plasma_applet_comic - en to nl translation catalogue (43 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
nl: Naar stripverhaal springen…

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
nl: Bezoek de stripverhaalwebsite

[ctx: @title]
en: Comics
nl: Stripboeken

[ctx: @title]
en: Behavior
nl: Gedrag

[ctx: @title:group form label for checkboxes]
en: Show above image:
nl: Bovenstaande afbeelding tonen:

[ctx: @option:check show above image:]
en: Title
nl: Titel

[ctx: @option:check show above image:]
en: Author
nl: Auteur

[ctx: @title:group form label for checkboxes]
en: Show below image:
nl: Onderstaande afbeelding tonen:

[ctx: @label:group form label for radiobuttons]
en: Navigation buttons:
nl: Navigatieknoppen:

[ctx: @option:radio navigation buttons are…]
en: Always visible at the edges
nl: Altijd zichtbaar bij de randen

[ctx: @option:radio navigation buttons…]
en: Appear centrally when hovering
nl: Centraal verschijnen bij er boven zweven

[ctx: @label for checkbox, completes sentence … opens full-size view]
en: Middle-clicking image:
nl: Op afbeelding midden-klikken:

[ctx: @option:check completes sentence Middle-clicking image…]
en: Opens full-size view
nl: Opent volledige grootte

[ctx: @action:button]
en: Get New…
nl: Nieuwe ophalen…

[ctx: @info placeholdermessage if comic provider list empty]
en: No comics installed
nl: Geen stripverhalen geïnstalleerd

[ctx: @action:button]
en: Get Comics…
nl: Stripverhalen ophalen…

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
nl: Op nieuwe stripverhalen controleren elke:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit (minutes)]
en: minute | minutes
nl[0]: minuut
nl[1]: minuten

[ctx: @label:spinbox]
en: Keep local archive:
nl: Lokaal archief behouden:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: images per comic | images per comic
nl[0]: afbeeldingen per stripverhaal
nl[1]: afbeeldingen per stripverhaal

[ctx: @info placeholdermessage if comic loading failed]
en: Could not load comic
nl: Kon stripverhaal niet laden

[ctx: @info placeholdermessage explanation]
en: Try again later, or choose a different comic
nl: Probeer het later opnieuw of kies een ander stripboek

[ctx: @info placeholdermessage connection]
en: Reconnect to the internet to retry loading this image. You can still view any images in the local archive.
nl: Verbind opnieuw met het internet om laden van deze afbeelding opnieuw te proberen. U kunt nog steeds elke afbeelding in het locale archief bekijken.

[ctx: @info placeholdermessage title if connection local/unknown]
en: Limited connectivity
nl: Beperkte connectiviteit

[ctx: @info placeholdermessage explanation if connection local/unknown]
en: The image may not be available on your current connection. You can still view any images in the local archive.
nl: De afbeelding kan niet beschikbaar zijn op uw huidige verbinding. U kunt nog steeds elke afbeelding in het locale archief bekijken.

[ctx: @info placeholdermessage title if today not available]
en: Not available
nl: Niet beschikbaar

[ctx: @info placeholdermessage explanation if today not available]
en: Today's image is not yet available or cannot be read. Try a different date.
nl: De afbeelding is nog niet beschikbaar of kan niet gelezen worden. Probeer een andere datum.

[ctx: @info placeholdermessage title if date not available]
en: Not available
nl: Niet beschikbaar

[ctx: @info placeholdermessage explanation if date not available]
en: The image for this day is not available or cannot be read. Try a different date.
nl: De afbeelding voor vandaag is niet beschikbaar of kan niet gelezen worden. Probeer een andere datum.

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
nl: &Volgende tabblad met een nieuw stripverhaal

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
nl: &Naar eerste stripverhaal springen

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
nl: Naar &huidig stripverhaal springen

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
nl: Naar stripverhaal springen…

[ctx: @action]
en: Visit the Website
nl: Bezoek de website

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
nl: Bezoek de stripverhaal&website

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
nl: Stripverhaal op&slaan als…

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
nl: &Werkelijke grootte

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
nl: Huidige &positie opslaan

[ctx: @info placeholdermessage if no comics loaded]
en: No comics configured
nl: Geen stripverhalen geconfigureerd

[ctx: @action:button helpfulAction opens settings dialog]
en: Choose comic…
nl: Stripverhaal kiezen…

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
nl: Ga naar stripverhaal

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
nl: &Stripverhaalnummer:

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
nl: Identifier van stripverhaal:
