plasma_applet_fuzzy_clock - en to nn translation catalogue (171 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
nn: Utsjånad

[ctx: @title:group]
en: Font:
nn: Skrift:

[ctx: @option:check]
en: Bold text
nn: Halvfeit tekst

[ctx: @option:check]
en: Italic text
nn: Kursiv tekst

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
nn: Uklarheit:

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
nn: Nøyaktig

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
nn: Uklar

en: One o’clock
nn: Klokka eitt

en: Five past one
nn: Fem over eitt

en: Ten past one
nn: Ti over eitt

en: Quarter past one
nn: Kvart over eitt

en: Twenty past one
nn: Ti på halv to

en: Twenty-five past one
nn: Fem på halv to

en: Half past one
nn: Halv to

en: Twenty-five to two
nn: Fem over halv to

en: Twenty to two
nn: Ti over halv to

en: Quarter to two
nn: Kvart på to

en: Ten to two
nn: Ti på to

en: Five to two
nn: Fem på to

en: Two o’clock
nn: Klokka to

en: Five past two
nn: Fem over to

en: Ten past two
nn: Ti over to

en: Quarter past two
nn: Kvart over to

en: Twenty past two
nn: Ti på halv tre

en: Twenty-five past two
nn: Fem på halv tre

en: Half past two
nn: Halv tre

en: Twenty-five to three
nn: Fem over halv tre

en: Twenty to three
nn: Ti over halv tre

en: Quarter to three
nn: Kvart på tre

en: Ten to three
nn: Ti på tre

en: Five to three
nn: Fem på tre

en: Three o’clock
nn: Klokka tre

en: Five past three
nn: Fem over tre

en: Ten past three
nn: Ti over tre

en: Quarter past three
nn: Kvart over tre

en: Twenty past three
nn: Ti på halv fire

en: Twenty-five past three
nn: Fem på halv fire

en: Half past three
nn: Halv fire

en: Twenty-five to four
nn: Fem over halv fire

en: Twenty to four
nn: Ti over halv fire

en: Quarter to four
nn: Kvart på fire

en: Ten to four
nn: Ti på fire

en: Five to four
nn: Fem på fire

en: Four o’clock
nn: Klokka fire

en: Five past four
nn: Fem over fire

en: Ten past four
nn: Ti over fire

en: Quarter past four
nn: Kvart over fire

en: Twenty past four
nn: Ti på halv fem

en: Twenty-five past four
nn: Fem på halv fem

en: Half past four
nn: Halv fem

en: Twenty-five to five
nn: Fem over halv fem

en: Twenty to five
nn: Ti over halv fem

en: Quarter to five
nn: Kvart på fem

en: Ten to five
nn: Ti på fem

en: Five to five
nn: Fem på fem

en: Five o’clock
nn: Klokka fem

en: Five past five
nn: Fem over fem

en: Ten past five
nn: Ti over fem

en: Quarter past five
nn: Kvart over fem

en: Twenty past five
nn: Ti på halv seks

en: Twenty-five past five
nn: Fem på halv seks

en: Half past five
nn: Halv seks

en: Twenty-five to six
nn: Fem over halv seks

en: Twenty to six
nn: Ti over halv seks

en: Quarter to six
nn: Kvart på seks

en: Ten to six
nn: Ti på seks

en: Five to six
nn: Fem på seks

en: Six o’clock
nn: Klokka seks

en: Five past six
nn: Fem over seks

en: Ten past six
nn: Ti over seks

en: Quarter past six
nn: Kvart over seks

en: Twenty past six
nn: Ti på halv sju

en: Twenty-five past six
nn: Fem på halv sju

en: Half past six
nn: Halv sju

en: Twenty-five to seven
nn: Fem over halv sju

en: Twenty to seven
nn: Ti over halv sju

en: Quarter to seven
nn: Kvart på sju

en: Ten to seven
nn: Ti på sju

en: Five to seven
nn: Fem på sju

en: Seven o’clock
nn: Klokka sju

en: Five past seven
nn: Fem over sju

en: Ten past seven
nn: Ti over sju

en: Quarter past seven
nn: Kvart over sju

en: Twenty past seven
nn: Ti på halv åtte

en: Twenty-five past seven
nn: Fem på halv åtte

en: Half past seven
nn: Halv åtte

en: Twenty-five to eight
nn: Fem over halv åtte

en: Twenty to eight
nn: Ti over halv åtte

en: Quarter to eight
nn: Kvart på åtte

en: Ten to eight
nn: Ti på åtte

en: Five to eight
nn: Fem på åtte

en: Eight o’clock
nn: Klokka åtte

en: Five past eight
nn: Fem over åtte

en: Ten past eight
nn: Ti over åtte

en: Quarter past eight
nn: Kvart over åtte

en: Twenty past eight
nn: Ti på halv ni

en: Twenty-five past eight
nn: Fem på halv ni

en: Half past eight
nn: Halv ni

en: Twenty-five to nine
nn: Fem over halv ni

en: Twenty to nine
nn: Ti over halv ni

en: Quarter to nine
nn: Kvart på ni

en: Ten to nine
nn: Ti på ni

en: Five to nine
nn: Fem på ni

en: Nine o’clock
nn: Klokka ni

en: Five past nine
nn: Fem over ni

en: Ten past nine
nn: Ti over ni

en: Quarter past nine
nn: Kvart over ni

en: Twenty past nine
nn: Ti på halv ti

en: Twenty-five past nine
nn: Fem på halv ti

en: Half past nine
nn: Halv ti

en: Twenty-five to ten
nn: Fem over halv ti

en: Twenty to ten
nn: Ti over halv ti

en: Quarter to ten
nn: Kvart på ti

en: Ten to ten
nn: Ti på ti

en: Five to ten
nn: Fem på ti

en: Ten o’clock
nn: Klokka ti

en: Five past ten
nn: Fem over ti

en: Ten past ten
nn: Ti over ti

en: Quarter past ten
nn: Kvart over ti

en: Twenty past ten
nn: Ti på halv elleve

en: Twenty-five past ten
nn: Fem på halv elleve

en: Half past ten
nn: Halv elleve

en: Twenty-five to eleven
nn: Fem over halv elleve

en: Twenty to eleven
nn: Ti over halv elleve

en: Quarter to eleven
nn: Kvart på elleve

en: Ten to eleven
nn: Ti på elleve

en: Five to eleven
nn: Fem på elleve

en: Eleven o’clock
nn: Klokka elleve

en: Five past eleven
nn: Fem over elleve

en: Ten past eleven
nn: Ti over elleve

en: Quarter past eleven
nn: Kvart over elleve

en: Twenty past eleven
nn: Ti på halv tolv

en: Twenty-five past eleven
nn: Fem på halv tolv

en: Half past eleven
nn: Halv tolv

en: Twenty-five to twelve
nn: Fem over halv tolv

en: Twenty to twelve
nn: Ti over halv tolv

en: Quarter to twelve
nn: Kvart på tolv

en: Ten to twelve
nn: Ti på tolv

en: Five to twelve
nn: Fem på tolv

en: Twelve o’clock
nn: Klokka tolv

en: Five past twelve
nn: Fem over tolv

en: Ten past twelve
nn: Ti over tolv

en: Quarter past twelve
nn: Kvart over tolv

en: Twenty past twelve
nn: Ti på halv eitt

en: Twenty-five past twelve
nn: Fem på halv eitt

en: Half past twelve
nn: Halv eitt

en: Twenty-five to one
nn: Fem over halv eitt

en: Twenty to one
nn: Ti over halv eitt

en: Quarter to one
nn: Kvart på eitt

en: Ten to one
nn: Ti på eitt

en: Five to one
nn: Fem på eitt

en: Sleep
nn: Sovetid

en: Breakfast
nn: Frukost

en: Second Breakfast
nn: Frukost nummer to

en: Elevenses
nn: Dugurd

en: Lunch
nn: Formiddagsmat

en: Afternoon tea
nn: Nonsmat

en: Dinner
nn: Middag

en: Supper
nn: Kveldsmat

en: Night
nn: Natt

en: Early morning
nn: Tidleg om morgonen

en: Morning
nn: Morgon

en: Almost noon
nn: Snart middagstid

en: Noon
nn: Middagstid

en: Afternoon
nn: Ettermiddag

en: Evening
nn: Kveld

en: Late evening
nn: Seint om kvelden

en: Start of week
nn: Tidleg i veka

en: Middle of week
nn: Midt i veka

en: End of week
nn: Slutten av veka

en: Weekend!
nn: Helg!
