kdeplasma-addons - en to nl translation catalogue (13 entries)

[ctx: @item:inlist]
en: Julian
nl: Juliaans

[ctx: @item:inlist]
en: The Solar Hijri Calendar (Persian)
nl: De Solar Hijri agenda (Perzisch)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Astronomical)
nl: Islamitische kalender (Astronomisch)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: The Islamic Civil Calendar (Tabular)
nl: De Islamitische civiele kalender (Tabelvormig)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Umm al-Qura)
nl: Islamitische kalender (Umm al-Qura)

[ctx: @item:inlist]
en: Chinese Lunar Calendar
nl: Chinese maanagenda

[ctx: @item:inlist]
en: Indian National Calendar
nl: Nationale Indiase agenda

[ctx: @item:inlist]
en: Hebrew Calendar
nl: Hebreeuwse agenda

[ctx: @label:listbox]
en: Calendar system:
nl: Agendasysteem:

[ctx: @info:tooltip]
en: This calendar is based on pure astronomical calculation. It doesn't consider any crescent visibility criteria.
nl: Deze kalender is gebaseerd op pure astronomische berekeningen. Het neemt geen criteria voor zichtbare opgang van de maan in beschouwing.

[ctx: @label:spinbox]
en: Date offset:
nl: Datumoffset:

en: %1 day | %1 days
nl[0]: %1 dag
nl[1]: %1 dagen

[ctx: @info:tooltip]
en: A positive offset signifies a later date, while a negative offset signifies an earlier date.
nl: Een positieve offset betekent een latere datum, terwijl een negatieve offset een eerdere datum betekent.
