KDE 4 - en to nn translation catalogue (70 entries)

[ctx: wind direction]
en: NNE
nn: NNA

[ctx: wind direction]
en: NE
nn: NA

[ctx: wind direction]
en: ENE
nn: ANA

[ctx: wind direction]
en: E
nn: A

[ctx: wind direction]
en: SSE
nn: SSA

[ctx: wind direction]
en: SE
nn: SA

[ctx: wind direction]
en: ESE
nn: ASA

[ctx: wind direction]
en: NNW
nn: NNV

[ctx: wind direction]
en: NW
nn: NV

[ctx: wind direction]
en: WNW
nn: VNV

[ctx: wind direction]
en: W
nn: V

[ctx: wind direction]
en: SSW
nn: SSV

[ctx: wind direction]
en: SW
nn: SV

[ctx: wind direction]
en: WSW
nn: VSV

[ctx: wind direction]
en: VR
nn: var.

[ctx: wind speed]
en: Calm
nn: Stille

[ctx: @title]
en: Weather Station
nn: Vêrstasjon

[ctx: @title]
en: Appearance
nn: Utsjånad

[ctx: @title]
en: Units
nn: Einingar

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
nn: Kompakt vising

[ctx: @label]
en: Show temperature:
nn: Vis temperatur:

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Over the widget icon
nn: Over ikonet

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Beside the widget icon
nn: Ved sida av ikonet

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Do not show
nn: Ikkje vis

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
nn: Vis i hjelpeboble:

[ctx: @option:check]
en: Temperature
nn: Temperatur

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
nn: Vindfart

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
nn: Lufttrykk

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
nn: Luftfukt

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
nn: Temperatur:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
nn: Lufttrykk:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
nn: Vindfart:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
nn: Sikt:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
nn: Oppdater kvart:

en: %1 minute | %1 minutes
nn[0]: %1 minutt
nn[1]: %1 minutt

[ctx: @label]
en: Location:
nn: Stad:

[ctx: No location is currently selected]
en: None selected
nn: Ingen valde

[ctx: @label]
en: Provider:
nn: Leverandør:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter new location
nn: Skriv inn ny stad

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
nn: Vel stad

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
nn: Fann ingen vêrstasjonar for «%1»

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to change your location
nn: Søk etter vêrstasjon for å byta stad

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to set your location
nn: Søk etter vêrstasjon for å velja stad

[ctx: Short for no data available]
en: -
nn: –

en: Please set your location
nn: Vel staden din

en: Set location…
nn: Vel stad …

en: Weather information retrieval for %1 timed out.
nn: Tidsavbrot ved henting av vêrinformasjon for %1.

[ctx: pressure tendency]
en: Rising
nn: Aukande

[ctx: pressure tendency]
en: Falling
nn: Fallande

[ctx: pressure tendency]
en: Steady
nn: Stabilt

[ctx: Wind condition]
en: Calm
nn: Stille

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
nn[0]: 1 dag
nn[1]: %1 dagar

[ctx: @label]
en: Windchill:
nn: Vindkjøling:

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
nn: Doggpunkt:

[ctx: @label]
en: Pressure:
nn: Lufttrykk:

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
nn: Trykktendens:

[ctx: @label]
en: Visibility:
nn: Sikt:

[ctx: @label]
en: Humidity:
nn: Luftfukt:

[ctx: @label]
en: Wind Gust:
nn: Vindkast:

[ctx: Time of the day (from the duple Day/Night)]
en: Day
nn: Dag

[ctx: Time of the day (from the duple Day/Night)]
en: Night
nn: Natt

[ctx: @info:tooltip %1 is the translated plasmoid name]
en: Click to configure %1
nn: Trykk for å setja opp %1

en: Humidity: %1
nn: Luftfukt: %1

[ctx: @title:column weather warnings]
en: Warnings Issued
nn: Ekstremvêrvarsel

[ctx: @title:column weather watches]
en: Watches Issued
nn: Aktsemdsvarsel

[ctx: @title:tab]
en: Details
nn: Detaljar

[ctx: @title:tab]
en: Notices
nn: Varsel

en: Cannot find '%1' using %2.
nn: Fann ikkje «%1» ved bruk av %2.

en: Connection to %1 weather server timed out.
nn: Tidsavbrot ved kopling til vêrtenaren %1.

[ctx: value percentsymbol]
en: %1 %
nn: %1 %
