctx: @option:check]
en: Comic identifier
nl: Identifier van stripverhaal

[ctx: @option:check]
en: Comic author
nl: Auteur van stripverhaal

[ctx: @option:check]
en: Comic URL
nl: URL van stripverhaal

en: Show navigation buttons:
nl: Navigatieknoppen tonen:

[ctx: @option:check]
en: Always
nl: Altijd

[ctx: @option:check]
en: Only on hover
nl: Alleen onder cursor

[ctx: @title:group]
en: Comics:
nl: Stripboeken:

[ctx: @action:button]
en: Get New Comics…
nl: Nieuwe stripverhalen ophalen…

[ctx: @option:check]
en: Middle-click on comic to display at original size
nl: Klikken met middenknop op stripverhaal om de oorspronkelijke grootte te tonen

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new plugins every:
nl: Op nieuwe plug-ins controleren elke:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: day | days
nl[0]: dag
nl[1]: dagen

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
nl: Op nieuwe stripverhalen controleren elke:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit (minutes)]
en: minute | minutes
nl[0]: minuut
nl[1]: minuten

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
nl: Ga naar stripverhaal

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
nl: &Stripverhaalnummer:

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
nl: Identifier van stripverhaal:
